Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Pěťour není plevel, jak si mnozí myslí. Možná budete překvapeni, jaká je to úžasná bylinka!
Jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých. Jeho domovina je v Jižní Americe. Do Evropy byla dovezena jako exotická rostlina okolo roku 1790.

Lodyha je lysá a široce větvená, bývá vysoká až 50 cm. Listy jsou vstřícné, celistvé, řapíkaté, nahoře téměř přisedlé. Květy jsou drobné, oboupohlavné a jsou sestaveny v chudých vidlanech. Plodem jsou dvoutvaré černé nažky.

Pěťour kvete od května až do prvních mrazíků. Je to bylina velmi plodná, v jednom vegetativním období dovede vyprodukovat až 300 000 nažek.

Pěťour nalezneme téměř všude – nejvíce na záhonech, polích, vinicích nebo kompostech. Vyhledává hlinitou až písčitou půdu, středně vlhkou, bohatou na živiny. Když jsou suché roky, vyskytuje se méně. Nejvíce Pěťouru vyhovuje druhá polovina léta, kdy se rozmnoží o několik generací (rozmnožuje se semeny i poléhavou lodyhou). Je považován za plevelnou rostlinu. Má mělký kořenový systém a ostatním rostlinám odebírá živiny i vláhu.

Obsahuje: bílkoviny, flavonoidy, silice, saponiny, vitamín C, pryskyřičné látky.

Sbírá se kvetoucí nať, která se zpracovává do čajů, tinktur, odvarů, zábalů a koupelí.

Použití: působí dezinfekčně, snižuje teplotu, zvyšuje laktaci, na lupenku, ekzém, bércové vředy, špatně se hojící rány, na paradontózu, snižuje tlak, na bolesti kloubů, posílení imunity.

Pěťour se využívá i jako super-potravina pro svůj vysoký obsah bílkovin a vitamínu C

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest