TŘEZALKA TEČKOVANÁ – Hypericum perforatum

Pokud hledáte zázrak mezi bylinkami, který působí příznivě na celý náš organismus, určitě vás nezklame třezalka.

Bezpečně ji poznáte, když její květ rozemnete mezi prsty – uvolní se hnědo-červené barvivo (roste u nás více druhů třezalek, ale vzácný a léčivý pigment obsahuje pouze třezalka tečkovaná).

Historie používání třezalky spadá až do 13. století, ve kterém ji svatý Albert Veliký doporučoval k posílení srdce, k pročištění jater a ledvin.

16. století třezalce přiřklo moc vyhánět démony. 

I křesťanství zmiňuje tuto sílu. V den Nanebevzetí Panny Marie (15. Srpna) se třezalkou vykuřují dětské postýlky a bylinka nasbíraná 24. června prý uměla zahnat sílu blesku a odehnat zlověstné mraky.

Vše vypovídá, že máme čest s královnou mezi bylinkami. Její lidové názvy toto vše jen potvrzují – koření Matky Boží, Svatojánské býlí, krev svatého Jána, čarovník, krevniček.

Bylinka obsahuje – hypericidy (ty působí jako antidepresivum). Jejich množství v rostlině kolísá podle doby sběru, pokud jí budeme chtít použít na tyto potíže, je nutné zvolit ke sběru den, kdy slunce stojí nejvýše na obloze. Zároveň ale bylo zjištěno, že hypericidy výrazně snižují účinky některých látek (antidepresiva, antikoncepce) a zvyšuje se citlivost na sluneční záření.

Velmi účinný je třezalkový olej (svatojánský olej, olej svatého Jána).

Používá se: na uvolnění křečí a napětí ve svalech, staví krvácení, podporuje prokrvení, změkčuje zatvrdliny v jizvách, prohřívá, používá se k hojení popálenin, ulevuje bolesti zad (ústřel) nervového původu, artróze, vyživuje chrupavčité části, snižuje otoky, zabraňuje vzniku proleženin, vhodný na pásový opar.

Třezalkový čaj můžete použít:

Na uklidnění, povolení napětí, posílení nervového systému, uvolnění křečí, na lehčí formy depresí, na povzbuzení látkové výměny, na podporu zažívání, posílení srdce, podporuje tvorbu krve.

Co se týče ženských záležitostí, třezalka upravuje poruchy spánku, pomáhá zvládat deprese v šestinedělí, úzkostlivost.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Podzimní Šamanské poznávání rostlin na "Starém mlýně"

spojené s křtem naší první knihy (Šumava)

1.11. – 3.11. 2019


Jak zpracovávat bylinky

aneb ZDRAVÁ RODINA 

16.11. 2019

jednodenní setkání (Benešov)Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist