Dubová mast

od | Domácí bylinkové masti

Jaro, kdy se rostlinky budí k životu a míza stromů stoupá, je nejvhodnějším obdobím sběru kořenů a kůr. A také vařením domácích mastí. Tentokrát se budu věnovat problematice hemoroidů.

Počátkem dubna si obstarejte hrst čerstvé, dubové kůry, kterou pokrájejte na drobné kousky (ideální jsou větvičky z jarních prořezů, silné jako palec). Dále si vykopejte bršlici, kozí nohu – celé rostlinky i s kořínky, též 1 hrst, a kořeny krvavce totenu. Vše opět pokrájejte na drobné kousky. A přidejte i hrst sušeného řepíku.

Do hrnce připravíme:

  • 1/4lt slunečnicového oleje
  • 100g kokosového tuku
  • 100g kakaového másla
  • 50g včelího vosku a vše necháme rozpustit.

Přidáme pokrájené byliny, tak, aby byly bylinky pod hladinou rozehřátého tuku, a při 80 stupních macerujeme 1 hodinu. Poté odstavíme a necháme do druhého dne. Druhý den opět rozpustíme a macerujeme při 80 stupních hodinu. Toto celé zopakujeme 5x, poté mast scedíme, přidáme 2 kapky esenciálního oleje Máty na nalijeme do kelímků.

Postižené místo potíráme dle potřeby.

(Dubová kůra má stahující, protizánětlivé, hojivé a zmírňující účinky. Bršlice působí na žilní systém a rozhýbání stagnací v postižené oblasti. Řepík působí protizánětlivě a krvavec toten zastavuje krvácení).

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest