Jsou látky obsažené v bylinkách, které mají projímavý účinek.
Ze známých bylinek tyto látky obsahují: krušina kůra, kořen reveně, list senny.
Dále sem patří byliny, které „bobtnají“ a zvětšují svůj objem: lněné semínko (jeho sliz dráždí střevní sliznici a tím podporuje vylučování), psyllium (zde pozor, při nedodržování dostatečného pitného režimu si můžete přivodit nepříjemné okamžiky), nať hluchavky bílé.
Do této skupiny patří látky, které dráždí pokožku a tím dojde k většímu prokrvení, což způsobí, že např. mast nebo účinné látky z obkladů jsou snáze dopraveny na konkrétní místo. (Tyto látky se nejvíce používají na odvedení zánětu z postiženého místa a k tlumení bolesti).
Pro vnější použití lze použít: semeno hořčice, kafr, rozmarýn, tymián.
Pro vnitřní použití: vrbovou kůru, plod černého bezu, tužebník jilmový, přesličku.
Bylinkové tinktury nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.
Slizy jsou látky, které jsou tvořené polysacharidy (cukry).
Nejčastěji se s tímto názvem setkáte, když budete hledat bylinky na potíže dýchacích cest, nebo na problémy celého trávícího systému.
Sliz je látka, která umí udělat ochrannou vrstvu na sliznicích. A nejen to, slizy působí příznivě i naši imunitu (určitě znáte rčení: dobrá imunita je odrazem kondice našeho střeva).
Nejvíce slizů naleznete u slézu, lněného semínka, listu a květu jitrocele a listu podbělu. Dále pak v kořeni mydlice lékařské.
Věděli jste, že sléz byl posvátnou rostlinou starých Mayů?
Bylinkové tinktury nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.