Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinky v přírodě

1 2 3 9

Bylinky vyskytující se ve volné přírodě….

Každé jaro, začátkem cyklu, který se otevírá jarní rovnodenností, nastává pro bylinkáře či bylinkářku nejradostnější období. Během kratičké chvíle vyrazí ze země první desítka bylinek, kterou si pro nás moudrá příroda přichystala, aby nás zbavila toxinů, stagnace a hlenů, které se v našem organismu během zimního období nahromadily.

První jarní bylinky jsou zároveň i jedlé bylinky, s vysokým obsahem minerálů, vitamínů, enzymů a chlorofylu. Zmíním alespoň ty, které každý zná – popenec, medvědí česnek či česnek podivný, bršlice kozí noha, ptačinec žabinec, pampeliškové listy, sedmikrásky….. Nezapomeňte na jarní mocné kořeny – pampeliškový, kostivalový, lopuchový, štětkový…..

Budu ráda, když zde naleznete informace, které vás osloví a budou vám k užitku.

Chcete-li si s námi, zabylinkařit, nasbírat si bylinky v přírodě, vyrobit svou první mast nebo tinkturu, podívejte se na nabídku kurzů a napište si e-mailem o podrobnější info.

Z mých cest, zkušeností a poznámek jsme sestavily bylinkář, který je vám níže k dispozici.

 

TŘEZALKA TEČKOVANÁ – Hypericum perforatum

Pokud hledáte zázrak mezi bylinkami, který působí příznivě na celý náš organismus, určitě vás nezklame třezalka.

Bezpečně ji poznáte, když její květ rozemnete mezi prsty – uvolní se hnědo-červené barvivo (roste u nás více druhů třezalek, ale vzácný a léčivý pigment obsahuje pouze třezalka tečkovaná).

Číst dále

PELYNĚK ČERNOBÝL – Artemisia vulgaris

Na jedné straně plevel, který dává v sezóně pěkně zabrat alergikům.

Na druhé straně velmi mocná léčivka.

Určitě tento druh pelyňku potkáváte, roste snad všude, kam oko pohlédne. V některých místech může dosahovat výšky až 2 metry. Jeho listy jsou matně zelené a stonek zelený až načervenalý (podle toho kolik obsahuje kyseliny křemičité).

Číst dále

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ neboli Děhel lékařský.

Dvouletá až víceletá rostlina z čeledi miříkovitých, dosahující výšky až 2,5m. Květy jsou velké, polokulovité, v průměru mají 10 – 15 cm. Rostliny miříkovité,  jsou velice účinné a troufám si říci, že i nejtěžší na poznávání.

Rostlina kvete od července do srpna, má ráda místa s čistou vodou a slunce. Vzrostlé, majestátné Anděliky rostou na Šumavě, kam je každý rok jezdíme se skupinkou „zvídavců“ obdivovat.

Tuto obrovskou rostlinu prý přinesl na zemi sám anděl, či snad dokonce archanděl, aby pomohla od mnohých potíží v dobách moru. Jestli tomu někdo nevěří – ať si přečte latinské jméno. Zní přímo nebesky – Angelica archangelica. Až ji v přírodě objevíte a přivoníte si, jistě mi dáte za pravdu, že i nebesky voní.

České lidové názvy anděliku nazývají andělským kořenem, trávou andělů, kořením svatodušním. Na území Německa andělice říkají kořen nejsvětější trojice.

V herbářích je o ní zmínka až v 16. Století, kde popisují její moc působit proti jedům.

Andělika obsahuje mnoho éterických olejů a hořčin, kumariny a třísloviny.

Na které oblasti andělika působí:

Dezinfikuje, působí proti nadýmání, podporuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, tonizuje dělohu, podporuje menstruaci.

Andělika je součástí mnoha bylinných likérů, podporujících trávení (likér Charteuse) – zklidňuje žaludeční neurózy, pomáhá při plynatosti, zlepšuje zažívání.

Výrazně působí na celkovou regeneraci ženského organismu, a podporuje cestu, na které žena nachází sama sebe. (Lze si to vysvětlit tak, že andělika podporuje oblast srdeční a pánevní). Dává ženám sílu, jak nacházet lásku a zacházet s ní. Andělika je též převozníkem mezi dvěma světy, duším umírajících dodává sílu, aby beze strachu přešli na druhý břeh a naopak duše rodících se dětí konější na svých květech a pomáhá jim projít obtížnou cestou do tohoto světa.

U anděliky pozor na předávkování – může zvýšit citlivost pokožky na sluneční záření. Bylinka se neužívá v těhotenství.

Přidejte se k nám na naše poznávací toulky Šumavou.

 

1 2 3 9
Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.


Velké konstelace

4-5.4.2020

Bližší info zde ....


Šamanská pouť do vlastního nitra

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Vítám vás, kteří máte otevřené srdce a chcete svět učinit lepším.....


TOPlist