Dlouho jsem nenarazila na takové lány heřmánku jako letos. V dětském věku, když jsme se potulovaly kolem polí a luk v Polabí, milovala jsem jeho příjemnou vůni. Pak se mi na několik let úplně ztratil, stejně tak jako ostatní luční bylinky.
Letošní výskyt mě trochu zarazil, neboť již léta pozoruji, že z toho, co nabízí příroda, mohu dopředu odhadnout, jaké zdravotní problémy nastanou v příštím roce. Že by nás čekaly záněty a potíže celého trávícího traktu? Nebudu raději nic přivolávat a zůstanu u bylinkaření.
Heřmánek kvete na na některých místech již od konce května. Uštipuje se květ, který sušíme v tenkých vrstvách na sítech. Heřmánek obsahuje silice, které mu dodávají charakteristickou vůni.
Jak heřmánek působí?
- dezinfekčně a protizánětlivě
- na streptokoky a stafylokoky
- na potíže s trávením /zejm. zánětlivé/
- na zácpy i průjmy
- na poškozenou kůži a popáleniny způsobené rentgenovým nebo radiovým zářením
U heřmánku upřednostňuji pití bylinkového čajíku jednodruhového či ve směsi, zkusit můžete i voňavou heřmánkovou mast, nebo olejíček, který vás zanese do dob mládí vašeho, nebo vašich dětí.
Pozornost věnujte místům kde heřmánek sbíráte – vyhněte se raději okrajům polí, kde bývá následkem chemického ošetření nepoužitelný a mohl by způsobit alergické reakce.