Ze starých záznamů (Lékařské knihy Mistra Křišťana z Prachatic)

Lektvary na spáleniny:

Vezmi bílek vaječný a olej obecný, směs to spolu a tím se maž, kdež se spálíš, doluov.

Vezmi lejno ovčí a mouku ječnou a list vysokého slézu anebo od lilium nebo jitrocelový, ztluc to dobře a pak rozpusť másla neslaného na rendlíku s dřevními věcmi. To vše pak vydav skrze šat a maž se, kdež jest spálenina.

Vezmi kůry dubové, vař v vodě a máčej často. Item klé višňové a též třešňové nebo trnkové vař v dubové vodě a přikládej a zhojíš se.

Vezmi olej a sladké smetany toliktéž a vosk, nech, ať to všecko spolu zevře a nechej, ať ustydne. I prosejž to, ať voda vyteče. Mažiž tím ta místa spálená a zhojíš se skoro tím lékařstvím.

Vezmi chlupy zaječí a spale je zetři na prach a tím posypej často na to místo spálené. Také ten prach jest dobrý nežituom na nohách. Nebo kdežkolivěk na životě sú nečistá místa, toť vše čistí a šrámy zcelí.

Vezmi tu houbu, ješto slové pýchavka, když dobře sezrá a uschne na svém místě. A ten prach, ježto z ní prší, často posýpej na to místo spálené, buďto že by koho mučice spálili, aneb kterákkoli by se jemu jináč přihodilo a spálilo. Tím se zhojíš, budeš-li často posejpati.

Vezmi řípu syrovou ztluka jí vydaviž z ní vodu, mažiž tou vodů ta místa spálená a pak prachem paličkovým na to místo posýpej, jako na rybnicích roste. A toť  se nedá více rozjesti žádné bolesti spálené kteréžkolivěk.

Bylinky nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Napsat komentář

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Letní bylinkaření na Šumavě

19.7. – 21. 7.2019

Bližší info zde ....


Poznávání "po šamansku"

aneb bylinkaření trochu jinak

1. -5. 5.2019

Bližší info zde ....


Rozvíjení intuice a komunikace s rostlinou

25 - 26.5.2019

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist