Tuberkulóza plic

od | Bylinkové recepty (převzaté)

Plicní tuberkulóza je prvním stádiem tuberkulózy jako takové. Působením původce nemoci, tzv. Kochových tyčinek, vznikají v plicním pletivu uzlíky. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí, infikovaným prachem a potravinami. Bakterie samy však nestačí, spolupůsobí celkový stav člověka (oslabení).

Toho, kdo trpí tuberkulózou, trápí silný kašel, provázený krvavým hlenem. Vedle vysoké horečky, nočního pocení a nechutenství přistupují při tomto onemocnění ještě další symptomy, které jsou podobné jako u chřipky: bolesti v zádech a na prsou a ztráta tělesné váhy. Tuberkulóza, krátce označovaná TBC, je nebezpečná, nakažlivá nemoc. Může napadnout kterékoliv tělesné tkáně, nejčastěji to jsou plíce. První infekci obvykle tělo zvládne svými obrannými schopnostmi, zbude jen zjizvení napadeného místa. Nebezpečná je druhá infekce, kdy dojde k oživení nevyléčeného zajizveného ohniska. Pak se plicní tkáň rozpadá a odchází s kašlem z těla. Po rozpadlé tkáni vznikají prázdná místa, kaverny. Pokud se vykašlávají i bakterie, mluví se o otevřené (a v opačném případě o uzavřené) tuberkulóze.

Uzavřená tuberkulóza odpovídá sice stádiu uzdravování, může ale propuknout vždy znovu. Po otevření se bacily šíří krevními cestami po celém těle. Pokud je nezničíme, vyvolávají onemocnění stále nových orgánů. Na napadeném vazivu nacházíme také uzlíky velikosti prosa.

Pokud na sobě pozorujeme příznaky tuberkulózy, musíme jít v každém případě k lékaři. Jednoznačná diagnóza může být stanovena jen na základě rentgenového vyšetření. Tato nemoc podléhá povinné registraci. Pacient musí bezpodmínečně posilovat své obranné síly. K tomu doporučujeme mytí a střiky podle Kneippa, a ranní chůzi v rose. S každou námahou by se ale mělo začít s velkou opatrností a pod lékařskou kontrolou. Strava by měla obsahovat co nejvíce základních živin. Také rybí tuk, mléko a hroznový cukr posilující organismus.

Pacient by se měl co nejvíce zdržovat venku, ale ne vyhledávat sluneční záření. Kdo trpí vykašláváním krve, musí dodržovat absolutní klid. Nejlépe je trávit většinu dne, a to i v zimě, venku mimo dopad slunečních paprsků a být dobře tepelně zajištěn. Vleže na čerstvé m vzduchu se plicím nejvíce ulehčí.

Podběl

Na šálek čaje přijde vrchovatá lžička květů a listů podbělu, smíchaných spolu ve stejném množství. Bylinu přelijeme horkou vodou, necháme ji vyluhovat a pijeme 2-3x denně po šálku čaje tak horkého, jak vydržíme. Můžeme ho osladit medem.

Jitrocel kopinatý

Vrchovatou lžičku jitrocele kopinatého spaříme v šálku horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, přecedíme a pozvolna pijeme, dva až tři šálky denně.

Přeslička

Vrchovatou lžičku přesličky spaříme v šálku horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, přecedíme a pozvolna pijeme, dva až tři šálky denně.

Míchaný čaj

Následující míchaný čaj je výborným prostředkem na zmírnění kašle:
Směs sestává z 10g přesličky, 20g šalvěje, 20g lišejníku islandského, 20g listů podběle a 30g jalovcových bobulí.
Polévkovou lžíci této směsi dáme do ¼ litru vody a vaříme tak dlouho, až se svaří na 1l. jalovcové bobule musí být před přípravou rozmačkány. Tohoto čaje s trochou mléka pijeme čtyřikrát denně po jednom šálku.

Míchaný čaj

Při plicní tuberkulóze se doporučuje následující čaj: Směs semen kerblíku třebule, natě konopice, přesličky a řebříčku smícháme stejným dílem. Polévkovou lžíci směsi spaříme horkou vodou. Pijeme tři šálky denně.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest