Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ – Thymes vulgaris

Mateřídoušky známe na 50 druhů. Je to odrůda tymiánu, ale z hlediska energetického, působí na náš organismus odlišně.

Mateřídouška je až 30 cm vysoký keřík nebo polokeř. Stonky jsou přímé, větvené, dole dřevnatějící, hustě chlupaté, s chlupy stočeným směrem dolů.

Listy jsou krátce řapíkaté, úzce eliptické až úzce kopinaté, s četnými přisedlými žlázkami, na svrchní straně lysé, na spodní plstnaté, na okraji podvinuté. Lichoklasy jsou řídké, s oddálenými lichopřesleny. Květy jsou světle fialové nebo růžové, někdy až bělavé. Plodem jsou do 1 mm velké tvrdky.

Kvete v červnu až říjnu.

Mateřídouška má ráda propustnou, spíše sušší, neutrální až zásaditou půdu a slunné stanoviště. Během zimy je třeba rostlinu chránit, mrazy pod -10 °C by ji mohly spálit. Po odkvětu je vhodné rostlinu seříznout, aby si udržela tvar

Sbírá se kvetoucí nať

Droga obsahuje silice s monoterpeny thymolem, karvakrolem, cineolem, pinenem a borneolem, flavonoidy (zejména kverecetin), metylované flavony, flavonové glykosidy, alifatické alkoholy, organické kyseliny (např. kyselina kávová), pryskyřice, saponiny, třísloviny, minerály (hliník, vápník, chrom, kobalt, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, křemík, cín, zinek) a vitamin A.

Mateřídouška působí antibioticky a dezinfekčně zejména proti mikroorganismům vyskytujícím se často v dutině ústní – porphyromonády, selemonády, streptokoky, stafylokoky a bakterie rodu Sarcina, dále má výrazný protiplísňový účinek, působí i proti některým prvokům a kvasinkám, částečně působí i proti herpetickým virům. Snižuje nadýmání, křečovité bolesti (uvolňuje hladké svalstvo), usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě, antioxidačně, protialergicky, zklidňujícně, užívá se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní či angině a k výplachům při gynekologických výtocích či menstruačních bolestech.

Podává se nejčastěji jako čaj, či složka čajové směsi

Mateřídouškové víno – 2 čajové lžička sušené mateřídoušky necháme přejít varem v 250ml kvalitního vína, přidáme špetku anýzu a necháme 15 min odstát. Poté scedíme, osladíme medem a teplý vypijeme.

Mateřídoušková koupel – dvě hrsti nasekané mateřídoušky 1-2 minuty povaříme v cca 3lt vody, necháme 15 minut odstát, scedíme a přilijeme do vany

Mateřídouškový polštářek – zahřátý přikládáme dětem při břišní kolice, při bolestech uší a zubů

Mateřídouškový olej – čerstvou mateřídoušku pokrájíme, vložíme do lahve a zalijeme kvalitním olejem /hladina oleje je nad bylinkami cca 2cm/. Necháme 3 týdny, slijeme a olej použijeme k potírání bolavých svalů, revmatoidních kloubů, kožním plísním.

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.


Velké konstelace

4-5.4.2020

Bližší info zde ....


Šamanská pouť do vlastního nitra

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Vítám vás, kteří máte otevřené srdce a chcete svět učinit lepším.....


TOPlist