VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ   – Chelidonium majus

Bylinka, která byla zařazena mezi ty „méně bezpečné“. Patří do čeledi makovitých, díky svému žlutému mléku, který se odedávna hubily bradavice.

Vlaštovičník mám moc ráda, brzy zjara pokryje hustým kobercem celé plochy kolem polorozpadlých zdí, vyrůstá ze starých, zchátralých schodišť, zdobí zdi hřbitovů, náspy i rumiště…..

Bylinka je to velice křehká, její lodyhy i listy se snadno lámou a v místech zlomu se objevuje tmavo žluté až oranžové mléko.

Vlaštovičník kvete jemným, žlutým kvítkem od května až do září, po odkvetení se vytvoří tobolky plné semen.

Mléko obsahuje okolo 20 různých alkaloidů, ze kterých je nejdůležitější chelidonin, který se účinky blíží morfinu /v usušené nati je 0,4%/.

Další alkaloidy – homochelidonin, protopin, allokryptopin, sanguinarin, chelerythrin, methoxychelidonin, berberin, oxychelidonin, spartein a další.

Dále obsahuje flavonoidy, aminy a enzymy, kyselina chelidonová, jablečná, citrónová a jantarová, trochu silice a kyseliny nikotinové.

Proč je vlaštovičník v určité koncentraci toxický a každý si myslí, že je i jedovatý?

Látky, které obsahuje, jsou mimořádně léčivé, ale je třeba opatrnosti, individuálního dávkování a znalosti obsahových látek.

Chelidonin a homochelidonin – látky podobné morfiu působí tlumivě na centrální nervový systém, působí mírně anesteticky a uvolňují křeče hladkého svalstva.

Berberin – při vyšší dávce způsobuje podráždění dechu až jeho ochrnutí a smrt. Při aplikaci na pokožku může způsobit podráždění až puchýře. Po požití mléka dochází k podráždění sliznic, škrábání v krku až zvracení.

Sanguinarin – působí slabě narkoticky, později vyvolává křeče, zvyšuje sekreci slin, dráždí střevní perstaltiku.

Sbíráme celou kvetoucí nať od dubna do června (i s kořeny). Sušíme při teplotě do 35 °C, usušenou bylinku je třeba chránit před světlem a občas zkontrolovat, zda neplesniví.

Sušená nať velice rychle ztrácí své účinky /cca do 3 měsíců/

Oddenek i s kořeny se sbírá na podzim, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Suší se co možná nejrychleji, nejlépe umělým teplem do 75 °C.

Působení:

  • uvolňuje křeče
  • zvyšuje tvorbu žluči
  • působí antibioticky
  • tlumí dráždivý kašel
  • působí antiastmaticky
  • roztahuje cévy
  • působí na bušení srdce
  • reguluje menstruaci

zevně se používá na ekzémy, špatně se hojící a hnisavé rány i na bércové vředy

Vlaštovičník se podává ve formě tinktury, kterou lze poměrně dobře dávkovat, což je vzhledem k jedovatosti a nestálosti vlaštovičníku velmi důležité.

Tinktura – Jarní čerstvě nakvetlou bylinku vytrhnout i s kořenem, kořen řádně omýt. Pokrájet na cca 1cm kousky, vložit do lahve a zalít 60-80% alkoholem. Nechat 6týdnu, během této doby obsahem několikrát protřepat, poté scedit a naředit čištěnou vodou na 40% koncentraci.

Užívá se max. 3x denně 20 kapek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Podzimní Šamanské poznávání rostlin na "Starém mlýně"

spojené s křtem naší první knihy (Šumava)

1.11. – 3.11. 2019


Jak zpracovávat bylinky

aneb ZDRAVÁ RODINA 

16.11. 2019

jednodenní setkání (Benešov)Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist