První květnové dny plně náleží nádherně kvetoucím, zvláštně vonícím, magickým keříkům hlohu.
Keře a stromy hlohů byly v minulosti vysazovány na místa, kde chránily posvátné. Dnes je potkávám na svých procházkách kolem polí, luk, na okrajích lesíků i u zarůstajících cestiček k poutním místům.
Půjdete- li kolem kvetoucích hlohů, navnímejte jejich energii. Vyzařují klid, jemnost, harmonii, ticho…. V jejich přítomnosti se zastavil čas….. a to je právě ta energie, po které naše tělo volá…..
Všimněte si také, že v těsné blízkosti hlohů se objevují další keříky s trny – šípky a trnky. Všechny tři druhy jako kdyby měly za úkol oddělovat a chránit meze. V jejich stínu nacházejí útočiště ptáci i drobná zvěř, tvoří ochranu před větrem a navíc, zdá se, že to jsou keře, které jsou na našem území velmi dlouho, tudíž určitě přežijí i klimatické změny, kterými procházíme. A navíc – obdarovávají nás jedlými plody!!!
Až budete odcházet kvetoucí keře hlohů, požádejte bytosti, které střeží keříky, aby vám darovala několik kvetoucích drahokamů a lístků ze svého šatu.
Při sběru nemusíte mít obavy ze záměny, sbírají se všechny plané odrůdy v začátku květu.
Vše doma rozprostřete na síto umístěné na stinném místě a usušte. Sušenou bylinky jemně rozdrolte mezi dlaněmi a uschovejte v dobře uzavřené nádobě na tmavém místě.
A na co hlohové květy a lístky působí?
- Pozitivně působí na srdce a krevní tlak
- Rozšiřuje věnčité tepny
- Snižuje krevní tlak
- Působí antiskleroticky
- Zklidňuje srdeční neurózu, arytmie,
- Používá se k doléčení po infarktu myokardu, při ischemických chorobách srdečních
- Na migrény
- Na potíže s PMS
Hloh obsahuje: triterpenové kyseliny, aminopuriny (adenosin, adenin, guanin), flavonoidy, antokyany, kvercetin, pektiny, saponiny, třísloviny, v plodech jsou dále přítomny karoteny, cukry a vitaminy B a C.
Více povídání o hlohu naleznete v naší knize Putování do říše rostlin I.