Dřín obecný, Cornus officinalis

od | Rostliny, Záznamy z homeopatických experimentů

DATUM: 31.10.2020, Zapsala: MUDr. Erika Goetzová

Technická poznámka: jedná se o starší ruční zápis, který byl následně přepsán do elektronické podoby. Původní zápis byl činěn simultánně během triturace, prakticky „doslova“, aby byla zachována autentičnost situace, poznámky v závorkách psané kurzívou vysvětlují okolnosti situace, vsuvky psané velkými písmeny jsou naše interpretace toho, co jsme pochopili, a jsou zapsány po dokončení triturace.

Vše prožité během experimentu odráží energii triturované substance tak, jak rezonuje s námi lidmi. Člověk nacházející se v situaci podobné té, jež jsme prožili během triturace, může vytvořený lék použít dle pravidla: léčíme podobné podobným – similia similibus curantur (přístup k léčbě formulovaný Hippokratem, Paracelsem, Hahnemannem).

Pokus je veden tradiční metodou ředěním substance v třecí misce, nosič je sacharum lactis (čistý mléčný cukr).

Úvod:

Před zahájením homeopatického pokusu jsme pohovořili o fytoterapeutickém využívání dřínu ve staré bylinkářské tradici evropské, tradiční čínské medicíně či u severoamerických indiánů. Přitom jsme ochutnávali sušené plody dřínu a pochutnávali si na domácí dřínové marmeládě.

V úvodu triturace se objevila u Lenky vize, že dřín podporuje, posiluje mozkomíšní mok, čímž může pomáhat léčit neurologická onemocnění. Podmínkou však je současná detoxikace organismu.

Použili jsme kousek čerstvé větvičky a listu z místního stromku a kousek sušeného plodu dovezeného z Číny (ve farmakologické kvalitě).

 • V misce zůstávaly kousky neobvykle dlouho, obdivovali jsem ohromnou houževnatost a vytrvalost, během pokusu bylo zjevné, že téma odolnosti a dlouhověkosti je silně přítomno.
 • Téma –  jaké dárky od svých klientů/studentů nám dělají radost, a které nikoliv. Nejpříjemnější je cokoliv doma vypěstováno, uvařeného atd.
 • Zaujala nás tvrdost a vysoká hustota dřeva dřínu (dle Mathiolliho se z jeho dřeva vyráběly „palce do mlýnských kol a jiné silné věci“, latinský název cornus znamená roh a odkazuje na tvrdost jeleního či hovězího rohu).
 • Diskuse o nezničitelnosti plastů v přírodě se střídala s návraty k schopnostem a houževnatosti našich předků. „ Moje babička vstala ve 2h, šla 40km s nůší na trh prodat vajíčka a ještě se stihla tentýž den vrátit.“
 • Ještě před koncem C1 jsme nadšeně diskutovali o využitelnosti trusu koní, krav, cibetek. Někteří stihli vymyslet několik „business plánů“ na využití tohoto materiálu. Vládla u toho veselá lehká nálada.
 • Vracelo se téma plastů, balení všeho do igelitových obalů. „Kdyby nás mimozemšťané pozorovali z vesmíru a viděli by, jak balíme psí exkrementy do igeliťáků i v lese…“
 • Velké téma o dovážení nezralého ovoce a zeleniny a jeho dozrávání cestou v igelitových obalech. Později jsme toto téma analogicky rozšířili na problém nedozrálosti našich dětí, často již oficiálně dospělých (jejich IQ je vysoké, jejich znalosti překvapivé, ale jsou jaksi nedozrálé jako to dovážené ovoce..). Podobně – jíme narychlenou zeleninu, v určitém ohledu zrychlujeme své děti (ještě nechodící dětičky jsou oblékány do maličkých džínů atp..)
 • V kontrastu jsme mnoho času probírali „staré časy“: znalosti našich předků, informace o starých odrůdách rostlin (do kterých dřín patří), recepty na zpracování červené řepy, šlapání krouhaného zelí, sbírání šípků a vaření z nich marmelády a pečení domácího žitného chleba a uvědomovali si, jak je nám příjemné zakořeněnit se v těchto zkušenostech.
 • Objevilo se také téma koz (jejich vynalézavost, paličatost..), slepic, obrázky kreslené Josefem Ladou.
 • Vzpomínali jsme, co všechno jsme jako děti dělali doma (pomáhali při zavařování ovoce a zeleniny či při domácích zabijáčkách). „Proto jsme se zbytečně nezdržovali doma. Dnešní děti nemají potřebu zdrhat z domu, protože doma nepracují “
 • Téma, proč se kastrují domácí mazlíčkové nás dovedlo k diskusi, zda-li je možné, aby člověku dorostla amputovaná část těla – možnosti diferenciace buněk. (V TCM  patří plody dřínu k léčivkám obsažených v recepturách na podporu reprodukčních schopností vnitřních pohlavních orgánů žen i mužů). Diskuse o obnově tvrdých tkání lidského organismu (zuby, nehty).
 • Téma potíží s močením, záněty dolních cest močových, psychosomatické obtíže v této oblasti.
 • Téma smrti, strachu, „nejhorší smrt je vyděšením.“

Bezprostředně po ukončení triturace jsme ještě potřebovali diskutovat o sdílené zkušenosti, že často je potřeba podpořit organismus na fyzické úrovni například vhodným bylinkovým čajem či dobrou vyživující stravou paralelně k informační homeopatické léčbě, která by bez péče o hmotné části organismu mohla být nedostatečná.

Během triturace se vyskytovaly jen malé úseky individuální únavy či ospalosti. Pocit celkové pohody, klidu a zakořeněnosti ve své hloubce byl také většinovým pocitem během šamanské cesty za dřínem, kterou jsme podnikli po skončení triturace.

Byli jsme rádi, že k nám dřín promlouval takto laskavým tónem.

Homeopatický experiment velmi pěkně koreloval s fytoterapeutickým použitím dřínu v různých bylinkářských tradicích:

Evropská tradice:

Mathiolli: „List i ovoce jsou přirozenosti studené, moci stahující, svírající a zastavující všeliké tělesné hlenotoky.“… Užívají se “ proti průjmům… proti červené nemoci a všelikým nemírným výtokům břicha a matky“.

Hildegarda von Bingen: „Vezměte kůru, dřevo a listy z tohoto stromu, uvařte je ve vodě a připravte koupel. Každý, kdo je neduživý, ať už se jedná o dítě, mladého člověka či starší osobu, by se mě často ponořit do této koupele. Měl by tak činit zejména v létě, když jsou listy zelené…Ovoce pročišťuje a posiluje nemocný i zdravý žaludek a je užitečné pro celkové zdraví člověka.“

TCM: V tradiční čínské medicíně se sušené plody dřínu řadí do léčivek stahujících a zadržujících. Spolu s dalšími bylinkami podporují energii jater a ledvin, zadržují tzv. esenci ledvin, aby se neztrácela. Klinické situace, které v této přírodní medicíně naznačují nedostatečnost těchto systémů, jsou stavy slabosti, vyčerpanosti v hloubce, bolesti beder či kolen, poruchy potence či plodnosti, inkontinence, průjmy nezánětlivého charakteru, některé formy nadměrného menstruačního krvácení.

Homeopatie: dřín nepatří mezi známé homeopatické substance. Při pátrání v homeopatické literatuře jsou narazila na zajímavé informace v knize Michal Yakir Wondrous Order, ve které se zmiňuje o homeopatiku vyrobeném z jiného druhu dřínu (Cornus circinata). Typické symptomy zahrnovaly pomalé trávení, afty, ulcerace a jiné potíže v ústní dutině a hrdle, průjmy a bolesti břicha, poruchy erekce, poruchy mysli (zmatenost s bloudivými myšlenkami, lenost, potíže s koncentrací, nechuť číst a přemýšlet, studovat či pracovat, poruchy učení u ADD dětí).

Pin It on Pinterest