Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Ze starých záznamů (Lékařské knihy Mistra Křišťana z Prachatic)

Kterak masti mají dělány býti:

Mast hnojecí – Vezmi luoj skopový anebo jelení anebo kozlový, rozpustit na rendlíce a přičiň málo křidy benátské a málo pryskyřice jedlové, jako čtvrtou čest proti loji, a oleje lněného. A potom zetři dobře v pánvici.

Mast „Milosti boží“ (na dnu)  – Vezmi jednotlivé pryskyřice, smrkové pryskyřice, jedné tři libry a druhé dvě libry, bílého kadidla lot, mirry lot nebo dva, jarého vosku čtyry loty, bdelé věrduňk jeden, verbeny, bedrníku, bukvice čerstvé, totiž zelené, jeden snopek, a to vše vař v víně bílém tak dlouho, až třetina uvře. A potom zceď to dobře a pěkně a to zcezení vstav na voheň a opět vař.

A pak tam vlož vosku čistého, pryskyřice, peltranu, bílého kadidla, myrry a bdelium a míšej vždy lopatkou, až se tyto věci dobře smíšejí. A potom přičiň pryskyřice chvojové a oleje dřevěnného a opět míšej lopatkou tak dlúho, ažť i ustydne. A což svrchu zplyne, to beř. A ostatek se hodí proti dně v nohách.

Mast dobrá na každou hnilinu v člověku – Vezmi sádlo staré a zkrájej je na malé kusy a vlož do vody na 9 dní a každý den slévej vodu doluov ráno a večer. A vysuš a potom zvař to sádlo na rendlíku a vlož žloutek nebo dva tvrdé. A drobně zdrob a zvař to dobře a proceď na vodu studenú a sebéř lžičkou i dej zase na rendlík. A když počne vříti, zstav doluov a vespi tam alounu kalcinovaného a muškát pečený a zetři spolu na prach a míšej vždy anebo trdelcem tři tak dlouho, ažť i ustydne. A tak máš mast dobrů na každou hnilinu.

Mast proti vlku dobrá – Vezmi jitrocel a šalvěji, ztluc dobře, vydav skrze pevnou šatu na rendlík. Vložiž v to ten tuk, což u spálených slanin na vodě zbéreš a přičiň také jarého loje jako vlašský vořech a přepuštěného medu. Rozpustiž to dobře vydávě skrze šatu v hrnček nebo v pušku a hned vleješ v to dřevěnného oleje a také rozetra kafru, k tomu přičiníš. A tou mastí člověk i dobytče se zhojí.

Mast pruská – Vezmi pryskyřici a k tomu vosk a aloe epaticum, antiogment a staré sádlo pod míru a dřevěnný olej jako toho kterého, spustiž v hromadu a spustě scediž, schovej to velmi dobře.

Ranná mast velmi dobrá – Vezmi mouky žitné a sádlo vyškvařené z starých slanin, stred a víno, vařiž to spolu a potom scedě schovej.

Mast topolová – Vezmi pupence topolové, ztluc je s novým sádlem, kteréž v ty časy míti možeš a to schovej a zahraď dobře v hrnku polévaném. A potom vezmi listu řebříčkového, dětele, psoser, balšán, mátu a planý balšán, potočník, zanikl, psí víno, rozchodník, mléčník, kopr, hlízní koření, řepku ranní, netřesk, truskavec a svalník – tyto věci stejnou měrou – a to ztluka vlož v víno a nech ve víně státi několiko dní. A potom vyňma to směs s onou mastí topolovou a zvař dobře. A potom vylože z hrnce do pytlíku, vydaviž mast dobře a schovej ku potřebě do čisté pušky.

Mast na zlámané kosti aby se zhojily – Vezmi hlísty nebo červy dlouhé, ty zemské, a ztluc je na prach a směs to s oximiélem (totiž med s octem)a učině flastr na zlámané kosti nalož.

Mast na rány když maso hnije a mře – Vezmi hlínu z peci dobře spálenou a směs s voctem a přičiň dýni dovnou míru a nechej ať vře. A potom to zceď skrze šátku a třetí částku toho vařeného směs s olejem v strdi. A toho používej dvakrát aneb více. A věz, žeť uzdravuje.

Bylinky nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Novoroční triturace posvátného JMELÍ

10.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Koření v léčitelské praxi

23.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Poznávání rostlin vlastní zkušeností Triturace KŘIŠŤÁLU

24.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola II. DIAGNOSTIKA

6-7.2.2021 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola I.

Zahájení 27-28.2.2021

Bližší info zde ....


Najdete nás na Facebooku

TOPlist