Allium ursinum
Lidově se mu říká též lesní česnek. Bylinka, která patří mezi první jarní vitamínové bomby. U nás, v Polabí, začíná zvědavě vystrkovat své lístečky dříve, než odkvetou sněženky. Je to opravdová krása – procházet se lesní cestičkou a pozorovat odkvétající trsy sněženek, bílé, fialové a žluté podražce, na které sedají první, odvážné včelky, koberce jarních kopřiv,
Nenápadný, drobný, plazivý plevel se svěžími, zelenými lístky a éterickým bílým kvítečkem, který lemuje cesty, trávníky, roste u zdí, na hřbitovech, u vodních ploch – je prostě všude a je ho hodně!
Od 17. století je o něm zmínka jako o léčivce. Používal se na léčbu svrabu a prašiviny, z pozdějších záznamů se dozvídáme, že byl úspěšně používán na léčbu tuberkulózy.
Ptačinec se sbírá od začátku dubna až do zimy.
Rostlina je chutnější před rozkvětem, běžně se však sbírá kvetoucí nať. Používá se za studena do salátů, lze z něho vyhotovit pesto, špenát, aj.
Alliaria petiolata
Vysoká, nenápadná dvouletka rostoucí kolem řek, v parcích, zahradách, na hřbitovech, na okrajích lesů, vod, v křovinách…nalezneme ho téměř všude, kde je vlhká půda i vyšší vzdušná vlhkost. Bylinka kvete jemně bílým kvítkem. Nelze ji nepoznat, když její lístky rozemnete mezi prsty – ucítíte typicky česnekové aroma.
V lidovém léčitelství se sbírá celá kvetoucí nať, kterou používáme přímo jako zeleninu do salátů, nebo ji usušíme, rozdrtíme a používáme jako ochucovadlo.