Ekzém si u kojence můžeme lehce splést s opruzeninou nebo vyrážkou.
V případě ekzému je třeba učinit několik razantních opatření. Dětská pokožka může být citlivá na chemii – voda, ve které miminko myjeme, obsahuje dráždivý chlor, hygienické pomůcky a pleny bývají běleny chlorem. I dětská kosmetika obsahuje chemické látky a konzervanty, prací prostředky i materiál, ze kterého je vyrobeno oblečení.
Pokuste se tyto alergeny odstranit.
Např. Chlor z vody částečně vyprchá, když napustíte vodu před koupáním teplou a necháte ji 15 minut odstát. Do vody určené ke koupání můžete přidat odvar z řepíku, který má hojivé účinky.
Šampony i dětská kosmetika – i přes reklamy a upozorňování tyto přípravky obsahují chemické látky. Nejlepší pro citlivou dětskou pokožku je přírodní konopné mýdlo.
Ošetření dětí po koupeli může být další, zdrojem alergenů. Pozorně čtěte složení výrobků, pokožku může dráždit i minerální olej, nebo bylinný přídavek, který není 100% přírodního charakteru.
Můžete vyzkoušet promazávání pokožky čistým kokosovým olejem. Při nákupu sledujte informace o výrobě – měl by být za studena lisovaný. Kokosový tuk má mnoho léčivých účinků na pokožku. Proto je vhodným základem pro výrobu mastí na ekzém.
Bylinková mast na ekzém:
Připravte si domácí mast, kterou se potírají postižená místa několikrát denně. Rozpusťte 250ml kokosového tuku, přidejte hrst čerstvých pokrájených listů jitrocele kopinatého, hrst svízele syřišťového a hrst měsíčkových květů. Bylinky by měly být pod hladinou tuku. Vše opatrně zahřívejte a při 80 stupních nechte 30 min. Poté odstavte, druhý den opět rozehřejte a sceďte přes plátěný hadřík. Přidejte 5g včelího vosku a míchejte do rozpuštění. Hotovou mast nalijte do kelímku a uskladněte v chladu.
Koloidní stříbro: Tento přípravek byl díky EU vyňat. a tudíž není schváleným léčivem ani potravinovým doplňkem. Lze ho používat pouze pro vnější použití. Oceníte jeho pomoc při jakýchkoli kožních projevech – od ekzémů po odřeniny.
Koloidní stříbro dostanete v lékárně nebo se poinformujte na internetu.
V případě ekzému se používá 3x denně. Tekutinu naneste na kosmetický tampón a postižená místa otřete, nebo tekutinu přelijte do nádobky s rozprašovačem a jemně nastříkejte. Koloidní stříbro působí dezinfekčně a má ochlazující kvalitu – to znamená, že zmírní svědivý a nepříjemný pocit.
Psychické příčiny:
Určitě jste slyšely, milé maminky, že jakákoliv nemoc vašeho děťátka, ukazuje na nějaké potíže v rodině. Ekzém je nejčastější ukazatel toho že až přespříliš žijeme podle pravidel, které nám někdo předepsal či vnukl. Přestali jsme být spontánní a uvolnění. Naše životy jedou ve vyjetých kolejích stereotypů, které nastavili naši předkové, a my neumíme, nebo nemáme sílu vystoupit. Je to i o tom, že žít ve stereotypu je pro nás svým způsobem bezpečné. Tyto stereotypy se týkají i funkčnosti vztahů v rodině a blízkém okolí. Úzkost a strachy ze změny se odrážejí na fyzické úrovni ve zdravotním stavu. Mimo jiné, s ekzémem souvisí i naše čistička – játra. Jsou tam ukryté naše nespokojenosti, zloby, zlosti a další emoce, které se bojíme vynést na světlo, pojmenovat, pochopit a vyřešit.
Zkuste prostě věci dělat jinak a přestaňte se vnitřně zlobit .
Bylinkový čaj na ekzém:
Jak jsem již uváděla, ekzém bývá spojem s játry, je vhodné léčbu ekzému podpořit čistícím čajem.
Bylinkový čaj bude opět pít kojící maminka 3x denně, aby si děťátko mohlo vše, co potřebuje vzít prostřednictvím mateřského mléka.
Smíchejte si bylinky: 10g květů sedmikrásky, 10g řepíku lékařského, 5g listů břízy, 5g tužebníku jilmového a 10g meduňky.
Příprava čaje: rovná čajová lžička směsi se přelije 250ml vroucí vody a nechá se 15 min luhovat. Popíjet 3x denně po dobu 3 týdnů. Poté udělejte týden přestávku a celou kůru zopakujte.