Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Desatero bylinkáře.

Nežli se vydáte do přírody s touhou sklidit vše, co právě narostlo, bylo by moudré na chvíli se posadit a zodpovědět si pár zásadních otázek:

 • Znám bylinky, které budu sbírat?
 • Vím, jaké množství bylinek na sezónu budu potřebovat?
 • Vím, jak nasbírané bylinky zpracuji a jak je budu používat?

(tyto otázky, byť se zdají zbytečné, vás nasměrují k tomu, jaké druhy sbírat, kolik jich nasbírat a jak je zpracovat. Např: maminka malých dětí upřednostní bylinky na virózy, kašle, sirupy a bolení bříška, starší lidé na zažívací potíže, bolesti kloubů, cukrovku, ženy v přechodu budou potřebovat ulevit svému hormonálnímu trápení a jeho následkům, aj….). Pro běžnou rodinu postačí pár bylinek, které je dobré naučit se navzájem kombinovat. Za rostlinky a jejich moudré bytosti bych vás chtěla poprosit, buďte k nim ohleduplní, sbírejte jen kolik, kolik spotřebujete, nechávejte části rostlin k dalšímu růstu a děkujte. Nejen jim ale i celé přírodě, která nám zdarma poskytuje tolik darů. (jako poděkovaní může být i to, že nebudeme nechávat v přírodě odpadky a pokud některé objevíme, odnesme je tam, kam patří). Pokud některou bylinku neumíte identifikovat, nezoufejte. Všechno má svůj čas. Procházejte se krajinou a jen pozorujte – jak vypadá bylinka na jaře, jak ji změní letní dny i  přicházející podzim. Chvíli se zastavte a snažte se na rostlinku nacítit, pohlaďte její listy a promluvte k ní. Rostlinky jsou živé bytosti, které jsou nesmírně laskavé moudré a pokud k nim přijdete s otevřeným srdcem, rády s vámi naváží kontakt…..

Desatero základů bylinkáře, které jsem sestavila na základě mnohých výprav do světa rostlin. Snažila jsem se do deseti bodů shrnout odpovědi na nejčastější dotazy bylinkářů-začátečníků.

 1. Ke sběru bylinek volte místa, které jsou dle uvážení co nejméně znečištěna civilizací (prach, blízkost komunikací, skládek, v průmyslových oblastech, parcích,…..). V naší krásné zemi jsou stále nádherná místa, která nabízí své dary ať ke sklizni či pouhému pokochání. Ten, kdo si zoufá nad vzdáleností a na nedostatek času nemívá v srdci lásku k bylinám, většinou touží jen po zážitku.

 2. Na sběr bylinek si připravte nůžky, nůž, motyku, proutěný košík, event. papírovou tašku, někdy se vám budou hodit i rukavice. Bylinky nikdy nesbírejte do plastových sáčku a ihned po návratu domů je rozložte nebo zpracujte jiným způsobem.

 3. Bylinky sbírejte za slunného počasí (cca 10 – 16h). Mějte na paměti, že slunce „vytahuje sílu bylinky“ směrem nahoru, při západu se obsah účinných látek stahuje zpět do kořene.

 4. Rostlinky sbírejte opatrně, některé nelze utrhnout, aniž bychom je vytrhli ze země. Používejte proto nůžky či nůž. Nesklízejte celou úrodu, myslete nejen na včelky a další obyvatele louky, ale i na příští roky, aby část rostlinky mohla dozrát a vysemenit se.

 5. Kořeny sbírejte vždy na jaře, nežli se síla rostlinky vydá do zelené části  nebo na podzim, kdy rostlina odkvetla a zase se ukládá k odpočinku. Ideální denní doba je ráno, nebo večer po západu slunce. Pokud si nejste jisti druhem, pozorujte rostlinu jak bude vypadat a počkejte si na podzim nebo na příští rok.

 6. U bylinek, ze kterých se sklízejí jen listy – myslete na to, že největší sílu mají před tím, než si rostlina utvoří květy. U některých druhů se sklízí celá kvetoucí nať – tam seřezávejte rostlinky cca 20 cm dlouhé. Květy sbírejte čerstvě nakvetlé (starší květy při sušení zhnědnou a tím se znehodnotí)

 7. Kořeny řádně omyjte, nakrájejte a sušte nejlépe při umělém teple do 45°C. Natě a květy se nemyjí, suší se v tenkých svazcích, nebo nízkých vrstvách na papírech či sítech ve stínu při teplotách do 40°C.

 8. Usušené bylinky rozemněte mezi prsty, (správně usušené šustí a drolí se) a uložte nejlépe do skleněných nádob s uzávěrem. Papírové či plátěné sáčky nedoporučuji, některé bylinky v nich vlhnou a plesniví, jiné vám mohou znehodnotit moli. Plody sbírejte zralé, nepoškozené, např. šípek k sušení se sbírá tvrdý, k dalšímu zpracování – do marmelád, likéru, vín je kvalitnější po prvním mrazíku (stejně tak jako trnka nebo plody hlohu).

 9. Rozmyslete si, jak budete bylinky zpracovávat. Lze je zamrazit, naložit do lihu jako tinkturu, proložit cukrem na sirupy, zpracovat do bylinkových cukrových medů či marmelád, vyrobit z nich mazání, oleje, ale i výborné likéry či bylinková vína.

 10. Vše si popisujte, není nic horšího, než hromada sušených bylin, které vypadají a nakonec i voní stejně…..

Přeji vám příjemné chvilky strávené v přírodě, radost při bylinkaření a úspěchy při zpracování. Máte-li obavu začít sami, ráda vás světem bylinek provedu na mých kurzech

Ráda bych, aby stránky Bylinky pro radost byly i vaší inspirací. Novinky a další informace ze světa bylinek tak, jak to vidím já naleznete i na fb ve skupině Bylinkaření na Starém mlýně.

Lenka

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Novoroční triturace posvátného JMELÍ

10.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Koření v léčitelské praxi

23.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Poznávání rostlin vlastní zkušeností Triturace KŘIŠŤÁLU

24.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola II. DIAGNOSTIKA

6-7.2.2021 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola I.

Zahájení 27-28.2.2021

Bližší info zde ....


Najdete nás na Facebooku

TOPlist