PLOŠTIČNÍK HROZNOVITÝ – Cicimifuga racemosa

(užívá se při nedostatku estradiolu). 

U nás se o něm říká se o něm, že zajistí ženě vyrovnaný přechod a svého času patřil ploštičník mezi hojně vyhledávané byliny. (V mojí praxi jsem se bohužel nesetkala s ženou, které by energeticky vyhovoval).

Je to bylinka severoamerických indiánů a je možné, že na jejich odlišný styl života zabírají jiné bylinky. 

Indiáni ploštičníku říkají ženský kořen. 

Domorodé ženy ho používají především k usnadnění porodu a na menstruační potíže. 

(O přechodu se indiánské ženy nezmiňují – je pravděpodobné, že tyto potíže přišly s naším evropským stylem života – stres, sedavá zaměstnání, nekvalitní strava, nedostatek pohybu atd….

Navíc si myslím, že indiánské ženy nebyly ve stresu z toho, že jejich těla stárnou. Stárnout v jejich řeči znamená vstoupit  mezi starší ženy rodu, kterým je prokazována úcta.

Ploštičník prý dostal název podle brouků – ploštic. Celá kvetoucí rostlina kolem sebe šíří pronikavý zápach, který zahání dokonce i ploštice! (nikde jsem nevyčetla, proč by tento pach plošticím vadil).

Latinský název je cimicifuga racemosa. Cimex – ploštice, fugare – prchat, racemosa – hroznovité uspořádání květů. (Zápach umí též odpuzovat mouchy a komáry a další havěť).

Šamanky, které měli ve svých kmenech na starosti léčení, striktně dodržovaly dobu sklizně, pokud byliny měly sloužit určitému účelu. Opět se dostáváme k tomu, že dnes nás zajímá obsah účinných látek a nerespektujeme přírodní cykly. (Dělal vůbec někdy někdo chemický rozbor u byliny utržené jen tak – protože ji potřeboval prozkoumat a u byliny, která byla rituálně sebrána za určitých podmínek?).

Takže to, co našli naši vědci: Objevili, že rostlina obsahuje mimo jiných látek i kyselinu fukinolovou a piscidiovou – které ZŘEJMĚ mají hormonální působení.

Čaj připravený z kořene proto působí podobně jako estrogen a signalizuje prostřednictvím mechanismu zpětné vazby hypothalamu, že má snížit hladinu luteizačního hormonu hypofýzy. Hypothalamus neřídí jen hormony, ale celou řadu vegetativních funkcí (tep, tělesnou teplotu, rytmus dne a noci), proto ploštičník vyrovnává návaly horka, poruchy spánku, emoční nestabilitu – úzkosti, neklid, deprese, srdeční potíže vegetativní povahy (bušení srdce),vysychání sliznic, poruchy soustředění, tiší bolesti revmatického charakteru, před menstruaci uvolňuje napětí v prsou a mírní zadržování vody v tkáních.

Navzdory těmto výborným účinkům, bohužel mnoho žen popisuje nevolnosti a zhoršení potíží, 

Domnívám se, že ploštičník je jednostranně estrogenní, v době přechodu bych spíše volila byliny progesteronové:

Ploštičník bych nechala mladým ženám, které mají problémy s otěhotněním (ploštičník podporuje ovulaci – dozrávání a uvolnění vajíčka, v tomto případě se užívá v první fázi, pak se naopak nasazují progesteronové bylinky) a těm, kterým pomáhá při porodu – podporuje děložní stahy, usnadňuje porod.

V našich podmínkách – nedám dopustit na starý, dobrý řebříček.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Podzimní Šamanské poznávání rostlin na "Starém mlýně"

spojené s křtem naší první knihy (Šumava)

1.11. – 3.11. 2019


Jak zpracovávat bylinky

aneb ZDRAVÁ RODINA 

16.11. 2019

jednodenní setkání (Benešov)Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist