Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Outkovka pestrá – Trametes versicolor

Nádherná chorošivotá, pestrá houba. Nalezla jsem jimi obalený pařez na Šumavě. Outkovka roste hojně na celém našem území, má ráda napůl zetlelé pařezy bříz, dubů, habrů, buků, ale i jehličnanů.

Outkovku si nespletete, protože je zvláštně vybarvená.

Houba se sbírá v zimě, z hlediska gastronomického se jedná o houbu nejedlou.

V našich zemích není tak rozšířená tradice léčby houbami, hojně se používá v čínské medicíně. Zdroje uvádí, že je vhodná při léčbě zhoubných nádorů, hepatitid B a C, na infekce močových cest i celého trávicího traktu, používá se i na šelest v uších, při stavech únavového syndromu a při léčbě různých druhů mykóz.

Outkovka má protirakovinné účinky, hepatoprotektivní, imunostimulační, antioxidační, analgetické, antibakteriální a antivirální účinky.

Outkovka pestrá  obsahuje komplex  polysacharidů s proteiny, konkrétně glukan s 38% podílem bílkoviny, který se jmenuje krestin (ten se používá při léčbě nádorů, protože stimuluje imunitní systém a brzdí růst nádorových buněk, pomáhá zmírňovat negativní účinky chemoterapie.

Outkovka také vykazuje antibakteriální účinky proti Staphylococcus aurus, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, především ale proti gramnegativním bakteriím a proti cytomegalovirum.

Houby, ani preparáty z nich, nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.


Velké konstelace

4-5.4.2020

Bližší info zde ....


Šamanská pouť do vlastního nitra

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Vítám vás, kteří máte otevřené srdce a chcete svět učinit lepším.....


TOPlist