Maca (Lepidium meyenii)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Maca je u nás běžně k dostání ve formě prášku. Je to hormonální záležitost, kterou ocení nejvíce ti, kteří touží po potomstvu, dále diabetici, nemocní se štítnou žlázou i starší lidé, neboť vyrovnaný hormonální systém = svěžest, mládí, energie a pozitivní mysl.

Zájem o macu narůstá v posledních letech, i když Inkové kořenem léčili před 2000 lety. Válečníci konzumovali hlízu pro zvýšení síly a udatnosti. Maca působí jako afrodiziakum /úplně vše neberte vážně, fakt je ten, že oživuje celkově hormonální systém a jeho funkce/.

Maca se pěstuje v Peru, v nadmořské výšce 3800 – 4800m.

Je to dvouletá bylina z čeledi brukvovitých, hlíza je podobná naší červené řepě, je 15 – 30 cm dlouhá.

Maca obsahuje komplex účinných látek – alkaloidy, především macain, který stimuluje sexuální aktivitu, zvyšuje účinek štítné žlázy a ovlivňuje látkovou výměnu. Dále obsahuje glukosinoláty, které se podílejí na regulaci hormonálních procesů, které souvisí s reprodukcí, isothiokyanáty, které mají preventivní protirakovinné účinky.

Působí pozitivně na ženskou i mužskou plodnost, zvyšuje sexuální touhu. Obsahuje vitamíny B a vitamín C, železo a vápník.

Léčebné užití: V tradiční peruánské medicíně se maca používá při léčbě neplodnosti, menstruačních poruchách, chudokrevnosti, na zvýšení imunity. Peruánci jsou přesvědčeni o tom, že maca má moc darovat neplodným a bezdětným párům potomky. Nejvýznamnější jsou účinky afrodiziální, tonizující, imunostimulační. Podporuje duševní svěžest, sportovní výkony, léčí chronické únavové syndromy. Příznivě působí při léčbě schizofrenie, anémie, neuróz, revmatismu, vysokém tlaku a při některých formách rakoviny.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest