Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinkové tinktury

1 2 3 8

DOMÁCÍ BYLINKOVÉ TINKTURY 

Tinktury jsou jednou z dalších možností, jak zpracovat čerstvé či sušené bylinky. Tato činnost naplňuje bylinkáře/bylinkářku s duchem alchymisty. Nakládá, maceruje, filtruje, slévá, ředí, míchá, popisuje…

Často se ptáte, jaký je rozdíl mezi užíváním bylinkového čaje a tinkturou?

Bylinky obsahují mnoho látek. Některé jsou rozpustné ve vodě, jiné v alkoholu. Záleží na tom, komu preparát připravujeme a co od jeho užívání očekáváme. Ale to už je o té alchymii…

PĚŤOUROVÁ TINKTURA 

Pěťour určitě budete znát, je to plevel – úporný, rychle se množící a nezničitelný. Roste okolo nás, a my s ním neustále bojujeme. Zkusme se na tuto rostlinku podívat z jiného úhlu. Má v sobě zajímavé poselství. Je to milý a nenápadný pomocník se širokou škálou působnosti. A to, že roste v tak hojném množství jen vypovídá o tom, jak naše těla vysílají směrem k přírodě prosbu o pomoc. Prosby byly vyslyšeny, ovšem vysílající neumí rozkódovat formu pomoci (a tak je to s většinou bylinek, vysílají např. pampelišky, kopřivy, bršlice, ptačince, aj.).

Pěťour můžete trhat i s kořeny, ty pečlivě omyjte a celé rostlinky si nasušte na bylinkový čaj, nebo si připravte tinkturu.

Návod na přípravu tinktury:

Čerstvou rostlinu opatrně vytrhněte i s kořeny (ty omyjte),celou rostlinku opatrně pokrájejte keramickým nožem. Bylinku volně vsypte do sklenice s uzávěrem (do 2/3) a zalijte 6O% alkoholem. Nechejte 3 týdny luhovat, poté slijte a uskladněte v tmavé lahvičce na chladném místě.

Užívá se 3x denně 15-20 kapek

Pěťour lze použít na:

 • chřipky a virózy
 • zlepšuje metabolismus
 • čistí krev
 • posiluje imunitu
 • umí snižovat horečku
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • pomáhá léčit ekzémy a různé vyrážky
 • podporuje laktaci

 

 

DEVĚTSILOVÁ TINKTURA (z kořene)

Dle starých záznamů se Devětsil používal již cca v 16. století. Sušený kořen rozemletý na prášek se smíchal s vínem a užíval se proti virovým nemocem a moru.

Až se vydáte do mokřin a na břehy potoků sbírat kořeny, netrhejte prosím květy. Nikterak je nevyužijete, neb u devětsilu se sbírá pouze kořen. Rozjímejte a dívejte se, jak se včelky a hmyzáci pasou na první dobrůtce. Ještě jsem chtěla dodat, že děvětsil lékařský je ten, který kvete růžovo-fialově (nikoliv bíle!). Kořeny můžete usušit, nebo z nich připravit tinkturu.

Při užívání buďte opatrní – Devětsil obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, které při dlouhodobém používání mohou poškodit játra.

Návod na přípravu tinktury:
Jarní devětsilové kořeny omyjeme, nakrájíme keramickým nožem na drobné kousíčky, které volně vsypeme do láhve s uzávěrem (cca do 3/4). Zalijeme 60% alkoholem a necháme macerovat tři týdny. Poté slijeme a uschováme v tmavé lahvičce na chladném místě.
Užívejte opatrně, max. 3 týdny, 3x denně 15 kapek

V lidovém léčitelství se devětsil používá:

 • proti cizopasníkům
 • jako diuretikum
 • k vyvolání menstruace
 • na záněty (pomáhá velmi rychle – artritida, dna, srdeční choroby)
 • proti bolení hlavy (migrény)
 • na bolesti zad
 • posiluje imunitu

 

 

LÉKOŘICOVÁ TINKTURA (z kořene)

Lékořici se u nás daří již od 16. století, dá se tedy říci, že je to hojně rozšířená středoevropská rostlina. Její sladké kořeny se využívaly v léčitelství starých kultur, např. ve starověké Indii i Egyptě.

V zemích českých se lékořice používala ve formě odvaru na tlumení dráždivého kašle.
Lékořice obecně velmi pozitivně působí na oblast plic – napomáhá rozpouštění hlenu z dýchacích cest, mírní kašle, astma a chronickou bronchitidu. Navíc působí protizánětlivě a hubí celou škálu virů i bakterií.

Číst dále

1 2 3 8
Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Novoroční triturace posvátného JMELÍ

10.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Koření v léčitelské praxi

23.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Poznávání rostlin vlastní zkušeností Triturace KŘIŠŤÁLU

24.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola II. DIAGNOSTIKA

6-7.2.2021 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola I.

Zahájení 27-28.2.2021

Bližší info zde ....


TOPlist