Akutní zánět nosních dutin je většinou následkem infekce. Přitom může onemocnět jen jedna dutina nebo i všechny současně. Lidově se tomuto zánětu, při kterém se vylučuje vodnatý nebo hnisavý hlen, říká také „chřipka hlavy“. Nejčastěji jsou postihovány čelistní dutiny a čelní dutiny, u kterých dochází k akutnímu zhnisání.
Je omezeno nosní dýchání, dostavují se bolesti hlavy a z nosu se silně uvolňuje hlen s hnisem. Zánět dutin po dvou až čtyřech týdnech pozvolna odeznívá. Při komplikacích může dojít k zánětu mozkových blan a k hnisavému zánětu mozku. Zánět dutin může často vést k chronickému onemocnění. Při této nemoci je velmi důležité, aby hlen a hnis dobře odcházely. Proto často a řádně smrkáme! Jednu nosní dírku přidržíme a smrkáme druhou. Jinak je nebezpečí, že pokud smrkáme oběma najednou, dostane se hnis do středního ucha. Čelo a nos musíme bezpodmínečně udržovat v teple. Příznivě působí horké koupele nohou a horké obklady na čelo.
…
Heřmánek
Vrchovatou lžičku heřmánku spaříme v šálku horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, přecedíme a pozvolna pijeme, denně tři šálky.