Řebříček zřejmě není třeba představovat. Starý známý, lety a mnoha ženami prověřený, nevšedně aromatický a na pohled houževnatý.
Řebříček je další bylinka se širokým spektrem působnosti, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce.
Horké léto je ta pravá doba, kdy se vydat na sběr. Když se kolem sebe rozhlédnete, zahlédnete ho na mírně suchých loukách, na okrajích cest, mezí, na pastvinách, rumištích (má rád sušší dusíkaté kamenité či písčité podloží). Sbírá se květ (musí být čerstvě nakvetlý, pokud má našedlou barvu, ke sběru již není vhodný) nebo celá kvetoucí nať od konce června až do září (při sběru použijte nůžky, rostlinka je v zemi ukotvena mělce a snadno by se při odlamování mohla vytrhnout). Bylinka se suší v tenkých vrstvách ve stínu, nebo zavěšena v tenkých svazcích.
Řebříček obsahuje: glykosidickou hořčinu, silici (okolo 0,25%) s kolísavým obsahem azulénů (0 až 40% v závislosti na lokalitě a počasí), alkaloidy, flavony, tříslovinu, cholin, aldehydy, kyseliny mravenčí, octovou a salicylovou a fluoreskující a fotosenzibilizující látku ze skupiny furokumarinů.
Použití:
Uvolňuje křeče
Příznivě působí na krevní oběh
Povzbuzuje vylučování trávících štáv
Tlumí menstruační krvácení
Potlačuje křeče při menstruaci
Působí močopudně
Působí antiskleroticky
Působí dezinfekčně
Mírně snižuje krevní tlak
Při nočním pomočování dětí
Zevně jako koupele pro špatně se hojící rány
Pro výplachy zánětů v dutině ústní
Mírní příznaky astmatu
Na hemoroidy
! Upozornění – řebříček při dlouhodobém používání může způsobit závratě, omámení a bolesti hlavy způsobené thujonem, který je toxický a vyvolává nervové poruchy.
Řebříček se používá jako jednodruhový čaj či jako součást bylinných směsí, na koupele, bylinkové masti, tinktury.