Tymián (Thymus vulgarit)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Tymián zdobí bylinkové zahrady, začíná kvete od května až do září a jedná se vskutku o mocnou bylinku.

Tymián pochází ze středomoří, odtud se pěstování rozšířilo i do střední a východní Evropy, zde se však musí přezimující kultury chránit před zimou. Existuje mnoho typů tymiánu s rozličnou vůní – citrónovou, pomerančovou – podle složení silice.

Domovem je v jižní Francii, v jižním a jihovýchodním Španělsku a na jihu Itálii, zplaňuje však i v jiných teplých oblastech Evropy.

U nás je pěstována a zplaňuje jen vzácně a dočasně.

Vyžaduje propustnou, spíše sušší, neutrální až zásaditou půdu a slunné stanoviště.

Během zimy je třeba rostlinu chránit, mrazy pod -10 °C by ji mohly spálit.

Po odkvětu je vhodné rostlinu seříznout, aby si udržela kompaktní vzrůst. Množí se semeny (sejí se na jaře při teplotám okolo 21 °C), dělením (taktéž nejlépe na jaře) nebo řízky (během léta se odříznou asi 8 cm dlouhé stonky s mladými výhony, které při spodním teple zakoření asi za 2 týdny).

Obsahuje silice s monoterpeny: thymolem, karvakrolem, cineolem, pinenem a borneolem, flavonoidy (zejména kverecetin), metylované flavony, flavonové glykosidy, alifatické alkoholy, organické kyseliny (např. kyselina kávová), pryskyřice, saponiny, třísloviny, minerály (hliník, vápník, chrom, kobalt, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, křemík, cín, zinek) a vitamin A.

Upozornění: Vzhledem k toxicitě přítomného thymolu, který může narušovat ledvinová klubíčka, by nemělo být překračováno doporučené dávkování a ani by se tymián neměl užívat dlouhodobě. Vysoké předávkování thymolem může způsobit i bolesti hlavy, zvracení, celkovou slabost, poruchy štítné žlázy nebo oslabit srdeční a dýchací činnost. Z tohoto důvody by tymián měli s opatrností užívat těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním štítné žlázy.

Použití:

  • Antibioticky a dezinfekčně, zejména proti mikroorganismům vyskytujícím se v dutině ústní /porphyromonády, selemonády, streptokoky, stafylokoky a bakterie rodu Sarcina/
  • Má protiplísňový účinek, působí proti prvokům a kvasinkám
  • Částečně působí proti herpetickým virům
  • Snižuje nadýmání, křečovité bolesti břicha
  • Působí protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání
  • Používá se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní
  • Používá se k výplachům při gynekologických výtocích
  • Používá se při zánětech močových cest a močového měchýře
  • Stimuluje tvorbu bílých krvinek

Bylinkový čaj – jako součást čaje je tymián bezpečný /Jeho nadužívání může způsobit tyreotoxikózu, proto by se k jeho použití hlavně ve formě čaje mělo přistupovat s mírou/.

Tymián neboli mateřídouška, posvátná bylina druidů, léčivka pro tělo i mysl. V jeho záhonech prý tančí král nadpřirozených bytostí a vítá léto. Vůně tymiánu dodává odvahu a energii, přivolává zdraví a ve vlasech ženy ji prý činí neodolatelnou.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest