Andělika lékařská (Angelica archangelica)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Andělika je dvouletá až víceletá rostlina, dosahující výšky až 2,5m. Květy jsou velké, polokulovité, v průměru mají 10 – 15 cm. Některé rostliny z čeledi miříkovitých jsou velice účinné léčivky, ale pro začátečníky jsou tvrdým oříškem na poznávání. Já osobně jsem některé začala používat až poté, co jsem měla tu čest se s nimi osobně setkat. Andělika patřila k těm prvním a doslova mě okouzlila. Spolu se svými kamarádkami stála hrdě v mokřině a vystavovala se prázdninovému slunci. Okolo ní rozkvétaly oměje, tu a tam byla k zahlédnutí Arnika a celá louka, jakoby tančila. Od té doby je jezdím každé léto navštěvovat.

Tyto úžasné a obrovské rostliny prý přinesl na zemi sám anděl, či snad dokonce archanděl, aby pomohly lidem od mnohých potíží v dobách moru. A jestli tomu někdo nevěří – ať si přečte latinské jméno, zní přímo nebesky – Angelica archangelica. Jestli se vám jí podaří v přírodě objevit a přivoníte si, jistě mi dáte za pravdu, že i nebesky voní. A pokud jste na ni nenarazili, možná vás na některém z letních kurzů za touto kráskou zavedu.

O jejím nebeském původu svědčí i české lidové názvy: Anděliku nazývají andělským kořenem, trávou andělů, kořením svatodušním, na území Německa Andělice říkají kořen nejsvětější trojice.

V herbářích je o ní zmínka až v 16. století, kde popisují její působení proti jedům.

Zajímá vás, nač Andělika působí?

  • působí proti nadýmání
  • podporuje trávení
  • povzbuzuje chuť k jídlu
  • tonizuje dělohu
  • podporuje menstruaci
  • má dezinfekční účinky

Andělika je také součástí mnoha bylinných likérů, podporujících trávení (likér Charteuse). Malé štamprlátko zklidňuje žaludeční neurózy, pomáhá při plynatosti a celkově zlepšuje zažívání.

Další úžasné působení Anděliky je v oblasti ženského organismu – podporuje cestu, na které žena nachází sama sebe (lze si to vysvětlit tak, že Andělika podporuje oblast srdeční a pánevní). Dává ženám sílu, jak nacházet lásku a zacházet s ní.

Andělika je též převozníkem mezi dvěma světy, duším umírajících dodává sílu, aby beze strachu přešli na druhý břeh a naopak duše rodících se dětí konejší na svých květech a pomáhá jim projít obtížnou cestou do tohoto světa. Krásné že? Tento obraz mi Andělika ukázala na jedné z mých šamanských cest.

Upozornění: Při používání Anděliky je třeba obezřetnosti – může zvýšit citlivost pokožky na sluneční záření. Bylinka se neužívá v těhotenství.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest