Opruzeniny u malých dětí

od | Babské rady

Opruzeniny vznikají podrážděním kůže z potu, stolice a moči děťátka. (Pokud opruzeninami vaše ratolest trpí, nejprve se podívejte do svého jídelníčku a odstraňte z něho vše, co by mohlo působit dráždivě. Vaši stravu přebírá kojenec skrze mateřské mléko.

Opruzeniny se tvoří v kožních záhybech. Postižená kůže je červená, mokvá, pálí a bolí, někdy se objeví i drobné pupínky.

Některé opruzeniny vznikají i třením jednorázových plen, které spolu s potem, močí a stolicí bývají často napadány bakteriemi a plísněmi.

Důležité je časté přebalování, hygiena a v nejednom případě to znamená i vyloučit chemické šampony, krémy a vlhčené kapesníčky.

Bylinky na opruzeniny: Nej.. ze všech je bylinka, která se jmenuje řepík lékařský.

Odvar na omývání opruzenin: 1 polévkovou lžíci sušeného řepíku nechte 2 min přejít varem ve 300ml vody a poté nechejte ještě 15 minut luhovat. Sceďte a omývejte postižená místa. (toto množství můžete děťátku přilít i do večerní koupele).

Řepíková mast na potírání opruzenin: Mast si můžete vyrobit z čerstvého nebo sušeného řepíku. Jako základ použijte kokosový tuk /nebude děťátku vadit/. Rozehřejte trochu kokosového tuku a přidejte tolik bylinek, aby byly pod hladinou tuku. Udržujte při 80 stupních 15 minut, poté odstavte a nechejte do druhého dne. Druhý den rozehřejte a přeceďte přes plátěný hadřík. Přidejte cca 3% včelího vosku a míchejte do rozpuštění. Nalijte do kelímku a uschovejte v chladu. Potírejte vždy, když děťátko přebalujete, po důkladném omytí.

Měsíčková mast na potírání opruzenin: Mast si můžete vyrobit z čerstvého nebo sušeného měsíčku. Jako základ použijte kokosový tuk /nebude děťátku vadit/. Rozehřejte trochu kokosového tuku a přidejte tolik bylinek, aby byly pod hladinou tuku. Udržujte při 80 stupních 15 minut, poté odstavte a nechejte do druhého dne. Druhý den rozehřejte a přeceďte přes plátěný hadřík. Přidejte cca 3% včelího vosku a míchejte do rozpuštění. Nalijte do kelímku a uschovejte v chladu. Potírejte vždy, když děťátko přebalujete, po důkladném omytí.

Ostatní babské rady:

Potřete postižené místo koloidním stříbrem – působí protizánětlivě a antibakteriálně. Nechejte zaschnout. Poté namažte mastí z řepíku nebo měsíčku.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest