Kostival lékařský (Symphytum officinalis)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

V polabí se vyskytuje hojně na březích řek, potoků, vlhkých polích i lukách. Podél cest nacházím od května vedle sebe růžové, fialovo-růžové i fialovo-modré, statné, cca 80 cm rostliny Kostivalů.

Kostival lze využít úplně celý:

Čerstvou kvetoucí, pomačkanou nať pro vnější užití a obklady při zánětech žil, pohmožděninách, zlomeninách, revmatických bolestech, při dně, bolestech kloubů a poškozených ploténkách.

Kořen na který se můžeme vydat nejlépe na jaře, nežli rostlinka vykvete a nebo na podzim, když ukládá svou sílu k odpočinku. Kořen sbíráný v těchto obdobích má každý jinou energetickou kvalitu. Na sběr se vybavte rýčem, kostival má kořen poměrně dlouhý /20-30cm/. Doma svůj úlovek řádně omyjte kartáčem /je slizký/a pokud možno ihned zpracujte. Nejčastější je zpracování do mastí, do alkoholového mazání nebo sušení.

Sušení – čistý kořen /neloupat!/pokrájíme nožem, (já používám keramický), na plátky cca 0,5 cm silné, rozprostřeme na sítu nebo sušíme při umělém teple do 40 stupňů. Usušené kořeny musí chrastit. Uskladněte je v dobře uzavřené nádobě. (Pokud nevíte, jak poznáte dobře usušené kořeny, dejte je do igelitového sáčku a pečlivě zavažte – pokud se do hodiny sáček orosí, kořeny nejsou suché). Kořeny lze sušit i podélně rozříznuté, zavěšené na vlasci či niti.

Zpracování kostivalu na mazání – omyté kořeny pokrájet na plátky, vložit do sklenice a zalít Alpou. Nechat 3 týdny louhovat, poté scedit a mazat.

Používá se: na revma, otoky kloubů, bolesti kloubů, šlach a svalů

Při vážných potížích se pomletý kořen (lze udělat i ze sušeného), smíchá s vřelou vodou a trochu oleje do kašovitého obkladu, kaše se nanese na bavlněný hadřík a přikládá na postižené místo. Vše zabalíme ještě např. do ručníku a necháme přes noc.

Používá se: na zlomeniny, operace kdy jsou sešroubované kosti, přetržené šlachy.

Kostival se nedoporučuje užívat vnitřně pro vysoký obsah alkaloidů.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest