Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Bylinkové masti a mazání

1 2 3 8

 BYLINKOVÉ MASTI A JEJICH DOMÁCÍ VÝROBA

Výroba mastí v podobě tuhých produktů je známá jako bylinkaření samo.

Doba a vývoj společnosti toto pradávné umění posouvá do moderních podob, které se odráží zejména v používaných surovinách.
Moje prababička, používala vnitřní vepřové sádlo, které má nižší teplotu tání nežli sádlo podkožní, tudíž se lépe zpracovávalo. Rozehřála v kastrolku přiměřeně sádla, přidala hrst bylinek, nechala vše vzkypět a odstavila z kamen. Druhý den vše rozehřála, přecedila a slila do sklenky, kterou uschovala v chladu.
Alternativci mají vůči sádlu (a živočišným produktům) výhradu a raději používají rostlinné tuky – bambucké máslo, kakaové máslo a vynikající kokosový tuk, který lze zahřívat do 200 stupňů – proto je na výrobu mastí nejvhodnější.
Nepoužívám lékárenskou vazelínu, protože její získávání je chemickou cestou a její konzistence na pokožce vytvoří povlak, který znesnadňuje účinným látkám proniknout k postiženému místu.
Pro dosažení terapeutického účinku přidávám stopové množství esenciálních olejů či dalších složek, které budou vždy uvedeny.

S láskou Lenka

Bylinkové masti a mazání nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Mast z kořene kostivalu

Tentokrát jsme objevili mohutné a silné rostliny pod naším Šumavským lesem (sbírají se jarní rostlinky s malými lístečky- ideální doba je začátkem dubna).

Vyryté kořeny jsme pomocí kartáčku omyli, pokrájeli na tenká kolečka (přidali jsme i čersté lístky) a vše vsypali do tuku (pro tentokrát jsme zvolili 5o% slunečnicového oleje, 25% kokosového tuku 15% palmového tuku a 10% kakaového másla.

Číst dále

MAST DUBOVÁ NA HEMOROIDY

Jaro, kdy se rostlinky budí k životu a míza stromů stoupá, je nejvhodnějším obdobím sběru kořenů a kůr. A také vařením domácích mastí. Tentokrát se budu věnovat problematice hemoroidů.

Počátkem dubna si obstarejte hrst čerstvé, dubové kůry, kterou pokrájejte na drobné kousky (ideální jsou větvičky z jarních prořezů, silné jako palec). Dále si vykopejte bršlici, kozí nohu – celé rostlinky i s kořínky, též 1 hrst, a kořeny krvavce totenu. Vše opět pokrájejte na drobné kousky. Přidejte hrst sušeného řepíku.

Do hrnce připravíme:

 • 1/4lt slunečnicového oleje
 • 100g kokosového tuku
 • 100g kakaového másla
 • 50g včelího vosku a vše necháme rozpustit.

Přidáme pokrájené byliny, tak, aby byly bylinky pod hladinou rozehřátého tuku, a při 80 stupních macerujeme 1 hodinu. Poté odstavíme a necháme do druhého dne. Druhý den opět rozpustíme a macerujeme při 80 stupních hodinu. Toto celé zopakujeme 5x, poté mast scedíme, přidáme 2 kapky esenciálního oleje Máty na nalijeme do kelímků.

Postižené místo potíráme dle potřeby.

(Dubová kůra má stahující, protizánětlivé, hojivé a zmírňující účinky. Bršlice působí na žilní systém a rozhýbání stagnací v postižené oblasti. Řepík působí protizánětlivě a krvavec toten zastavuje krvácení).

Bylinkové masti a mazání nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

MAST NA KLOUBY Z PLODŮ JALOVCE

Jalovec ve formě masti tlumí revmatické bolesti v kloubech a svalech, které se ozývají zejména v chladném období.

Pro úlevu vyzkoušejte mast z plodů jalovce

 

 

 

Jak mast vyrobíte?

 • 3 polévkové lžíce jalovce rozdrťte v hmoždíři, přidejte 150ml olivového oleje a pomalu macerujte při 60 stupních 5 hodin.
 • V jiné nádobě (ideálně ve vodní lázni) rozpusťte 1/2 lžičky medu, 
 • 6g včelího vosku, 
 • přidejte scezený olej, ve které se maceroval jalovec,
 • 10g bambuckého másla (udržujte teplotu cca 50 stupňů), 
 • když teplota klesna na 35 stupňů, přidejte 5 kapek esenciálního oleje kadidla 
 • a 5 kapek esenciálního oleje rozmarýnu.
 • Nalijte do kelímků a uskladněte v chladu.

Mast nanášejte na bolavá místa 3-5x denně

 

Bylinkové masti a mazání nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

1 2 3 8
Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.


Velké konstelace

4-5.4.2020

Bližší info zde ....


Šamanská pouť do vlastního nitra

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Vítám vás, kteří máte otevřené srdce a chcete svět učinit lepším.....


TOPlist