Mocná bylina, která byla zařazena mezi plevele. Zahradníci jí vnímají jako vetřelce, který obsadil kouty jejich zahrad, bez možnosti vítězství.
Z jiného úhlu pohledu – z pohledu člověka, kterého sužují dnové bolesti – záchrana, vysvobození a spása. Z pohledu vegetariána – skvělá polévka či základ na „špenát“. Z pohledu puberťáka – zase ta „hnusná“ tráva a z pohledu trpícího hemoroidy – úleva. Co úhel pohledu, to jiný názor. Podíváme se na rostlinku z pohledu „bylinkáře“
Bršlici můžeme zařadit do skupiny – zelená potravina. Její chuť by se dala připodobnit k petrželi s lehkou ořechovou příchutí, úplně mladičké čerstvé lístky připomínají spíše hráškovou chuť. Bršlice je vynikajícím zdrojem vitamínu C, A, železa, manganu, mědi, titanu, éterických olejů, kumarinu a taninu – látek které snižují srážlivost krve.
Chceme-li získat z rostliny co nejvíce cenných látek, sbíráme oddenek a listy před rozkvětem.
Druhý název bršlice – „kozí noha“ napovídá, k čemu bylinku použít. Je výborná na dnu.
Použití:
- jako obklad – čerstvě natrhané listy mají zklidňující účinky na bolavé, zánětlivé klouby palce.
- syrová – v salátu nebo špenátu odstraňuje z krve kyselinu močovou a její krystalky které se usazují v kloubech, vazech, sliznicích, chrupavkách i kůži.
Nálev: 5-7 listů přelijeme 250ml vroucí vody a necháme 15 min. luhovat. Užíváme 3x denně před jídlem max. 3 týdny.
Léčitelka sv. Hildegarda z Bingenu uvádí bršlici jako velice vzácnou bylinu, která podporuje trávení, rozpouští kyselinu močovou, působí antirevmaticky, odvodňuje (silný močopudný prostředek), působí protizánětlivě, uvolňuje křeče, obklady se přikládají na otevřené rány či hemoroidy.