Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Mast z třezalky

Je skvělá na rozmasírování a léčení jizev, škrábanců, pupenců od hmyzího bodnutí, na popáleniny, na bolavá kolena a záda, na ekzémy, na zánětlivá místa na kůži, na hemoroidy….

Mast se vyrábí z květů, které si nasbíráme za plného slunce. Kvítka buď otrháme a dáme sušit nebo celou kvetoucí nať zavěsíme a po zaschnutí květy odrolíme. Třezalku tečkovanou bezpečně poznáme  – zbarví nám prsty pigmenem hyrepicinem (léčivá látka). Usušené květy jsou ke zpracování vhodnější, neboť neobsahují vodu, která je často příčinou zplesnivění masti či oleje.

Třezalkovou mast vyrábím dvěma způsoby.

1. Připravím si třezalkový olej – suché květy třezalky vložím do sklenice a zaliji olejem (pro výrobu masti postačí slunečnicový) tak, aby byly všechny květy ponořené. Sklenici uzavřu a postavím na slunné místo na cca měsíc. Olej bude mít díky barvivu rudý odstín. Po měsíci obsah lahve scedím přes plátýnko.

Mast vyrobím jednoduchým způsobem – olej zapracuji do lékařské vazelíny v poměru 1:2 nebo do oleje vmíchám 10% rozehřátého včelího vosku.

2. Do rozpuštěného vepřového vnitřního sádla nebo jiného tuku přidám tolik sušených květů třezalky, aby byly ponořené. Při 60 stupních nechám 15 min luhovat, poté odstavím do druhého dne. Druhý den zahřeji, scedím a je-li třeba, přidám trochu včelího vosku a naliji do kelímků.

Bylinkové masti a mazání nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Letní bylinkaření na Starém mlýně

3. - 5. 7. 2020

Bližší info zde ....


Skupinové konstelace

25. 7. 2020 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola - zahájení

12 - 13. 9. 2020

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačně; diskuzní skupině na FB

TOPlist