O tom že se kopřiva stává „superpotravinou“, která se hojně vyskytuje v naší přírodě, není pochyb. Její rostlinné tělo nám poskytuje pomoc na mnoha úrovních a navíc – máme jí k dispozici téměř po celý rok. Na jaře sbíráme mladé lístky a kořeny, v pozdním létě semínka a na podzim opět kořeny.
Kořeny (zejm. odvar z nich) jsou výborné na podporu ledvin a životní energie (všimněte si podobenství – jsou téměř nezničitelné a velmi vitální).
Semínka (mají je pouze samičí rostliny – poznáte je podle toho, že barva květů je dozelena, samčí kopřivy nemají semínka a jejich květy jsou více doběla), jsou zdrojem velmi cenných látek, které náš organismus využije např. k podpoře tvorby spermií a dozrávání vajíček u těch, kteří se snaží o potomstvo, pomáhají se záněty močových cest a ledvin a zánětlivých procesech ve střevech.
Semínka se sbírají od začátku září (obsahují – vitamíny A, B,C, E a minerály draslík, vápník, železo, dále jsou zdrojem bílkovin, chlorofylu (protizánětlivá složka), karotenoidů,….).
Na semínka se vydejte v rukavicích, doma je rozložte na nechejte důkladně usušit, poté vydrolte (přes cedník odstraňte odpad) a uschovejte v uzavřené sklenici na tmavém místě.