Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinky pěstované

1 2 3 5

Bylinky pěstované jsou bylinky, které v našich klimatických podmínkách již „zdomácněly“. Věnujeme jim svůj čas a ony věrně zdobí naše zahrádky či zahrady, jsou úkrytem pro drobný hmyz i ještěrky, dávají sladký nektar pilným včelkám a šíří kolem sebe libou vůni……

Pěstované bylinky mají sice slabší účinky nežli ty divoké, ale i ony mají v herbalistice důležité místo. Z mého pohledu mají jednu velkou přednost – jsou téměř celý rok po ruce a tak můžeme kdykoli rychle zasáhnout proti nastupující viróze, zastavit rýmu, upravit „rozhašené“ trávení, a ulevit od dalších neduhů, které nás nečekaně překvapí.

Určitě znáte rychlou pomoc při nachlazení. Vyběhnete do zahrady a vrátíte se do kuchyně s kytičkou, kterou tvoří pár lístků jitrocele, snítka tymiánu, dobromysle, ze své kuchyně přidáte kousek zázvoru nebo skořice či hřebíčku čaj první pomoci je na světě!

Další účinnou pomocí je nezdolný netřesk. Roste na zahradě celý rok a tak vždy máme po ruce vynikající prostředek na zklidnění ekzémů nebo oparů. K rychlé úlevě postačí rozříznout keramickým nožem lístek a přiložit ho na postižené místo. Za pár vteřin ucítíte zklidnění a úlevu.

Jste vy nebo vaše děti neklidní, starosti přerůstají přes hlavu a stres se na vás valí ze všech stran tak že nemůžete večer usnout? Vaše bylinková zahrádka nabízí mocnou dobromysl, meduňku nebo šantu kočičí. Zkuste jeden odpolední a jeden večerní šálek…

I doma, v květináčích můžeme bylinkařit a používat čerstvé bylinky po celý rok. Celá řada pokojových rostlin patří mezi léčivky, víme ale jak je použít? Jejich pěstování je nenáročné, většinou odřízneme kousek rostlinky a darujete dále. Ve sklence vody vám rychle zakoření a po přesazení do zeminy začne okamžitě růst.
Léčivé „pokojovky“ nám mohou pomoci od rýmy, kašle, viróz, bolestí uší, k léčení oparů, vředů a ran. Některé jsou velice silné a dokáží zharmonizovat celé tělo i posilovat imunitu.
Nejširší použití má rostlinka, známá již ve starém Egyptě, která se jmenuje Kalísie vonná, nepřehlédnutelná je i Aloe vera a v poslední době hojně rozšířený angínovník či rýmovník a další….
Všechny léčivé rostlinky jsou nenáročné na pěstování, stačí jen vědět, jak je zpracovat a použít.

Z mých cest, zkušeností a poznámek jsem  sestavila bylinář, který je vám níže k dispozici.

 

JAKÉ BYLINKY SI MŮŽEME VYPĚSTOVAT NA SVÉ ZAHRÁDCE

Bylinek, které lze pěstovat na zahrádce je mnoho, pokud však tyto bylinky můžeme posbírat ve volné přírodě, věřte, že mají mnohem větší sílu. Divoké bylinky si musí své místo mezi ostatními rostlinami doslova „vybojovat“, musí ustát mokra i dlouhá období sucha, odolávat větrům, v zimě mrazům, přizpůsobit růst podloží, musí se naučit ubránit se před škůdci i přizpůsobit se chemickému zatížení vzduchu, půdy i vody – a toto vše jim dodává mnohem větší odolnost a vnitřní sílu. Číst dále

KALANCHOE

Náduť madagaskarská

Pokojová, nenáročná, masitá, stálezelená květina, která pochází z Madagaskaru. Její název – Kalanchoe znamená živorodá.

Kalanchoe má jednu jedinou nevýhodu – je citlivá na zimu. Jakmile klesne teplota k nule, zahyne. Ve své domovině, na skalnatých nebo písečných pobřežích dorůstá až do výšky 6 metrů.

Kalanchoe je používána jako přírodní vaginální antikoncepce, požívá se na záněty močového měchýře, záněty lymfatických uzlin a další zánětlivé procesy bakteriálního původu.

Má analgetické účinky, používá se při léčbě tuberkulózy, na kožní popáleniny, na záněty ledvin, gastritidu a vředy  v trávícím traktu.

Šťáva odstraňuje bradavice, mírní projevy lupénky, zpomaluje růst nádorů a podporuje imunitní systém.

V léčitelství se používá přímá konzumace jednoho listu denně nebo vymačkaná šťáva z listů a výhonků, která obsahuje polysacharidy, flavonoidy, lektiny, enzymy, organické kyseliny, aminokyseliny, stopové prvky a vitamíny….

Množství účinných látek se zvýší, když se utržené listy nechají 10 dní v chladu a temnu (metoda biogenní stimulace dle Filatova)

Kalanchoi nepoužívejte v těhotenství, při onemocnění kloubů, cirhóze a infekčních jaterních chorobách!!!

ANGÍNOVNÍK ČÍNSKÝ – BELAMCANDA CHINENSIS

Podle vzorovaných oranžových květů s hnědými skvrnami je nazývána též leopardí květina nebo leopardí lilie. Domovina angínovníku je v Číně, kde roste na lukách a pastvinách, na skálách i kamenitých stráních. V našich podmínkách ho lze pěstovat na záhonku i v květináči.

Angínovník je jedna z bylinek TČM, která k léčení využívá sušené oddenky i čerstvé listy. Bylinka, jak napovídá její název, používá se při angínách a zánětlivých potížích v dutině ústní. Obsahuje látky, které rozpouštějí hleny. Bylinku není třeba nijak připravovat, utrhněte si malý kousek listu (2-3 cm) a pomalu ho žvýkejte (jen 30 vteřin – a buďte opatrní, rostlina je silná a citlivým jedincům může způsobit alergickou reakci a otok dýchacích cest) a poté vyplivněte.

Při potížích můžete použít max. 6x denně.

! Pozor, syrovou nepodávejte malým dětem.

1 2 3 5
Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Novoroční triturace posvátného JMELÍ

10.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Koření v léčitelské praxi

23.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Poznávání rostlin vlastní zkušeností Triturace KŘIŠŤÁLU

24.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola II. DIAGNOSTIKA

6-7.2.2021 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola I.

Zahájení 27-28.2.2021

Bližší info zde ....


TOPlist