Nežli se vydáte do přírody s touhou sklidit vše, co právě narostlo, bylo by moudré na chvíli se posadit a zodpovědět si pár zásadních otázek:
- Znám bylinky, které budu sbírat?
- Vím, jaké množství bylinek na sezónu budu potřebovat?
- Vím, jak nasbírané bylinky zpracuji a jak je budu používat?
(tyto otázky, byť se zdají zbytečné, vás nasměrují k tomu, jaké druhy sbírat, kolik jich nasbírat a jak je zpracovat, např: maminky malých dětí upřednostní bylinky na virózy, bolení bříška, na kašle, ekzémy nebo na večerní zklidnění energeticky nevyčerpatelných ratolestí. Starší lidé uvítají úlevu na zažívací potíže, bolesti kloubů nebo cukrovku. Ženy v přechodu budou potřebovat úlevu na úrovni svého hormonálnímu trápení aj….).
Pro běžnou rodinu postačí pár bylinek, které je dobré naučit se navzájem kombinovat. Za rostlinky a jejich moudré bytosti bych vás chtěla poprosit – buďte k nim ohleduplní, sbírejte jen kolik, kolik spotřebujete, nechávejte části rostlin k dalšímu růstu a děkujte. Nejen jim ale i celé přírodě, která nám zdarma poskytuje tolik darů (jako poděkovaní může být i to, že nebudeme nechávat v přírodě odpadky a pokud některé objevíme, odnesme je tam, kam patří).
Pokud některou bylinku neumíte identifikovat, nezoufejte. Všechno má svůj čas. Procházejte se krajinou a jen pozorujte – jak vypadá bylinka na jaře, jak ji změní letní dny i přicházející podzim. Chvíli se zastavte a snažte se na rostlinku nacítit, pohlaďte její listy a promluvte k ní. Rostlinky jsou živé bytosti, které jsou nesmírně laskavé moudré a pokud k nim přijdete s otevřeným srdcem, rády s vámi naváží kontakt…..
Pomalu se dostáváme ke slíbenému „desateru“ základů bylinkáře, které jsem sestavila na základě mnohých výprav do světa rostlin. Snažila jsem se do pouhých deseti bodů shrnout odpovědi na nejčastější dotazy bylinkářů-začátečníků.
- Ke sběru bylinek volte místa, které jsou dle vašeho uvážení co nejméně znečištěna civilizací (vyhněte se těm zaprášeným v blízkosti komunikací, skládek, průmyslových oblastí,…..). V naší krásné zemi jsou stále nádherná místa, která nabízí své dary ať ke sklizni či pouhému pokochání. Ten, kdo si zoufá nad vzdáleností a nad nedostatkem času, nemívá v srdci lásku k bylinám, většinou touží jen po rychlém zážitku.
- Na sběr bylinek si připravte nůžky, nůž, motyku, proutěný košík, event. papírovou tašku, někdy se vám budou hodit i rukavice. Bylinky nikdy nesbírejte do plastových sáčku a ihned po návratu domů je rozložte nebo zpracujte jiným způsobem.
- Bylinky sbírejte za slunného počasí (cca 10 – 16h). Mějte na paměti, že slunce „vytahuje sílu bylinky“ směrem nahoru, po západu obsah účinných látek klesá zpět do kořene.
- Rostlinky sbírejte opatrně, některé nelze utrhnout, aniž bychom je vytrhli ze země. Používejte proto nůžky či nůž. Nesklízejte celou úrodu, myslete na včelky a další obyvatele louky, v jarních dnech jsou bylinky jejich první potravou. Myslete i na to, že příští roky budete chtít také bylinky sklízet, zanechávejte alespoň polovinu rostlinky, aby mohla dozrát a vysemenit se.
- Kořeny sbírejte vždy na jaře, nežli se síla rostlinky vydá do zelené části nebo na podzim, kdy rostlina odkvetla a zase se ukládá k odpočinku. Ideální denní doba je ráno při východu nebo večer po západu slunce. Pokud neumíte rostlinku identifikovat, pozorujte ji po celý vegetační cyklus a klidně si počkejte na podzim nebo na příští rok.
- U bylinek, ze kterých se sklízejí jen listy – myslete na to, že největší sílu mají před tím, než si rostlina utvoří květy. U některých druhů se sklízí celá kvetoucí nať – tam seřezávejte rostlinky cca 20 cm dlouhé. Květy sbírejte čerstvě nakvetlé (starší květy při sušení zhnědnou a tím se znehodnotí). Sušte nejlépe rozprostřené ve stínu při teplotách cca do 40°C.
- Kořeny řádně omyjte, nakrájejte a sušte nejlépe při umělém teple do 45°C.
- Usušené bylinky rozemněte mezi prsty, (správně usušené šustí a drolí se) a uložte nejlépe do skleněných nádob s uzávěrem. Papírové či plátěné sáčky nedoporučuji, některé bylinky v nich vlhnou a plesniví, jiné vám mohou znehodnotit moli. Plody sbírejte zralé, nepoškozené, např. šípek k sušení se sbírá tvrdý, k dalšímu zpracování – do marmelád, likéru, vín je kvalitnější po prvním mrazíku (stejně tak jako trnka nebo plody hlohu).
- Rozmyslete si, jak budete bylinky zpracovávat. Lze je zamrazit, naložit do lihu jako tinkturu, proložit cukrem na sirupy, zpracovat do bylinkových cukrových medů či marmelád, vyrobit z nich mazání, oleje, ale i výborné likéry či bylinková vína.
- Vše si popisujte, není nic horšího, než hromada sušených bylin, které vypadají a nakonec i voní stejně…..
Přeji vám příjemné chvilky strávené v přírodě, radost při bylinkaření a úspěchy při zpracování. Máte-li obavu začít sami, ráda vás světem bylinek provedu na mých kurzech.
Ráda bych, aby stránky Bylinky pro radost byly i vaší inspirací. Novinky a další informace ze světa bylinek tak, jak to vidím já naleznete i na fb ve skupině Bylinkaření na Starém mlýně.