Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinky pěstované jsou bylinky, které v našich klimatických podmínkách již „zdomácněly“. Věnujeme jim svůj čas a ony věrně zdobí naše zahrádky či zahrady, jsou úkrytem pro drobný hmyz i ještěrky, dávají sladký nektar pilným včelkám a šíří kolem sebe libou vůni……

Pěstované bylinky mají sice slabší účinky nežli ty divoké, ale i ony mají v herbalistice důležité místo. Z mého pohledu mají jednu velkou přednost – jsou téměř celý rok po ruce a tak můžeme kdykoli rychle zasáhnout proti nastupující viróze, zastavit rýmu, upravit „rozhašené“ trávení, a ulevit od dalších neduhů, které nás nečekaně překvapí.

Určitě znáte rychlou pomoc při nachlazení. Vyběhnete do zahrady a vrátíte se do kuchyně s kytičkou, kterou tvoří pár lístků jitrocele, snítka tymiánu, dobromysle, ze své kuchyně přidáte kousek zázvoru nebo skořice či hřebíčku čaj první pomoci je na světě!

Další účinnou pomocí je nezdolný netřesk. Roste na zahradě celý rok a tak vždy máme po ruce vynikající prostředek na zklidnění ekzémů nebo oparů. K rychlé úlevě postačí rozříznout keramickým nožem lístek a přiložit ho na postižené místo. Za pár vteřin ucítíte zklidnění a úlevu.

Jste vy nebo vaše děti neklidní, starosti přerůstají přes hlavu a stres se na vás valí ze všech stran tak že nemůžete večer usnout? Vaše bylinková zahrádka nabízí mocnou dobromysl, meduňku nebo šantu kočičí. Zkuste jeden odpolední a jeden večerní šálek…

I doma, v květináčích můžeme bylinkařit a používat čerstvé bylinky po celý rok. Celá řada pokojových rostlin patří mezi léčivky, víme ale jak je použít? Jejich pěstování je nenáročné, většinou odřízneme kousek rostlinky a darujete dále. Ve sklence vody vám rychle zakoření a po přesazení do zeminy začne okamžitě růst.
Léčivé „pokojovky“ nám mohou pomoci od rýmy, kašle, viróz, bolestí uší, k léčení oparů, vředů a ran. Některé jsou velice silné a dokáží zharmonizovat celé tělo i posilovat imunitu.
Nejširší použití má rostlinka, známá již ve starém Egyptě, která se jmenuje Kalísie vonná, nepřehlédnutelná je i Aloe vera a v poslední době hojně rozšířený angínovník či rýmovník a další….
Všechny léčivé rostlinky jsou nenáročné na pěstování, stačí jen vědět, jak je zpracovat a použít.

Z mých cest, zkušeností a poznámek jsem  sestavila bylinář, který je vám níže k dispozici.

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.


Velké konstelace

4-5.4.2020

Bližší info zde ....


Šamanská pouť do vlastního nitra

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Vítám vás, kteří máte otevřené srdce a chcete svět učinit lepším.....


TOPlist