Protirakovinná kůra dle pátera Ferdy

od | Babské rady

Důležité čaje při protirakovinné dietě (kúře) (dle pátera Ferdy)

Šalvějový čaj

1-2 polévkové lžíce sušené šalvěje dáme do půl litru vroucí vody a necháme 3 minuty vařit. Pak odstavíme a přidáme ještě do vroucího čaje po jedné špetce třezalku, mátu peprnou a meduňku a necháme vše 10 minut vyluhovat a nevaříme. V šalvěji je mnoho éterického oleje, což je pro účel kloktání velmi dobré, ale pro pití jej nesmí obsahovat. Proto jej vaříme 3 minuty, aby nežádoucí oleje byly odstraněny a aby se ještě vařením uvolnil další ferment, který je důležitý pro všechny žlázy, míchu a ploténky. Takto připravený šalvějový čaj velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně, neboť potom bude kdy sotva nemocen.

Ledvinový čaj

Připravíme bylinnou směs, která vydrží 3 týdny pro jednu osobu

 • 15 g přesličky
 • 10g kopřiv(na jařesbírané a usušené jsou nejlepší)
 • 8 g truskavce
 • 6g třezalky

Z této promíchané směsi dáme 1 špetku do 1 šálku horké vody a necháme 10 minut vyluhovat. Potom scedíme a na vyluhovaný zbytek nalejeme 2 šálky pravého vyluhovaného čaje, který byl připraven také jen vyluhováním (zalit horkou vodou, bez vaření).

Získáme tak 3 šálky čaje, který potřebujeme na 2 dny pití.

Ráno, před obědem, před večeří – 1/2 šálku čaje (ráno na lačno).

Pít studený po doušcích. V použitých bylinách je několik substancí, které by se vařením znehodnotily. Kyselina křemičitá z přesličky se pak uvolňuje teprve pravým čajem z vyluhovaného zbytku bylin. Během 3 týdenní doby pití tohoto čaje nesmíme jíst žádné hovězí ani vepřové maso včetně jejich vývarů.

Čaj z kakostu (čapí nůsek)
Kakost smrdutý – Geranium robertianum. Špetku kakostu dáme do šálku horké vody a necháme  10 minut vyluhovat. Denně pít po doušcích šálek studeného čaje.

Jitrocelový čaj (směs pro 1 osobu na 6 týdnů)

 • 5 g jitrocel list (Folium plantaginis)
 • 5 g lišejník islandský (Lichen islandicus)
 • 5 g popenec nať (Herba hederae terrestris)
 • 15 g divizna květ (Flos verbasci)
 • 10gkoprník štětinolistý (Meumathamanticum)

Ledvinový čaj by se měl pít při každé nemoci tři týdny denně, hlavně při zánětech a operacích. Preventivně se může třítýdenní ledvinová kúra opakovat 3x do roka. Přerušení mezi jednotlivými kúrami musí být nejméně 14 dní.

Čaj z kakostu smrdutého nutno pít při všech formách rakovinového onemocnění, obzvláště byl-li pacient ozařován. Kakost smrdutý obsahuje trochu (údajně) radia.

Je rakovina vyléčitelná?

Rakovina vzniká u lidí příčinou určité náklonnosti k této chorobě a vlivem nezdravého prostředí. Dlouhodobým působením a vlivem třeba i velmi malých množství rakovinových škodlivin může dojít k narušení zdraví, aniž je to pozorováno a tudíž ani není léčeno, a tento stav může vést až ke vzniku vlastního onemocnění. Častou příčinou jsou nevhodné konzervační látky nebo barviva v potravinách a přepalování poživatin, která vedou k počátku vzniku onemocnění.

Má být dbáno následujících varovných signálů

 • hmatatelné uzliny nebo zatvrdliny, zvláště na prsou žen
 • nápadné změny prsní bradavky nebo mateřské znamení, které se nápadně změní
 • trvalá změna činnosti střev nebo močového měchýře
 • trvalé ochraptění nebo kašel
 • tvrdošíjné krvácení nebo výtok z kteréhokoliv tělesného otvoru,
 • jakož i krvácení žen mimo menses
 • potíže při polykání v pokročilém věku
 • rány a bolestivá místa, která se nehojí
 • nápadné hubnutí, ztráta váhy při vydatném živení se

Z uvedených signálů nevyplývá, že musí jít nutně o rakovinu, protože tyto změny mohou mít i jinou příčinu a mohou signalizovat i jinou chorobu. Kdo ale kterýkoli z vyjmenovaných signálů zjistí, ten ať preventivně co nejdříve započne s Totální protirakovinovou kůrou (TPK).

Nejčastější druhy rakoviny

Nejčastější příčinou především rakoviny hrtanu a plic je kouření. U kuřáků vzniká rakovina plic asi 20x častěji. Zabraňujte proto dětem kouřit. Rakovina dělohy začíná bez bolesti a jakéhokoliv pocitu onemocnění, zvláště během přechodu a po odeznění měsíčků v pokročilém věku.

U mladších žen krvácením po souloži, při močení, krvácením při stolici a nebo namáhavé práci. Ta může být vyléčena, když po zjištění příznaků ihned započneme s kompletní TPK. Rakovina dělohy, když je zanedbána, vede k smrti. Rakovina prsu je plíživá, uzliny, zatvrdliny a svraštěliny prsu mohou být znamením počínajícího stavu rakoviny, i když nijak nebolí. Žádný strach z rakoviny, ten je zbytečný a pouze zpomaluje léčení! Bolesti a vředy se projevují teprve při pokročilém stavu rakoviny.

Rady

Dbej na dostatečnou činnost tělesnou. Dýchej zhluboka čistý vzduch. Vyhýbej se zakouřenému a vydýchanému vzduchu. Nekuř! Dávej přednost přirozené a vitamíny bohaté stravě, nepřejídej se. Dbej na pravidelné trávení a vyprazdňování.

Co je to rakovinový nádor? Rakovinná zduřenina je samostatný nádor nebo novotvar, který vzniká také působením tlaku. Když je někdo po léta nemocný na žaludek a potrava mu zůstává hodiny ležet v žaludku, vzniká tím nepřirozený dlouhotrvající tlak na žaludeční stěny a okolní žlázy, což může vést k rakovině žaludku.

Znal jsem muže, který měl od rána do večera v ústech stále na jednom místě dýmku. Předpověděl jsem mu, že dostane rakovinu rtu. Asi po deseti letech tento muž skutečně rakovinu rtu dostal. Jeho ret se podobal plnovousu ve tvaru malého včelího roje. Budiž připomenuto, že přitom se z postiženého retu vyměšovala tekutina. Kapala po celý den.

Nezvyklý a dlouhotrvající tlak na různá místa v těle brání dostatečnému prokrvení těchto míst a mohlo by nastat jejich odumření. Ale tato místa chtějí stále žít a tak se brání tím, že svoji výživu čerpají ze svého okolí. Tento způsob výživy není „legální“, takže nemá dostatečně provázanou regulaci, následkem čehož novotvar stále roste. Ze začátku pomalu, což trvá dlouho, často deset let i více. Až potom dojde k prolomení regulační bariéry a nádor začíná rázem a rychle bujet. Když už to došlo tak daleko, je čas, ale zdaleka ne pozdě, začít s mojí protirakovinovou kůrou.

Pokud má někdo z rakoviny strach a chce mít klid, ať nasadí moji Totální protirakovinovou kůru. Zde je totiž nutné jiné ošetření než řez. Často jsem přemýšlel, jak by takové ošetření mělo vypadat.

V roce 1962 jsem byl u jedné paní, která měla již neoperovatelnou rakovinu žaludku, během posledního jeden a půl měsíce skoro nic nejedla ani nepila, denně zvracela. Říkal jsem, že tato paní žije z rakovinového nádoru. Dával jsem jí ráno i večer po 3 kapkách výtažku z mochny nátržníku (Potentilla erecta) výtažek na jazyk, poněvadž čaj z mochny nemohla již ani polykat. Měla otevřenou rakovinu žaludku. Po třech dnech již nezvracela, otevřená rakovina žaludku se zatáhla a mohla pozřít 2 polévkové lžíce zeleninové šťávy a potom stále víc. Desátého dne jí řekl její lékař, který k ní denně chodil, že kupodivu zde nastalo podstatné zlepšení a ptal se, zda může něco jíst. Řekla, že ano. Šťávu, jen šťávu. „A to pomáhá? Nemusíte již zvracet?“ Ano nemusím. Tato paní žije dodnes.

Nemocný rakovinou, který má nádor velký, potřebuje málo šťávy a nemusí nic jíst, tedy nepotřebuje žádnou bílkovinu. Nemocní s malým nádorem těžko vycházejí s tím, že jim má
k obživě vystačit jenom zeleninová šťáva. V takovém případě bylo dovoleno jíst denně 1 šálek čisté cibulové polévky, protože zde je k dispozici málo bílkovin, totéž platí po operaci nádoru.

Bruno Vanargurk, autor knihy „Boží požehnání v přírodě“, posuzuje úspěch mé zeleninové kůry takto: poněvadž vývoj a růst nádorů, jejich bujení a vyživování je podporováno bílkovinami, léčivou kůrou se zeleninovými šťávami se přísun bílkovin zvenčí zastaví. Poněvadž ale organismus bez této látky nemůže žít, sžírá tedy hladová krev v těle na všech místech přebytečné bujení, struskovitost a nádory. Toto jest práce – pravá operace bez nože, kterou sama krev v těle provádí, jemně dávkuje a řídí.

Druhé hledisko hodnotí v bohatosti minerálních látek obsažených v rostlinných šťávách. Je prokazatelné, aby odbourané zplodiny dlouho v těle nezůstaly a nezpůsobily otravu činnost vylučovacích orgánů je podporována právě vhodnou kombinací čajů, přičemž kakost smrdutý povzbudí ledviny a pomáhá vyloučit z těla jedy. Koprník štětinolistý (Meum athamanticum) čistí

Jestliže hned na počátku takový na pohled nezáludný novotvar operativně rozřízneme, nebo jej po okolí mačkáme například při ranní prohlídce těla, potom se stane takové místo divoké a probudí se jako tygr, jeho produkt vstoupí do krevního oběhu a vzniká rozsev – metastázy. Je tedy lépe, když takovou uzlinu necháme v klidu.

Přišel jsem na myšlenku, že zde by mohlo být pomoženo zeleninovými šťávami. Šťáva z červené řepy je určitě proti rakovinovému onemocnění. Ale ze samotné šťávy z červené řepy nemůže člověk žít. Přidal jsem šťávu z mrkve pro její obsah karotenu, celerový kořen pro obsah fosforu, černou ředkev a šťávu z brambor pro požadavek jater.

Šalvěj zabraňuje a léčí záněty. Květ měsíčku (Calendula officinalis) odstraňuje z krve viricimos (poruchu buněčného dýchání v krvi). Mnozí kúru provedli z důvodu prevence nebo jako odtučňovací prostředek a během této kůry nepožili sebemenší sousto jiné potravy a cítili se přitom dobře a byli schopni práce.

Moje TPK

Po dobu trvání této kúry nesmí pacient přijímat žádnou potravu mimo předepsaných čajů
a zeleninové šťávy. Směs zeleninové šťávy může pít pacient při pocitu hladu, avšak ne víc jak 1⁄2 litru za den (čím méně, tím lépe).

Moje směs zeleninových šťáv

Vše očistit, rozstrouhat, smísit a vylisovat přes gázu. Šťávu ještě přefiltrujeme, necháme ustát, pak slijeme. Usazeniny z dužin nejsou vhodné (potrava pro nádory). Pije-li pacient 42 dní uvedenou zeleninovou šťávu a uvedené čaje, nádor odumírá, ale člověk i přesto, že může na váze ztratit 5 -15 kg, se cítí docela dobře. Sám jsem tuto kůru prodělal a nikdy se mi tak dobře nepracovalo.

Je dobře ještě před započetím kůry mimo normální potravu vypít denně asi 1/4 litru této šťávy, abychom si na to pomalu zvykli.

Minimum, které člověk k životu bezpodmínečně potřebuje, je pouze 1/8 – 1/4 litru za den, ale při pocitu hladu je možné vypít jako denní dávku až 1/2 litru. Mimo předepsané čaje lze jako tekutinu doplňovat libovolné množství normálního dalších čajů podle chuti, ale všechny pravidelně. Pijeme v malých dávkách, po lžičkách nebo po doušcích, nepolykáme rovnou, ale čekáme, až se tekutina prosliní. Takto se zbytečně nezatěžuje trávicí trakt, protože enzymy ze slin trávení ulehčují. Dodatečně čas od času můžeme vypít doušek šťávy kysaného (kvašeného) zelí, což pomáhá při vyměšování. Moje TPK kdo správně provádí ztratí na váze, ale jen nadbytečná kila.

Režim dne

 • ráno nejdříve pomalu a po doušcích vypít 1/2 šálku studeného ledvinového čaje (pít jen 3 týdny)
 • po 50 – 60 minutách po doušcích vypít 1/3 šálku teplého šalvějového čaje s třezalkou, mátou peprnou a meduňkou
 • pak po 30-60 minutách malý doušek zeleninových šťáv dle popisu.Během dopoledne budeme potřebovat asi 10 – 15 doušků zeleninových šťáv. Doušek zeleninové šťávy, studený šalvějový čaj, kolik chceme – bez cukru
 • v poledne pomalu a po doušcích vypít 1/2 šálku studeného ledvinového čaje, večer před spaním rovněž (pít jen 3 týdny)
 • je nutné denně postupně vypít celý šálek čaje z kakostu smrdutého

300 g červené řepy

100 g mrkve karotky

100 g celerové hlízy

30 g černé ředkve

1 brambor velikosti slepičího vejce

 • odpoledne malý doušek zeleninové šťávy, zapít studeným neslazeným šalvějovým čajem
 • pokud má pacient trvalý pocit hladu i při ½ litru zeleninové šťávy, je dovoleno jíst denně 1 šálek čisté cibulové polévky, která má jen minimální obsah bílkovin
 • dovoleno je k tomu užívat občas buď trochu šťávy z citronu, a nebo čerstvě vylisovanou šťávu z jablek, ale nikdy obojí současně

Při zácpě si pomáháme pitím lehkých projímadel nebo čípky. Šťávovou kúrou je žilní oběh tak povzbuzen, že zpracuje vše téměř beze zbytku. Může se tedy snadno přihodit, že pacient nemá stolici po několik dní.

Rady pro různě lokalizovanou rakovinu

Při tumoru mozku
1 – 2 šálky čaje z meduňky, studené po doušcích, zlatá meduňka nebo citronová meduňka nebo jejich směs, špetku do horké vody a nechat 10 minut vyluhovat – nevařit

Při rakovině oka
Denně po doušcích šálek studeného čaje ze světlíku, špetku do šálku horké vody a nechat

10 minut vyluhovat – nevařit

Při rakovině prsu, vaječníků a dělohy

Denně po doušcích šálek studeného čaje ze směsi špetky kontryhele obecného a alpského (Alchemilla vulgaria, Alchemilla alpina) se špetkou květu hluchavky do šálku horké vody
a nechat 10 minut vyluhovat, pít studené po doušcích

Při rakovině patra, rtu, jazyka a krčních žláz hrtanu

První polévkovou lžící bedrníkového čaje vyplachovat ústa a vyplivnout, s druhou lžící totéž, třetí lžící kloktat a polknout. Opakovat vícekrát denně. Na jeden šálek čaje 1 čajovou lžičku kořene bedrníku (Pimpinela magna) 3 minuty vařit.

Při rakovině kůže

Vlaštovičník – po jeho utržení vytéká žlutá hořká šťáva. Několikrát denně s touto šťávou toto postižené místo natupujeme. V zimě používáme k natupování odvar z této byliny nebo
k omývání. Špetku sušeného vlaštovičníku do šálku horké vody a nechat 10 minut vyluhovat. Lze také použít vlaštovičníkovou tinkturu, ale nikdy ne přímo na otevřené bolavé místo.

Při rakovině jater

Denně vypít po doušcích 2 šálky studeného nebo teplého čaje z bramborových slupek. Hrst syrových bramborových slupek vařit 2 – 4 minuty v 1/4 litru vody. Pokud tento čaj pacientovi chutná, je to neklamná známka toho, že jej jeho játra potřebují. Jestliže mu nechutná, je to známka, že jej pít nemusí.

Při rakovině jater by měl pacient dělat ještě zábaly z kapustových listů s následným vtíráním olivového oleje. Nejlépe vrchní 3 listy z hlávky kapusty opereme vlažnou vodou. Tyto listy na prkénku rozválcujeme pomocí lahve, až žebra listů zvláční. Do postele napříč položíme vlněnou deku složenou do pruhu asi 50 cm širokého, na ni prostěradlo složené na 30 cm. Na něj šátek s rozmačkanými listy – tyto musí být vnitřní stranou na tělo. Pacient si na toto lehne a my jej zabalíme. Zábal musí vydržet celou noc. Ráno sejmeme s pacienta zábal a vtíráme 1 – 2 čajové lžičky olivového oleje na choré místo, které pak přikryjeme teplým šátkem. Pacient musí mít stále pocit tepla – nesmí mu být zima.

Při rakovině žaludku

Pít jednou denně po doušcích 1 šálek studeného čaje z pelyňku nebo zeměžluče. Špetka drogy se nechá v šálku horké vody vyluhovat pouhé 3 vteřiny. Pokud je při této chorobě současně i žaludeční neuróza, pije se denně pomalu a po doušcích 1 šálek čaje z kozlíku lékařského. Špetku kozlíku vařit 3 minuty v šálku vody, potom ještě další špetku kozlíku 3 vteřiny luhovat nebo přes ni čaj přelít, horké pít.

Při rakovině sleziny a slinivky břišní

Pacient má pít denně nejméně 1 litr studeného nebo teplého šalvějového čaje. Doporučuji ještě krátké horké zábaly ze senných květů, přesličky nebo ovesné slámy. Senné květy necháme jen luhovat. Přesličku nebo ovesnou slámu necháme asi 10 minut povařit.

Při rakovině prostaty a varlat
Pít denně pomalu a po doušcích 2 šálky studeného čaje z vrboviny (vrbovky malokvěté). Jednu špetku do množství horké vody na 2 šálky, necháme 10 minut luhovat.

Při rakovině kostí, plicní rakovině a plicní tuberkulóze

Jitrocel kopinatý nebo širokolistý, islandský mech, divizna a koprník štětinolistý. Vše dohromady v horké vodě vyluhovat 10 minut. Při plicní tuberkulóze ještě spolknout s čajem nebo trochou vody 1 lžičku jitrocele širokolistého.

Doplnění mé „TPK“

Vypozoroval jsem, že čaj, obsahující vápník, který doporučuji při rakovině kostí a plic, poskytuje velmi dobré služby také při všech formách rakoviny na různých částech těla. Proto také tento čaj vřele doporučuji všem rakovinou postiženým (jitrocel kopinatý nebo širokolistý, islandský mech, popenec, divizna a koprník štětinolistý vše dohromady v horké vodě vyluhovat 10 minut). Zásluhou tohoto čaje netrpí při prováděné kůře nedostatkem vápníku nebo draslíku.

Dříve jsem doporučoval provádět kůru pod dohledem ošetřujícího lékaře. Mám však zkušenost, že mnozí lékaři nechtějí o léčbě bylinkami ani slyšet. Hned po případné operaci se nesmí moje léčebná kúra provádět. Je nutné posečkat 2 – 5 měsíců, podle toho, jak se pacient cítí. Během této čekací doby by ale pacient měl pít 1/8 litru zeleninových šťáv mimo svou normální stravu, například polévku z ovesných vloček, zeleninovou polévku, slepičí nebo telecí maso a jiné lehké jídla. Zeleninovou směs pít pomalu a po doušcích s předepsanými čaji vždy před obědem.

S plnou kůrou bez dalšího jídla se může začít tehdy, až se pacient cítí dobře a dost silný.

Po 42 denní kůře se zeleninovými šťávami a předepsanými čaji začne jíst pacient pomalu, málo osolenou stravu, lehce stravitelnou a každopádně dále ještě 2 – 4 týdny má pít po doušcích zeleninové směsi šťáv. Doporučuji 3 x denně užívat kvasnicové tablety.

Moje směs zeleninových šťáv pomáhá všestranně nejen při rakovině, ale i roztroušených kloubových zánětech a nadměrném opotřebení hrudních či bederních obratlů. U těchto onemocnění stačí absolvovat pouze 3 týdenní šťávovou kůru, ale stejně jako při rakovině i s předepsanými čaji. Rozhodne-li se pacient pro 42 denní kůru, v žádném případě to neškodí, a získá se navíc jistota, že bude zbaven i případných rakovinových buněk. Kromě toho doporučuji při všech kloubových potížích spojit každý 3. a 4. den tuto kůru s koupelemi s přídavkem přesličky, sena nebo ovesné slámy, jak ostatně doporučuje na základě vlastních zkušeností i institut Habenschmidtova „Herbskucit“.

Starší lidé snášejí moji kůru lehčeji a půst jim nepřipadá tak těžký, protože již nepotřebují tolik stavebních výživných látek. Snad tisíce lidí již přestály moji kúru a jsou zdraví.

Někteří nemocní jsou také citliví na zemní proudy a záření. Ti pak trpí mnohem více, pokud jejich postel stojí na místech, kde se projevují. Tato místa se dají prokázat virgulí, a je lépe umístit postel pacienta mimo ně. Jsou ovšem lidé, kteří na tyto úkazy nevěří.

Poznámka: Pes se těmto proudům vyhýbá a naopak kočky je vyhledávají. Je možno pozorovat tato zvířata, jejich chování a podle toho jednat. Existují fakta o zemských proudech, které se mohou zjistit s virgulí v ruce.

Byl jsem tázán, zda by pacienti při mé kůře mohli jíst trochu chleba, nebo med, vejce, zeleninu nebo šťávu z černého rybízu, malin a dýně. Dále chtěli vědět, zda smějí současně užívat léky. Při 42 denní kúře se smí jako jediná potrava užívat jen směs zeleninových šťáv a čaje, dovoleno je k tomu užívat občas trochu šťávy z citronu anebo čerstvě vylisovanou šťávu z jablek, ale nikdy obojí současně, ale samostatně ano. Čaje ze šalvěje, máty peprné, třezalky a meduňky se mohou pít v neomezeném množství, avšak bez cukru. Jinou potravu samotný princip této léčby vylučuje! Při nedodržení mých údajů a při současném užívání ještě jiných potravin po dobu kůry se úspěch léčby podstatně prodlouží a je dokonce nebezpečí nezdaru v léčení!

Odhadem kolem 20 tisíc osob rakovinou nemocných a jiných zdánlivě nevyléčitelně nemocných nabylo opět zdraví touto mojí doporučovanou kůrou. Zemřeli jen takoví, kteří mimo kůry dostávali medikamenty a injekce rozrušující krevní buňky. Při těchto medikamentech a injekcí jsou zničeny nejen rakovinové buňky, ale i ostatní. Rakovinové buňky nemohou dále žít jen ze zeleninové šťávy a čajů. Rakovinový nádor je samostatný útvar a vytváří samostatné buňky, takže v tomto smyslu vlastně není nemocí. Přirozeně, že pak nádor vnucuje tělu svoje vlastní buňky a současně ty jeho ničí, toto je potom nemoc. Musíme tedy rakovinové buňky rozrušit, a to co nejšetrněji, což lze jen pomocí šťávové kúry. Toto je můj názor a ten je potvrzen tisícerými úspěchy. Co je to vlastně rakovinový nádor popisuji důkladněji ve své brožuře. Tímto malým popisem jsem, doufám, odpověděl i na otázky mnohých lékařů, kteří mi psali a nevěřili, že při provádění doporučované kúry lze vydržet plných 42 dní bez bílkovin.

Připomínky k mé protirakovinové kúře

Hodně pohybu na čerstvém vzduchu. Obzvláště bych chtěl připomenout, že moje kúra zeleninovými šťávami přinesla žádoucí úspěch mnohým rakovinou nemocným, ale doporučuje se také v následujících případech:

 • jako prevence proti onemocnění rakovinou
 • jako regenerační kúra pro celé tělo takto upravená: 1/8-1/4 litru zeleninové šťávy i s čajem k tomu uvedeným (šalvějový, ledvinový) pít po doušcích denně před jídlem
 • jako odtučňovací kůru, aniž bychom trpěli hladem nebo žízní a bez jakékoliv újmy-možno až celých 42 dní jako při rakovině
 • jako jarní zdravotní kůru
 • na zlepšení krevního obrazu, čištění krve
 • při potížích v kloubech jako artritida, artróza atd.ve spojení s koupelemi

Při těžkém rakovinovém onemocnění připravíme zeleninovou šťávu z čerstvé zeleniny sami. Červenou řepu, mrkev, celerový kořen, černou ředkev a brambor velikosti slepičího vejce nastrouháme, vznikne syrová kaše a tuto lehce přes plátno vylisujeme na šťávu. Nebo zeleninu umeleme a šťávu vylisujeme (totéž v mixéru).

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest