Šanta kočičí (Nepeta cataria)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Je pěstovaná bylinka, která je známá především v „kočičím světě“. Pokud ji kočky dovolí vyrůst, vyroste v trs vysoký cca 0,5-0,75m, který má nádherné drobné modré až fialkové kvítky. V poslední době se stala okrasnou rostlinou zdobící kruhové objezdy či silniční pruhy ve městech, se součástí parků i bylinných zahrad.

Šanta je známá svými psychotropními účinky, takže pokud máte doma kočku, bude se „třít a válet“ v trsech této květiny, okusovat ji se slastným výrazem, naprosto šílená, poté utlumená až ospalá…. Chcete své kočičce udělat radost? Nasušte jí šantu a dejte trochu do polštářku, do ponožky, do její oblíbené hračky, a uvidíte ji dokonale šťastnou………

Vrátím se ale k bylinkaření a využití šanty pro lidi. Již ve středověku se používala jako halucinogenní látka. Obsahuje totiž látky podobné THC a LSD i když v minimálním množství. Pro zklidnění lze šantu užívat jako čaj, žvýkat kořen nebo ji kouřit ve vodní dýmce, její účinky jsou poměrně silné, pokud sklidíte rostlinku v pravý čas.

Sklízí se začátkem léta, seřezává se čerstvě nakvetlá nať cca 20cm, která se sváže to tenčích svazků a nechá se na zavěšená na stinném, dobře větraném místě.

Po usušení se květy a listy sdrhnou a uloží se do uzavřených nádob /pokud je sklizena ve vhodnou dobu, ucítíte po otevření lahve jemnou vůni podobnou konopí/.

Šanta kočičí obsahuje karvakrol, thymol, citral, kyselinu nepetovou, látky iridoidního charakteru, glykosidicky vázané hořčiny apod.

Látky obsažené v šantě odpuzují komáry a šváby, krysy a myši.

Šanta je vhodná jako jednodruhový čaj, nebo součást bylinné směsi na tyto potíže:

  • Uvolňuje svaly
  • Navozuje příjemné pocity relaxace
  • Snižuje krevní tlak
  • Používá se na nachlazení a bronchitidy
  • Při nervovém vypětí
  • Na zklidnění hyperaktivních dětí

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest