První květnové dny plně náleží nádherně kvetoucím, zvláštně vonícím, magickým keříkům hlohu.
Keře a stromy hlohů byly v minulosti vysazovány na místa, kde chránily posvátné. Dnes je potkávám na svých procházkách kolem polí, luk, na okrajích lesíků i u zarůstajících cestiček k poutním místům.
Půjdete- li kolem kvetoucích hlohů, zavnímejte jejich energii. Vyzařují klid, jemnost, harmonii, ticho…. V jejich přítomnosti se zastavil čas….. a to je právě ta energie, po které naše tělo volá…..
Ztišit se, nebýt ve stresu, nemuset stíhat nestihnutelné, nebýt pod tlakem……..
Až budete odcházet, požádejte bytost, která střeží keřík, aby vám darovala několik kvetoucích drahokamů a lístků ze svého šatu.
Při sběru nemusíte mít obavy ze záměny, sbírají se všechny plané odrůdy v začátku květu. Pro jistotu si prohlédněte lístek, který je charakteristický jen pro hloh.
Vše doma rozprostřete na síto umístěné na stinném místě a usušte. Sušenou bylinky jemně rozemněte mezi dlaněmi a uschovejte v dobře uzavřené nádobě na tmavém místě.
A na co hlohové květy a lístky působí?
Bylinkový čaj na snížení tlaku:
Hloh květ – tinktura – 10g hlohových květů luhujeme ve 100g 60% lihu po dobu 6 týdnů. Poté scedíme.
Užívání: u srdečních potíží (tlaku) 20-30 kapek v poledne a večer před jídlem. Po 30 dnech kůru na 14 dní přerušit.
Hloh obsahuje: triterpenové kyseliny, aminopuriny (adenosin, adenin, guanin), flavonoidy, antokyany, kvercetin, pektiny, saponiny, třísloviny, v plodech jsou dále přítomny karoteny, cukry a vitaminy B a C.