Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

od | Bylinky v lidovém léčitelství

Magická, dvouletá okrasná rostlinka, která chrání před zlými duchy…..

Miluje slunce a teplá místa, proto ji nalezneme na skalnatých podložích, na okrajích lesů, u chalup, na zahradách a na jižních svazích. Rčení, že někdo „vyčuhuje jako divizna“ platí pro diviznu velkokvětou, která umí dosáhnout výšky až 2m a zvědavě nahlíží přes kamenné dřevěné ploty. Příroda poskytuje několik druhů divizen – hojně roste divizna malokvětá i divizna černá /střed květu je tmavý/. Sbírají se všechny druhy.

Divizna nakvétá postupně, dopoledne se květ rozvine a k večeru opadává. Každý den nás obdaruje několika zlatavými, jemně chloupkatými květy, které můžeme sbírat od konce června do září. Ideální sběr je tedy v dopoledních hodinách. Prsty jemně vyjmeme kvítek z kalicha a co nejrychleji ho usušíme. Kvalitní jsou pouze květy, které si po usušení zachovají svou zlatavou barvu. Sušené květy rády přijímají vlhkost z ovzduší, proto je ihned po usušení uzavřete do sklenice.

Víte, že z divizny se sbírají i listy?

Divizna je v lidovém léčitelství používána na:

  • podporu vykašlávání hlenu
  • na suchý a dráždivý kašel
  • na veškeré nemoci dýchacích cest
  • na potíže trávící soustavy a průjmy
  • je antibakteriální a protizánětlivá

Zpracovat diviznu můžeme do sirupů na kašel, do čajových směsí, bylinného vína a do mastí na kožní potíže (zejm. na bércové vředy a záněty žil). Dříve se divizna používala ve formě masti i na hemoroidy.

Čtěte dál…

Pin It on Pinterest