Dioscoreu řadím mezi silné byliny (myšleno tím, když už ani naše bylinky obsahující fytohomony nezabírají, sáhnu po tomto indiánském zázraku). V literatuře je uvedeno, že první progesteronové léky byly vyrobeny právě z dioscorei.
Je to oblíbená hlíza středoamerických indiánů, kteří jí používají jako součást svého každodenního jídelníčku. Není proto divu, že indiánské ženy touto bylinkou udržují svůj hormonální systém v plné kondici.
Šamanky jam používaly k usnadnění porodu, především k uvolnění křečí a bolestí.
Dioscoreu dokonce používaly i jako formu antikoncepce (3g denně – ale nenašla se odvážná žena, která by toto v našich podmínkách vyzkoušela).
Všechny dioscorei jsou víceleté, popínavé keře a jejich podzemní hlízy jsou silné, jako paže.
Obsahují protizánětlivé třísloviny a malé množství alkaloidů (tiší bolesti).
Léčivou látku – progesteron objevili již v roce 1936 Japonci. V raných fázích antikoncepce byl jam výchozí surovinou. Dodnes není úplně jasné, jak jam působí, zřejmě obsahuje několik hormonálních látek.
Z mého pohledu je jam jakousi „stavební látkou“ ze které se tvoří hormony.
Jak působí?
Působí jako progesteron, tj. odvodňuje, uvolňuje křeče všech svalů, působí protizánětlivě, antirevmaticky. Často ho používám ho při potížích s otěhotněním – ovlivňuje vznik žlutého tělíska, rozpouští cysty, mírní růst myomů, je vhodný i na určité potíže spojené s menopauzou.
Z jamu se vyrábí v poslední době oblíbené hormonální gely nebo masti. Tělo nezatíží tak jako pilulky, dokonce je šetrnější než tinktury a čaje, což ocení naše přetížená játra. Kůží se účinné látky vstřebají přímo do krve.
Aplikace: Potírají se vnitřní strany stehen, předpaží nebo oblast dekoltu krémem v množství odpovídající kuličce hrášku /Vyzkoušeno a pochváleno. Mast skutečně funguje!