Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinky jedlé

Bylinkaření má mnoho podob a jednou z nich je i kulinářská podoba. V současné době je trendem návrat k přírodě, zejména k zeleným rostlinkám. Není divu, rostliny z divoké přírody v sobě obsahují spoustu cenných látek, od stopových prvků, vitamínů, enzymů až po cenný chlorofyl. Jsou trvale a hojně k dispozici a jsou zadarmo.

Konzumací syrových bylinek, zejména těch jarních v rozumné míře, detoxikujeme tělo po zimě, odstraníme stavy únavy, omladíme (očistíme) krev, zregenerujeme játra a díky podpoře ledvin vše nepotřebné i vyloučíme. Jarní bylinky jsou velmi silné, dejte si proto pozor při jejich dávkování, aby váš organismus měl dostatek prostoru „zvyknout si“.

Kdo ještě neokusil, zkuste si natrhat první lístečky bršlice kozí nohy, která je výborným prostředkem k vyplavování solí z kloubů a očistě organismu od toxinů, ozdobte si jarní polévku kvítky sedmikrásek, jarní salát obohaťte mladými lístky pampelišek, popencem či ptačincem na očistu jater, ochutnejte pomazánku z tvarohu a medvědího česneku, v létě pak můžete okusit lahodná poupata denivek nebo připravit oběd z obalovaných květů dýní……

Chcete-li se o jedlých bylinkách dozvědět více, osahat si je, ochutnat a proměnit je v léčivé domácí sirupy, tinktury, masti a jiné, přidejte se k nám. Více info v zákožce kurzy.                                                                                                    Těším se na společné cesty přírodou

Lenka

Z mých toulek přírodou  a poznámek jsem sestavila bylinář, který je vám níže k dispozici.

 

Česnek medvědí

Allium ursinum

Lidově se mu říká též lesní česnek. Bylinka, která patří mezi první jarní vitamínové bomby. U nás, v Polabí, začíná zvědavě vystrkovat své lístečky dříve, než odkvetou sněženky. Je to opravdová krása – procházet se lesní cestičkou a pozorovat odkvétající trsy sněženek, bílé, fialové a žluté podražce, na které sedají první, odvážné včelky, koberce jarních kopřiv,

Číst dále

PTAČINEC ŽABINEC

Nenápadný, drobný, plazivý plevel se svěžími, zelenými lístky a éterickým bílým kvítečkem, který lemuje cesty, trávníky, roste u zdí, na hřbitovech, u vodních ploch – je prostě všude a je ho hodně!

Od 17. století je o něm zmínka jako o léčivce. Používal se na léčbu svrabu a prašiviny, z pozdějších záznamů se dozvídáme, že byl úspěšně používán na léčbu tuberkulózy.

Ptačinec se sbírá od začátku dubna až do zimy.

Rostlina je chutnější před rozkvětem, běžně se však sbírá kvetoucí nať. Používá se za studena do salátů, lze z něho vyhotovit pesto, špenát, aj.

Číst dále

ČESNÁČEK LÉKAŘSKÝ

Alliaria petiolata

Vysoká, nenápadná dvouletka rostoucí kolem řek, v parcích, zahradách, na hřbitovech, na okrajích lesů, vod, v křovinách…nalezneme ho téměř všude, kde je vlhká půda i vyšší vzdušná vlhkost. Bylinka kvete jemně bílým kvítkem. Nelze ji nepoznat, když její lístky rozemnete mezi prsty – ucítíte typicky česnekové aroma.

V lidovém léčitelství se sbírá celá kvetoucí nať, kterou používáme přímo jako zeleninu do salátů, nebo ji usušíme, rozdrtíme a používáme jako ochucovadlo.

Číst dále

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Novoroční triturace posvátného JMELÍ

10.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Koření v léčitelské praxi

23.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Poznávání rostlin vlastní zkušeností Triturace KŘIŠŤÁLU

24.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola II. DIAGNOSTIKA

6-7.2.2021 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola I.

Zahájení 27-28.2.2021

Bližší info zde ....


TOPlist