Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinky pěstované

1 2 3 5

Bylinky pěstované jsou bylinky které již „zdomácněly“.

Věnujeme jim svůj čas a ony věrně zdobí naše zahrádky či zahrady, jsou úkrytem pro drobný hmyz i ještěrky, dávají sladký nektar pilným včelkám a šíří kolem sebe libou vůni……

Pěstované bylinky mají sice nižší účinky nežli ty divoké, ale i ony mají v bylinkaření důležité místo. Mají jednu velkou přednost – máme je po celou sezónu po ruce a tak můžeme kdykoli rychle zasáhnout proti nastupující viróze, zastavit rýmu, upravit „rozhašené“ trávení, a ulevit i od dalších běžných neduhů.

Určitě znáte rychlou pomoc při nachlazení. Vyběhnete do zahrady a vrátíte se do kuchyně s kytičkou, kterou tvoří pár lístků jitrocele, snítka tymiánu, dobromysl, ze své kuchyně přidáte kousek zázvoru nebo skořice či hřebíčku a první čaj je na světě!

Další účinnou pomocí je nezdolný netřesk. Roste na zahradě celý rok a tak vždy máme po ruce vynikající prostředek na zklidnění ekzémů nebo oparů. K rychlé úlevě postačí rozříznout keramickým nožem lístek a přiložit ho na postižené místo. Za pár vteřin ucítíte zklidnění a úlevu.

Jste vy nebo vaše děti neklidní, starosti přerůstají přes hlavu a stres se na vás valí ze všech stran tak že nemůžete večer usnout? Vaše bylinková zahrádka nabízí mocnou dobromysl, meduňku nebo šantu kočičí. Zkuste jeden odpolední a jeden večerní šálek…

I doma, v květináčích můžeme bylinkařit a používat čerstvé bylinky po celý rok. Celá řada pokojových rostlin patří mezi léčivky, víme ale jak je použít? Jejich pěstování je nenáročné, většinou odřízneme kousek rostlinky a darujete dále. Ve sklence vody vám rychle zakoření a po přesazení do zeminy začne okamžitě růst.
Léčivé „pokojovky“ nám mohou pomoci od rýmy, kašle, viróz, bolestí uší, k léčení oparů, vředů a ran. Některé jsou velice silné a dokáží zharmonizovat celé tělo i posilovat imunitu.
Nejširší použití má rostlinka, známá již ve starém Egyptě, která se jmenuje Kalísie vonná, nepřehlédnutelná je i Aloe vera a v poslední době hojně rozšířený angínovník či rýmovník a další….
Všechny léčivé rostlinky jsou nenáročné na pěstování, stačí jen vědět, jak je zpracovat a použít.

Z mých cest, zkušeností a poznámek jsem  sestavila bylinář, který je vám níže k dispozici.

 

Kalanchoe

Náduť madagaskarská

Pokojová, nenáročná, masitá, stálezelená květina, která pochází z Madagaskaru. Její název – Kalanchoe znamená živorodá.

Kalanchoe má jednu jedinou nevýhodu – je citlivá na zimu. Jakmile klesne teplota k nule, zahyne.

Ve své domovině, na skalnatých nebo písečných pobřežích dorůstá až do výšky 6 metrů.

Číst dále

Angínovník čínský

Belamcanda chinensis

Podle vzorovaných oranžových květů s hnědými skvrnami ji nazývají též leopardí květina nebo leopardí lilie. Domovina angínovníku je v Číně, kde roste na lukách a pastvinách, na skálách i kamenitých stráních. V našich podmínkách ho lze pěstovat na záhonku i v květináči.

Angínovník je jedna z bylinek TČM, která k léčení využívá sušené oddenky i čerstvé listy.

Číst dále

Rýmovník

Plectranthusargentatus

Možná vás zmátly jeho další názvy – mexický eukalypt, moud, molice, kubánské oregano. Rýmovník  patří do čeledi hluchavkovitých.

Bylinka se k nám dostala až z daleké Austrálie.

Má lehce, stříbřitě ochlupené  stonky s hustě rostoucími vejčitými listy. V literatuře se dočteme, že její silice imitují vůni máty, meduňky nebo kafru. A právě tyto silice jsou výborné k inhalaci při rýmě a na uvolnění ucpaných dutin – utrhneme lístek, pomačkáme a buď inhalujeme nebo ho zasuneme přímo do nosní dírky.

Číst dále

1 2 3 5
Aktuální akce

Bylinková škola

jaro 2020

Bližší info zde ....


Zimní konstelace Benešov

11.1.2020


Cesta k sebepoznání

19.1.2020

Bližší info zde ....


Putování do říše rostlin

25.1.2020 Benešov

Bližší info zde ....


Putování do říše rostlin

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


TOPlist