Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Česnek medvědí

Allium ursinum

Lidově se mu říká též lesní česnek. Bylinka, která patří mezi první jarní vitamínové bomby. U nás, v Polabí, začíná zvědavě vystrkovat své lístečky dříve, než odkvetou sněženky. Je to opravdová krása – procházet se lesní cestičkou a pozorovat odkvétající trsy sněženek, bílé, fialové a žluté podražce, na které sedají první, odvážné včelky, koberce jarních kopřiv,

modře kvetoucí popence, pár rostlinek leskle žlutých hlaváčků a čerstvé lístky medvídka…..

Medvídek, jak mu s oblibou říkám, je plný vitamínů a minerálních látek. Navíc je to přírodní antibiotikum, má protiplísňové  i antibakteriální účinky. Pomáhá při nachlazení, působí na cévy a srdce, čistí krev, snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá při zácpě a nadýmání, při infekčních stavech v trávící soustavě, čistí játra od škodlivin….

Medvídek tvoří trsy listů, které mohou být až 30cm dlouhé. Roste podél potoků, ve vlhkých lesích nebo na vlhkých loukách. Když jeho list rozemneme mezi prsty, ucítíme charakteristickou česnekovou vůni. Medvědí česnek při troše nepozornosti může začátečník splést s listy jedovaté konvalinky – ty však po rozemnutí nevoní.

Medvědí česnek je nejvhodnější pro přímou konzumaci – přidává se do pomazánek, salátů, polévek, do másla, vyrábí se z něho vynikající pesto, suší se do polévkových kořenících směsí…..

Ptáte se, proč je tak úžasný? Naše tělo je po zimě vyhladovělé po živinách – medvídek obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, stopové prvky zinek, vápník, hořčík, železo, mangan, měď, molybden…..

Medvědí česnek, prosím, sbírejte opatrně a jen tolik, kolik spotřebujete. Je smutný pohled na skupinku lidí, která trhá vše, co jim přijde do ruky, skládá do plastových beden a na tržnici si za svazeček řekne 30kč. Chápu, že někteří lidí nemají možnost dostat se do lesa a tuto "službu" uvítají, ale jde mi spíš o devastaci porostu.

Proto opatrně odtrhávejte jednotlivé lístky a na každém trsu alespoň polovinu nechejte.

Zpracování listů je rozličné – někdo dává listy zamrazit, někdo vyrábí pesta,  jiný tinktury nebo česneková vína, lze ho i usušit, další zpracovává velice chutným způsobem nerozkvetlé květy…..

Nejlepší je prostě čerstvý!!!!

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Letní bylinkaření na Starém mlýně

3. - 5. 7. 2020

Bližší info zde ....


Skupinové konstelace

25. 7. 2020 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola - zahájení

12 - 13. 9. 2020

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačně; diskuzní skupině na FB

TOPlist