Břečťan popínavý (Hedera helix)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Je liánovitý keř s přísavnými kořínky. V mém rodném Polabí břečťan parazituje v lesoparcích téměř na všech stromech a pro jistotu i na polorozpadlých zídkách a plotech. Je úplně všude a nabízí své služby těm, kteří trpí na respirační potíže všeho druhu.

Dle mého názoru je to silná a velice účinná bylinka, která v krátké době uleví. Patří do kategorie těch „účinnějších“. Osvědčila se v případech, kdy běžné bylinky (např. divizna, podběl, sléz,….) nezabírají. Pak nastupuje rychlá síla hedelixu!

Břečťan zpracovávám nejčastěji do formy sirupu na různé úporné a dusivé kašle, výborné jsou i sušené listy, které lze přidat do bylinkové směsi. Listy se sbírají na jaře, (ty čerstvé)  a suší se do čajových směsí, můžete si z nich též připravit tinkturu. (Recepty naleznete v příslušných záložkách – sirupy nebo tinktury)

Břečťan se používá:

  • na úporné kašle
  • astmatické projevy
  • plicní katary
  • na podporu činnosti jater a žlučovodů

Z herbářů – břečťan byl klasifikován jako bylinka toxická, proto se nedoporučuje konzumovat dlouhodobě (jedovaté nejsou listy, jak se mnozí domnívají, ale bobule. K otravě dítěte údajně stačí 5 bobulí).

Břečťan mámí smysly, pije-li se ho příliš, vyprazdňuje hlavu. Vnitřně užíván, poškozuje nervy, leč při vnějším použití dělá zase právě nervům dobře“.

Nápoj z každého druhu břečťanu působí močopudně, mírní bolesti hlavy, zvláště v mozku“.

„Kdo napřed požije nápoj z bobulí s šafránově žlutou šťávou, bezpečně zůstane uchráněn opojení“.

/Plinius/

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest