Světelný kořen (Dioscorea batatas)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

O Světelném kořeni jsem se dočetla v knihách R. Steinera, jako o rostlině která jako jediná umí ve svém kořeni uchovat světelný éter.

Této druh Dioscorei je využíván v čínské medicíně pod názvem Shanyao, což znamená „horský lék“. Používá se na podporu yinu sleziny, na plíce, ledviny, u mužů vyživuje esenci semene, u žen harmonizuje hormonální systém, na diabetes, poruchy trávení u dětí.

Citace: „Světelný kořen má chuť sladkou a je teplé, obhospodařuje zranění středu, doplňuje prázdnotu a vychřadlost, zbavuje škodlivé čchi chladu a horkosti, doplňuje střed, navyšuje sílu čchi, dává růst svalstvu. Dlouhodobě požívaný, bystří sluch i zrak, činí tělo lehkým, zbavuje hladu a prodlužuje roky života“.

Dobrá zpráva je, že kořen lze poměrně snadno pěstovat v našich podmínkách. Kořen se používá spíše jako pokrm.

Z pohledu našeho pojetí, co se účinnosti týče, podporuje trávení, odvádí přebytečnou vodu z těla, snižuje hladinu cukru v krvi, stimuluje celý hormonální systém, posiluje imunitu, dodává životní sílu. Pro své široce spektrální působení se dá říci, že zpomaluje procesy stárnutí.

Kořen obsahuje bílkoviny, tuky, škroby, amylázu, aminokyseliny, saponiny, polysacharidy, vitamíny a velkou škálu stopových prvků (uvádí se 31) a to nejdůlejžitější – světelný éter.

Malé okénko tradiční čínské medicíny (MUDr. Erika Goetzová)

Shan yao (oddenek jamu čínského (Dioscorea batatas = Dioscorea opposita) je skutečně velmi často předepisovanou bylinkou v čínské fytoterapii. Přestože je na pomezí jídla a léčiva, nic jí to neubírá na její účinnosti. Nalezneme jí ve významných tradičních směsích, které jsou zaměřeny na podporu tzv. prenatálního i postnatálního zdroje energie.

Za prenatální zdroj energie jsou tradičně považovány ledviny (nechápejme to prosím jen v anatomickém smyslu slova). Zde sídlí naše rezervní zdroje energie, do kterých si „chodíme“ pro energii, když jsme již spotřebovali energii získanou transformaci z potravy a dýcháním. Na získávání energie jídlem a dýcháním se podílejí orgány našeho středu těla (tato funkce byla tradičně připisována zejména slezině a slinivce) a hrudníku (dýchací systém). Pokud žijeme moudře, naše orgány nám vyrobí spoustu energie každý den a ještě se stihne část uložit do rezerv (ledvin). Pokud však žijeme příliš extrémně a nedbáme signálů svého těla, že je již v nějakém ohledu přetěžováno, musíme si sáhnout do rezerv. Neznamená to ovšem, že bychom měli žít úzkostně a nepřirozeně opatrně, jen je potřeba citlivě balancovat mezi aktivitou a odpočinkem.

Shan yao, jak již bylo řečeno, podporuje orgány, které vytvoří dost energie, dokonce i životní esence, která se následně uloží do našich rezerv. Pro evropské bylinkáře může být zajímavé, že v tradičních čínských kombinacích zaměřených na posílení ledvin, se často předepisuje shan yao dohromady s plody dřínu (léčivkou, která měla význam i v původní evropské bylinkářské tradici), plod dřínu svou svíravou povahou zařídí, aby uložená životodárná esence neunikala z ledvin. To se hodí u stavů vyčerpanosti, předčasného stárnutí, neplodnosti či cukrovky.

Shan yao je dosti neutrální, podporuje yin i yang ledvin. V tcm platí pravidlo, že „nelze vyživit yangovou složku aniž by současně byla doplňována yinová složka“ (kupodivu naopak to lze ). Existuje spousta dalších bylinných kombinací, které podporují přirozenou pevnost na úrovni ledvin, proto se Shan yao často používá při potížích s inkontinencí, dětským pomočováním, nechtěným únikem semene atp., samozřejmě konkrétní směs musí být předepsána individuálně.

Tím, že podporuje tvorbu nové energie, zajišťuje výživu i tkání jako jsou svaly, a zlepšuje i kvalitu tekutin v našem organismu. Pokud je málo energie či energie špatně obíhá, tekutiny se snadno „sráží“ a vznikají různé vlhkosti, zahlenění, výtoky apod. I v těchto situacích oceníme Shan yao jako významného pomocníka.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest