Bylinka téměř pozapomenutá, ale babičky dobře věděly, po čem sáhnout, když měly pocit bolavých nohou. Komonici poznáte na první pohled, ráda lemuje silnice a cesty, je to takový „rozvětvený keříček“, vysoký až 1m, jeho lístky se podobají jetelovým a díky kumarinům vydává nezaměnitelnou vůni. Květe žlutě a bíle (komonice lékařská je ta žlutá).
Nejvíce účinných látek se objevuje v době květu, což je od konce června. Proto se sbírají jen kvetoucí vrcholky, které se suší do bylinkových čajů, lze je použít i na výrobu tinktury nebo masti. Komonice lékařská právě díky kumarinu patří do skupiny bylinek, které snižují srážlivost krve.
Trombózy a „hustá krev“ začíná, zdá se být veliký problém naší civilizace. A tam, kde je problém, příroda vždy nabízí řešení. Mimo jiné, z komonice je vynikající mast, který „zatahuje“ křečové žíly a odstraňuje pocit těžkých nohou (mast by měla obsahovat krom komonice i řebříček, květ měsíčku a řepík).
Komonice obsahuje kumarin, melilotin, purinové deriváty, alantoin, kyselinu močovou, kyselinu allantoinovou /kumarin a melilotin se uvolňují až po usušení/
Bylinka je doporučována při:
- nespavosti
- vysokém krevním tlaku
- ředí krev
- při revmatismu
- při bolestech hlavy a uší
- proti zánětům žil, bolestech žil, pocitu těžkých nohou
- na noční křeče
- na svědění nohou
- jako prevence tromboflexibility
- na hemeroidy
- při městnání lymfy
Komonice se zevně jako obklad se používá na otoky, modřiny, proleženiny, křečové žíly, vředy, na artritidu a revma.
POZOR!!! Na předávkování, které se projevuje bolestí hlavy, nevolností a zvracením. Nesmí se používat v těhotenství a v době kojení, nepodávat dětem a osobám s poruchami krevní srážlivosti. Kumarin může ve vyšších dávkách způsobit bolesti hlavy, závratě, spavost a ochrnutí.