Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ – ČERNÝ KOŘEN

V polabí se vyskytuje hojně na březích řek, potoků, vlhkých polích i lukách. Podél cest nacházím od května vedle sebe bíle kvetoucí, růžové, fialovo růžové i fialovomodré statné cca 80cm rostliny.

Kostival lze využít celý:

– čerstvá kvetoucí, pomačkaná nať pro vnější užití a obklady při zánětech žil, pohmožděninách, zlomeninách, revmatických bolestech, při dně, bolestech kloubů a poškozených ploténkách.

– kořen na který se vydáme na jaře, nežli rostlinka vykvete a nebo na podzim, když ukládá svou sílu k odpočinku. Kořen sbíráný v těchto obdobích má každý jinou energetickou kvalitu. Na sběr se vybavte rýčem, kostival má kořen poměrně dlouhý /20-30cm/. Doma svůj úlovek řádně omyjte kartáčem /je slizký/a pokud možno ihned zpracujte.

Kořen lze zpracovat do masti, do alkoholového mazání nebo usušit.

 

Sušení – čistý kořen /neloupat!/pokrájíme nožem, já používám keramický, na plátky cca 0,5cm silné. rozprostřeme na sítu nebo sušíme při umělém teple do 40 stupňů. Usušené kořeny musí chrastit. Uskladněte je v dobře uzavřené nádobě. /pokud nevíte, jak poznáte dobře usušené kořeny, dejte je do igelitového sáčku a pečlivě zavažte – pokud se do hodiny sáček orosí, kořeny nejsou suché/. Kořeny lze sušit podélně rozříznuté, zavěšené na vlasci či niti.

Zpracování kostivalu na mazání – omyté kořeny pokrájet na plátky, vložit do sklenice a zalít Alpou. Nechat 3 týdny louhovat, poté scedit a mazat.

Používá se: na revma, otoky kloubů, bolesti kloubů, šlach a svalů

Při vážných potížích se pomletý kořen /lze udělat i ze sušeného/smíchá s vřelou vodou a trochu oleje do kašovitého obkladu, kaše se nanese na bavlněný hadřík a přikládá na postižené místo. Vše zabalíme ještě např. do ručníku a necháme přez noc.

Používá se: na zlomeniny, operace kdy jsou sešroubované kosti, přetržené šlachy.

Kostival se nedoporučuje užívat vnitřně pro vysoký obsah alkaloidů.

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Letní bylinkaření na Starém mlýně

3. - 5. 7. 2020

Bližší info zde ....


Skupinové konstelace

25. 7. 2020 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola - zahájení

12 - 13. 9. 2020

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačně; diskuzní skupině na FB

TOPlist