MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ – Thymes vulgaris

Mateřídoušky známe na 50 druhů. Je to odrůda tymiánu, ale z hlediska energetického, působí na náš organismus odlišně.

Mateřídouška je až 30 cm vysoký keřík nebo polokeř. Stonky jsou přímé, větvené, dole dřevnatějící, hustě chlupaté, s chlupy stočeným směrem dolů.

Listy jsou krátce řapíkaté, úzce eliptické až úzce kopinaté, s četnými přisedlými žlázkami, na svrchní straně lysé, na spodní plstnaté, na okraji podvinuté. Lichoklasy jsou řídké, s oddálenými lichopřesleny. Květy jsou světle fialové nebo růžové, někdy až bělavé. Plodem jsou do 1 mm velké tvrdky.

Kvete v červnu až říjnu.

Mateřídouška má ráda propustnou, spíše sušší, neutrální až zásaditou půdu a slunné stanoviště. Během zimy je třeba rostlinu chránit, mrazy pod -10 °C by ji mohly spálit. Po odkvětu je vhodné rostlinu seříznout, aby si udržela tvar

Sbírá se kvetoucí nať

Droga obsahuje silice s monoterpeny thymolem, karvakrolem, cineolem, pinenem a borneolem, flavonoidy (zejména kverecetin), metylované flavony, flavonové glykosidy, alifatické alkoholy, organické kyseliny (např. kyselina kávová), pryskyřice, saponiny, třísloviny, minerály (hliník, vápník, chrom, kobalt, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, křemík, cín, zinek) a vitamin A.

Mateřídouška působí antibioticky a dezinfekčně zejména proti mikroorganismům vyskytujícím se často v dutině ústní – porphyromonády, selemonády, streptokoky, stafylokoky a bakterie rodu Sarcina, dále má výrazný protiplísňový účinek, působí i proti některým prvokům a kvasinkám, částečně působí i proti herpetickým virům. Snižuje nadýmání, křečovité bolesti (uvolňuje hladké svalstvo), usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě, antioxidačně, protialergicky, zklidňujícně, užívá se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní či angině a k výplachům při gynekologických výtocích či menstruačních bolestech.

Podává se nejčastěji jako čaj, či složka čajové směsi

Mateřídouškové víno – 2 čajové lžička sušené mateřídoušky necháme přejít varem v 250ml kvalitního vína, přidáme špetku anýzu a necháme 15 min odstát. Poté scedíme, osladíme medem a teplý vypijeme.

Mateřídoušková koupel – dvě hrsti nasekané mateřídoušky 1-2 minuty povaříme v cca 3lt vody, necháme 15 minut odstát, scedíme a přilijeme do vany

Mateřídouškový polštářek – zahřátý přikládáme dětem při břišní kolice, při bolestech uší a zubů

Mateřídouškový olej – čerstvou mateřídoušku pokrájíme, vložíme do lahve a zalijeme kvalitním olejem /hladina oleje je nad bylinkami cca 2cm/. Necháme 3 týdny, slijeme a olej použijeme k potírání bolavých svalů, revmatoidních kloubů, kožním plísním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Podzimní Šamanské poznávání rostlin na "Starém mlýně"

spojené s křtem naší první knihy (Šumava)

1.11. – 3.11. 2019


Jak zpracovávat bylinky

aneb ZDRAVÁ RODINA 

16.11. 2019

jednodenní setkání (Benešov)



Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist