Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Sběr kořenů

Sběr kořenů

Podzemní části všech rostlinek jsou zásobárnou živin po celou dobu jejich života – proto jsou i z hlediska léčitelského velice cennou částí.

 • Kořen bylinku ukotvuje v zemi (což je energetická kvalita, kterou všichni postrádáme).
 • Kořen zásobuje rostlinu vodou, vitamíny a minerály (pokud sbíráme na čistých místech, je to vynikající zdroj těchto látek, které naše strava již neobsahuje).

Proč má kořen tak významné místo v léčitelské historii?

Síla kořene vzniká již v počátcích, kdy klíčí semínko (první ocásek, který se objeví, je budoucí kořínek).

Některé kořínky u jednoletých rostlin rostou několik prvních dnů až 5cm za den! Krom hlavního kořene tvoří i tzv. postranní kořínky (ty vypadají jako jemné vlásky), jejichž úkolem je zvětšit absorpční plochu, kterou rostlinka přijímá živiny.

Kořeny obsahují slabou kyselinu, díky které jsou rozkládány částečky půdy, ze kterých se pak uvolňují minerály, které potřebuje ke svému růstu (toto jsou velmi cenné látky, které z průmyslově pěstovaných a chemicky ošetřených nezískáme)

Kořeny mají na svém konci zesílenou část, díky které lépe pronikají půdou. Povrch této části se neustále odlupuje a obnovuje. Tyto odpadlé části a odumřelé jemné kořínky (které žijí cca 3-4 dny) tvoří prostředí, které láká půdní bakterie a houby, které odebírají z půdy živiny a symbioticky je mění za cukry a stavební látky.

Právě pro tyto procesy, které se v podzemních částech  rostlinek přímo alchymicky odehrávají – jsou kořeny nejcennější drogou.

Jak a kdy kořeny sbírat?

 • Naučte se základní sběratelské pravidlo – nežli vyrazíte na kořeny, zvolte si záměr – tj. k čemu budete bylinku potřebovat. Místo jejího výskytu pozdravte a požádejte o vydání rostliny. Nasbírejte jen tolik kořenů, kolik využijete a při odchodu poděkujte
 • Je vhodné rostlinku pozorovat ve všech fázích jejího růstu, abychom si byli jisti, že ji na 100% poznáme
 • Z výše popsaného života kořenů zvolte místo, které je čisté, dostatečně vzdálené od polí či jiných zdrojů přímého chemického znečištění.
 • Ke sběru kořenu si připravte rýč, lopatku, rukavice, přepravku nebo košíček.
 • Zvolte příjemný jarní či podzimní den. Na jaře sbíráme kořeny, když vyrazí první lístek, na podzim, když je rostlinka zavadlá a síla se opět stahuje pod zem (já sbírám nejraději jarní kořeny, energeticky jsou kvalitnější).
 • Prostudujte si základy astrologie –  pro sběr bylin jsou důležité fáze Luny (kořeny např. je lépe sbírat k večeru za co největšího úbytku Měsíce. Magické a šamanské praktiky berou ohled i na dny zasvěcené planetárním vlivům.  Byliny Slunce se sbírají neděli,  byliny Měsíce v pondělí, byliny Marsu v úterý, atd….).
 • Prostudujte si pečlivě, kterým rokem se kořeny sbírají, většina kořenů se sbírá nejdříve z dvouletých rostlin (to poznáte pozorováním rostlinek).
 • Vykopané, zdravé kořeny lehce očistěte (zbylé části opět přikryjte hlínou, ve většině případech z nich vyrostou nové rostlinky).
 • Důležité!!! Mějte, prosím, na paměti, že sběrem kořene v některých případech bylinku zahubíme. Respektujte také chráněné oblasti!!! (PS: Někdy je lépe kořen zakoupit).
 • Doma kořeny omyjte kartáčkem ve studené vodě (kořeny se neloupou!!!!).
 • Kořeny se zpracovávají sušením, nakládáním do vín či likérů, výrobou tinktur, výrobou mastí (recepty na jednotlivá zpracování naleznete na mém webu www.bylinkyproradost.cz).
 1. Snažte se sbírat byliny v době, kdy je jejich síla největší. Kromě vegetační fáze byliny je vhodné se řídit podle fáze Měsíce. Obecně platí, že při dorůstajícím Měsíci se sbírají nadzemní části bylin, a při ubývajícím Měsíci kořeny, oddenky, či cibule. Stejné platí i pro uchování byliny. Byliny nasbírané při přibývajícím Měsíci mají delší trvanlivost, kdežto při ubývajícím kratší a snadno plesniví. Jen pro zajímavost – šamani a různí mágové pro dosažení maximálního psychedelického a magického účinku přizpůsobovali sběr bylin dni, který ovládá jejich planeta, a tak sbírali (byliny Slunce v neděli, byliny Měsíce v pondělí, byliny Marsu v úterý, byliny Merkuru ve středu, Jupiterovi byliny ve čtvrtek, byliny Venuše v pátek a Saturnovi byliny v sobotu. Při sběru pak prováděli zaříkávání, požehnání a poděkování bylinám za jejich existenci a za to, že mohou být sbírány. Železným pravidlem pak bývalo včasné upozornění bylin na den jejich sklizení).
 2. Stejné byliny sbírané na různých lokalitách se mohou lišit ve svém účinku a obsahu účinných látek.
 3. Kořeny se obyčejně sbírají na jaře, kdy se síla byliny ještě neprobudila nebo na podzim, kdy je síla byliny již stažena do kořenů. Pokud tuto zásadu nelze dodržet, měly by být sbírány alespoň při ubývajícím Měsíci, nejlépe novoluní (zatmění Měsíce), kdy se síla rovněž stahuje do kořenů. Nejpříhodnější denní dobou je časné ráno, navečer a noc. Kořeny a oddenky omyjeme pouze studenou vodou.
 4. Kůra se loupe na jaře před rašením nebo na podzim po opadnutí listů.
 5. Nať se sbírá obvykle v době květu. Není to však stoprocentní pravidlo. Některé byliny trhané v plném květu se při sušení znehodnotí tím, že dozrávají (Zlatobýl obecný, Vrbka úzkolistá). Jestliže lodyha dřevnatí, sbírá se část nad zdřevnatělým stonkem. Tuhé lodyhy je vhodnější řezat než trhat.
  Pozdní dopoledne, kdy rosa již oschla, je nejvhodnější dobou pro sběr listů. Lze je sbírat během celého vegetačního období. Podzimní sběr je však méně hodnotný než jarní.
 6. Květy se sbírají počátkem rozkvětu, plně rozvité a za slunečního počasí. Krátce před odkvětem se jejich léčebná síla snižuje.
 7. Cibulky se sbírají po odkvětu bylin, v době, když nať částečně zavadne.
 8. Pro všechny bylinné části je neméně důležité správné sušení, nakládání a louhování bylin.

Ještě připojím poznámku pro experimentátory:
Spojené čaje
Spojený čaj vzniká spojením (slitím), různě připravovaných čajů, jako je například čaj a odvar. Tato úprava je nutná v případech, kdy jednotlivé byliny vyžadují různé způsoby přípravy. Jedna bylina např. formou čaje a druhá formou odvaru (skořicovník ceylonský).
Jinou možností je, že nejprve připravíte odvar, kterým pak přelijete byliny připravené k přípravě čaje. Po příslušné době je scedíte a užíváte tradičním způsobem.

Bylinky sbíráme ve správný čas a s úctou

Sbírání bylinek má svá pravidla. Nelze jen tak vyběhnout do přírody nebo na zahrádku, pokud si je pěstujete sami, a jednoduše je otrhat, kdykoliv se vám zlíbí. Aby si bylinky zachovaly co nejvíce důležitých látek, je třeba je sbírat ve vhodnou dobu i čas. Odměnou vám bude nejen příjemná procházka přírodou, ale také čerstvé a voňavé bylinky.

    Sbírejte jen ty bylinky, které znáte

Toto je základní pravidlo, ať už sbíráte houby či bylinky. Stejně jako mezi houbami i mezi bylinkami existují jedovaté druhy. Proto si zpočátku pořiďte kapesní herbář. Než získáte patřičné zkušenosti, bude se vám hodit. Kdykoliv si nebudete bylinkou jisti, nechte ji raději být.

Rovněž se vyhněte znečistěným okolím silnic, továren či skládek, které se zdravou a čistou přírodou nemají mnoho společného. To samé platí pro místa, která jsou chemicky ošetřovaná. Bylinky jsou na nečisté prostředí velice citlivé a škodlivé látky do sebe vstřebávají. Ideálními místy pro sběr jsou louky co nejdále od silnic.

    Důležité je správné načasování

I v případě sběru bylinek má svůj význam příprava. Je dobré vědět, kde konkrétní bylinky rostou, a jak vypadá jejich přirozené místo výskytu. Mnohem snáze a s větší jistotou se vám budou bylinky hledat.

Různé bylinky rostou v různých ročních obdobích. Také obsah léčivých látek během doby jejich vegetace kolísá. A právě proto je dobré vyrazit na sběr v době, kdy mají jednotlivé bylinky největší sílu. Léčivé rostliny tedy sbíráme v měsících, kdy jsou v plném rozkvětu. Jakmile začne rostlina odkvétat, obsah účinných látek poklesne. Kořeny se zpravidla sbírají na jaře či na podzim, kdy se v nich soustředí největší síla. Ta v období vegetace přechází do vnější části rostliny.

To však není vše. Podstatná je také denní doba. Všeobecně platí, že bylinky sbíráme za suchého počasí, ne po dešti. Mokré byliny snadno napadne plíseň a znehodnotí se pro další použití. Například kořeny je nejvhodnější sbírat po ránu či navečer a doba kolem poledne je ideální pro sběr natě, listů i květů.

    Bylinky si důkladně prohlédněte

Předtím, než bylinku otrháte, si ji prohlédněte. Netrhejte vše, co potkáte, ale pouze kvalitní kousky. Rostlina by v žádném případě neměla být povadlá, nahnilá, flekatá, okousaná, plesnivá či napadená škůdci a hmyzem. Určitě si domů nechcete donést tašku plnou nezvaných broučků, mravenců, pavouků či mšic.

Zdravě vypadající bylinku trhejte, případně stříhejte, opatrně, s citem a patřičnou úctou. Není nutné vyrvat a zničit tak celou rostlinu i s kořenem, pokud jsou cenné pouze květy. Z bylinky si proto “vezměte” pouze tu část, která obsahuje účinné látky. U některých jsou to pouze listy či květy, u některých je léčivá celá rostlina i s kořenem. Květy lehce uštípnete pod hlavičkou, listy lze snadno odrhnout, nať jemně utrhněte nad zemí a kořen opatrně vydolujete pomocí lopatky.

Zkušení bylinkáři a báby kořenářky zásadně sbírají léčivé rostliny pouze rukama. Podle nich kovové nástroje ubírají bylinkám sílu. Pokud si jejich radu vezmete k srdci, určitě se vybavte rukavicemi. Oceníte je při sběru žahavých a pichlavých rostlin, jako jsou například kopřivy. Natrhané bylinky přenášejte v košíku či plátěné tašce. Igelitové tašky a mikrotenové sáčky vhodné nejsou. Bylinky se v nich okamžitě zapaří.

    Pozor na chráněné oblasti

Některé přírodní oblasti jsou chráněné a vyhlášené rezervacemi. Sběr bylinek a dalších cenných rostlin zde bývá striktně zakázán. Respektujte tento zákaz, existuje k tomu důvod. Bylinky rovněž trhejte v rozumném množství, pokud je chcete najít na stejném místě i další rok. Ani bylinky se nedokáží množit z ničeho.

Některé kořínky  (jednoletých rostlinek) umí narůst až  5cm délky za den.

Bylinky nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Letní bylinkaření na Starém mlýně

3. - 5. 7. 2020

Bližší info zde ....


Skupinové konstelace

25. 7. 2020 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola - zahájení

12 - 13. 9. 2020

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačně; diskuzní skupině na FB

TOPlist