Řimbaba má svoji domovinu v jihovýchodní Evropě a jihozápadní Asii. U nás bývá pěstována v bylinkových zahradách a málokdy ji potkáte zplanělou v přírodě. Poznáte ji podle vůně, která připomíná heřmánek i chryzantému zároveň a podle chuti.
Řimbaba tvoří keřík vysoký 20-50 cm s bílými květy kolem žlutého terčíku, které připomínají drobné kopretinky s kratšími a kulatějšími lístky. Kvete od začátku léta až do podzimu.
Řimbaba obsahuje: silice pinen a bornylacetát, seskviterpenové laktony – chrysanthemonin, parthenolid, deriváty acetylénu, pyretrin, třísloviny, aj. (Parthenolid je farmakologicky účinná látka přirozeně se vyskytující v řimbabě (Pyrethrum/Tanacetum parthenium), která je v lidovém léčitelství využívána pro své protizánětlivé účinky. V literatuře jsou popisovány i její antiproliferační účinky na některé typy nádorových buněk).
Sbíráme kvetoucí nať /červen – září/, suší se ve stínu. Doba sběru u řimbaby je velice důležitá! Nejvíce účinných protizánětlivých látek je ve 4 horních listech!
Dle herbářů kopretina řimbaba působí na:
- migrény /3 živé listy žvýkat cca 1 minutu a pak je spolknout. Do 15 min přijde úleva/
- snižuje horečku
- působí protizánětlivě, proti virům i bakteriím
- rozšiřuje cévy
- má protirevmatické účinky – revma, revmatoidní artritida
- na menstruační bolesti
- tlumí bolest
- uvolňuje svalové a nervové křeče
- zlepšuje metabolismus
- na střevní parazity
- na záněty středního ucha /stočený list se vsune do ucha/
- přírodní analgetikum
Řimbabu by neměli používat ti, kdo užívají léky na ředění krve, těhotné a kojící ženy