Outkovka pestrá – Trametes versicolor

Nádherná chorošivotá, pestrá houba. Nalezla jsem jimi obalený pařez na Šumavě. Outkovka roste hojně na celém našem území, má ráda napůl zetlelé pařezy bříz, dubů, habrů, buků, ale i jehličnanů.

Outkovku si nespletete, protože je zvláštně vybarvená.

Houba se sbírá v zimě, z hlediska gastronomického se jedná o houbu nejedlou.

V našich zemích není tak rozšířená tradice léčby houbami, hojně se používá v čínské medicíně. Zdroje uvádí, že je vhodná při léčbě zhoubných nádorů, hepatitid B a C, na infekce močových cest i celého trávicího traktu, používá se i na šelest v uších, při stavech únavového syndromu a při léčbě různých druhů mykóz.

Outkovka má protirakovinné účinky, hepatoprotektivní, imunostimulační, antioxidační, analgetické, antibakteriální a antivirální účinky.

Outkovka pestrá  obsahuje komplex  polysacharidů s proteiny, konkrétně glukan s 38% podílem bílkoviny, který se jmenuje krestin (ten se používá při léčbě nádorů, protože stimuluje imunitní systém a brzdí růst nádorových buněk, pomáhá zmírňovat negativní účinky chemoterapie.

Outkovka také vykazuje antibakteriální účinky proti Staphylococcus aurus, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, především ale proti gramnegativním bakteriím a proti cytomegalovirum.

Houby, ani preparáty z nich, nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Podzimní Šamanské poznávání rostlin na "Starém mlýně"

spojené s křtem naší první knihy (Šumava)

1.11. – 3.11. 2019


Jak zpracovávat bylinky

aneb ZDRAVÁ RODINA 

16.11. 2019

jednodenní setkání (Benešov)Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist