Prvosenka jarní (Primula veris)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Magická bylinka, opředena nejednou pověstí. Petrklíč je označován za symbol jara, byl důležitou květinou pohanských obřadů, které se slavili v noci ze 30. dubna na 1. máje. Svátek probouzení přírody, svátek vzrůstající sexuální aktivity a následné plodnosti.

Křesťanství si legendu upravilo – petrklíč prý vyrostl na místě, na kterém si odložil svazek klíčů Svatý Petr.

Staré mytologické povídání dává do rukou petrklíče bohyni Freye, která jimi odemyká své přepychové paláce. Freya patří k prapůvodním, skandinávským bohyní, které prezentují sexuální pojetí lásky. Freya stála v čele 13 ti Valkýr, které střežily bránu smrti…

Petrklíč je drobná, vytrvalá bylina, která dosahuje i s květem výšky 20-25cm. Z podzemního oddenku vyrůstají měkké svrasklé listy uspořádané v přízemní růžici. Vonné žluté květy vyrůstají na jednostranném okolíku. Prvosenka se dožívá více než 50 let.

Najdeme ji na prosluněných stráních, v křovinách, většinou na vápencových podkladech. Prvosenka je na Červeném seznamu vzácných až ohrožených druhů.

Sbírá se celý květ, který se suší v tenké vrstvě, nejlépe umělým teplem do 40 stupňů. Sušené květy je dobré přechovávat v uzavřené nádobě. Pozor při sběru – prvosenka vyrůstá z vlhkého prostředí, často bývá napadána hmyzem, plísní a houbami.

Petrklíč obsahuje: Flavonoidy, fenolické látky, chinony, saponiny, třísloviny

Použití:

  • při zánětech horních cest dýchacích
  • zklidňuje, uvolňuje křeče
  • na odkašlávání
  • při nespavosti a nervové vzrušivosti, depresích, hysterii, nepokoji, podrážděnosti.

Upozornění: petrklíč může vyvolat alergickou reakci, nedoporučuje se v těhotenství a během kojení.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest