OUTKOVKA PESTRÁ – Trametes versicolor
Nádherná chorošivotá, pestrá houba. Nalezla jsem jimi obalený pařez na Šumavě. Outkovka roste hojně na celém našem území, má ráda napůl zetlelé pařezy bříz, dubů, habrů, buků, ale i jehličnanů.
Outkovku si nespletete, protože je zvláštně vybarvená.
Houba se sbírá v zimě, z hlediska gastronomického se jedná o houbu nejedlou.
V našich zemích není tak rozšířená tradice léčby houbami, hojně se používá v čínské medicíně. Zdroje uvádí, že je vhodná při léčbě zhoubných nádorů, hepatitid B a C, na infekce močových cest i celého trávicího traktu, používá se i na šelest v uších, při stavech únavového syndromu a při léčbě různých druhů mykóz.
Účinky outkovky:
- protirakovinné,
- hepatoprotektivní,
- imunostimulační,
- antioxidační,
- analgetické,
- antibakteriální.
- antivirální
Outkovka pestrá obsahuje komplex polysacharidů s proteiny, konkrétně glukan s 38% podílem bílkoviny, který se jmenuje krestin (ten se používá při léčbě nádorů, protože stimuluje imunitní systém a brzdí růst nádorových buněk, pomáhá zmírňovat negativní účinky chemoterapie.
Outkovka také vykazuje antibakteriální účinky proti Staphylococcus aurus, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, především ale proti gramnegativním bakteriím a proti cytomegalovirum.

Houby, ani preparáty z nich, nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.