Třezalková mast

Je skvělá na rozmasírování a léčení jizev, škrábanců, pupenců od hmyzího bodnutí, na popáleniny, na bolavá kolena a záda, na ekzémy, na zánětlivá místa na kůži, na hemoroidy….

Mast se vyrábí z květů, které si nasbíráme za plného slunce. Kvítka buď otrháme a dáme sušit nebo celou kvetoucí nať zavěsíme a po zaschnutí květy odrolíme. Třezalku tečkovanou bezpečně poznáme  – zbarví nám prsty pigmenem hyrepicinem (léčivá látka). Usušené květy jsou ke zpracování vhodnější, neboť neobsahují vodu, která je často příčinou zplesnivění masti či oleje.

Třezalkovou mast vyrábím dvěma způsoby.

1. Připravím si třezalkový olej – suché květy třezalky vložím do sklenice a zaliji olejem (pro výrobu masti postačí slunečnicový) tak, aby byly všechny květy ponořené. Sklenici uzavřu a postavím na slunné místo na cca měsíc. Olej bude mít díky barvivu rudý odstín. Po měsíci obsah lahve scedím přes plátýnko.

Mast vyrobím jednoduchým způsobem – olej zapracuji do lékařské vazelíny v poměru 1:2 nebo do oleje vmíchám 10% rozehřátého včelího vosku.

2. Do rozpuštěného vepřového vnitřního sádla nebo jiného tuku přidám tolik sušených květů třezalky, aby byly ponořené. Při 60 stupních nechám 15 min luhovat, poté odstavím do druhého dne. Druhý den zahřeji, scedím a je-li třeba, přidám trochu včelího vosku a naliji do kelímků.

Bylinkové masti a mazání nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Podzimní Šamanské poznávání rostlin na "Starém mlýně"

spojené s křtem naší první knihy (Šumava)

1.11. – 3.11. 2019


Jak zpracovávat bylinky

aneb ZDRAVÁ RODINA 

16.11. 2019

jednodenní setkání (Benešov)Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist