Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinky jedovaté

Jedovaté bylinky byly zařazeny do své kategorie proto, aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím a zdravotním potížím ze strany neopatrného dávkování uživatele. Miluji tuto skupinu bylinek a mám s nimi bohaté osobní zkušenosti. Používání některých bylinek skutečně vyžaduje znalost, opatrnost a umění odhadnout dobu podání  a velikost dávky. Spousta bylinek tohoto druhu se používá v homeopatii.

Naučte se všímat si, jakými výraznými znaky se v přírodě prezentují „jedůvky“. Už jste se někdy procházeli lesem plným konvalinek? Jejich vůně je tak silná a omamná, že vás po několika minutách s hlavou těžkou a myslí zmatenou donutí z lesa odejít. Podobné je to i se zvonkovými květy náprstníků. Jsou tak zvláštní, výrazně barevné a vzbuzující respekt, že v samém obdivu ani nepomyslíte na to, že byste je utrhli. Muchomůrky červené, pyšnící se svým rudým kloboukem zdobeným překrásnými puntíky jsou křehké ale i trošku záludné, takže je s obdivem velkým obloukem obejdeme. A setkali jste se s bělostnými trubkami kvetoucích durmanů nebo nepopsatelnou sytě modro-fialovou omějí? Všechny pojí jeden společný znak, který bych nazvala – výraznost.

Podobně krásné, i když méně výrazné jsou kolegyně rostoucí podél plotů a kamenných zídek. Zmíním routu vonnou, vlaštovičník, tis, jehož červené plody jsou jedlé a velmi lahodné (pecičky v nich jsou naopak velmi jedovaté),….

 

Zajímají vás jedůvky? Zvu vás na bližší průzkum na některém z mých kurzů.

S láskou a respektem k těmto bytůstkám                                                                                                                                  Lenka

Z mých cest a poznámek jsem sestavila bylinář, který je vám níže k dispozici.

 

Tis červený – Taxus baccata

Krásný, statný, opředený spoustou tajemství, s rubínově lákavými, sladkými  a přesto nebezpečnými plody pro neznalého.  Z našeho pohledu je celý strom klasifikován jako jedůvka.

Tis obsahuje velmi jedovaté toxiny, dokonce kolem sebe tvoří i toxické výpary.

Číst dále

Oměj šalamounek – Aconitum plicatum

Kráska s jasně modrým květem, připomínajícím Venušin pohlavní orgán. Když jsem oměje poprvé spatřila, obdivně jsem na tu krásu hleděla a nevěřila tomu, že tato nádhera v sobě ukrývá klíč k odmykání  brán do jiných světů.

O šalamounku se říká, že je to ďáblova bylina, která ve své kráse vlastní smrtelně jedovatý květ. Tato kráska patří mezi naše ohrožené druhy.

Oměj se řadí  mezi silné jedy – obsahuje alkaloid akonitin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 3-4mg.

Číst dále

Náprstník červený – Digitalis purpurea

Bylinka z rodu krtičníkovitých. Nádherná, statná, nepřehlédnutelná. Ve středověku byla za mocnou čarodějnou rostlinu. Náprstník patří mezi naše tři nej – jedůvky (s omějem šalamounkem a bolehlavem plamatým).

Léčivých schopností náprstníku si všimli již v 5 století Irové, ale vzhledem k jeho jedovatosti omezili používání pouze na vnější formu.

Číst dále

Aktuální akce

Bylinková škola

jaro 2020

Bližší info zde ....


Zimní konstelace Benešov

11.1.2020


Cesta k sebepoznání

19.1.2020

Bližší info zde ....


Putování do říše rostlin

25.1.2020 Benešov

Bližší info zde ....


Putování do říše rostlin

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


TOPlist