Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Babské rady

1 2 3 9

BABSKÉ RADY

Zde naleznete lidové, posbírané recepty, které po desetiletí pomáhaly při bolístkách nejen lidem, ale i zvířátkům.

Moderní bylinkaření se snažilo izolovat účinné látky, až nakonec „bylinkařinu“ nahradily chemické náhražky v pilulkách. Po těchto několetých zkušenostech, se většina z nás opět vrací tam, odkud jsme vyšli – k darům přírody a k tomu, co bylo po generace ověřeno a předáváno.

K mé vášni patří i  sbírání starých receptů. Mnohé nemám ověřené v praxi, a ty, které vím, že pomáhají, vám nabízím. Některé z uvedených jsou mé vlastní, protože tak, jak se mění vše okolo nás, mění se podstata a příčiny některých neduhů. Při jejich aplikaci, prosím, používejte zdravý rozum.

S láskou Lenka Martanová

Bylinky nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

ČAJ PRO ŠTÍHLOST, K REGUACI LÁTKOVÉ VÝMĚNY

(zdroj: Maria Treben – Bolesti hlavy a migréna)

Je to čaj, který normalizuje váhu, zlepšuje zdravotní stav, pomáhá udržovat štíhlost a mladistvost. Povzbuzuje orgány, obzvláště žlázy, ke zvýšené činnosti, podporuje spalování tuků, zvyšuje vylučování vody a urychluje trávení.

Má regulační vliv na celou výměnu látek a tím přispívá i k normalizaci tělesné váhy. Je to čaj pro ty, kdo jsou náchylní k ukládání tuku a chtějí být štíhlejší.

Jsou potřeba tyto bylinky:

  • 15g krušinové kůry
  • 10g šípků
  • 15g chaluh
  • 8g slézového listí
  • 15g listí ostružníku
  • 15g listí maliníku
  • 10g vřesu
  • 7g kopřivových listů
  • 3g třezalky
  • 2g řebříčkových květů

Příprava: Bylinky musí být spolu dobře promíchány. Na jeden šálek spotřebujeme vrchovatou čajovou lžičku této směsi, kterou spaříme vařící vodou. Půl minuty necháme vyluhovat, přecedíme a pomalu po locích pijeme. Začínáme jedním šálkem denně a dávku stupňujeme až na tři šálky. Tuto dávku udržujeme 6 týdnů a pak se pozvolna vracíme k jednomu šálku. K udržení váhy můžeme tento čaj užívat i po ukončení kůry, jeden šálek denně.

Ke zvýšení účinnosti kombinujeme dvakrát týdně s teplou lázní a důkladnou masáží celého těla

 

 

TUBERKULÓZA PLIC

(zdroj: Maria Treben – Onemocnění dýchacích cest)

Plicní tuberkulóza je prvním stádiem tuberkulózy jako takové. Působením původce nemoci, tzv. Kochových tyčinek, vznikají v plicním pletivu uzlíky. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí, infikovaným prachem a potravinami. Bakterie samy však nestačí, spolupůsobí celkový stav člověka (oslabení).

Toho, kdo trpí tuberkulózou, trápí silný kašel, provázený krvavým hlenem. Vedle vysoké horečky, nočního pocení a nechutenství přistupují při tomto onemocnění ještě další symptomy, které jsou podobné jako u chřipky: bolesti v zádech a na prsou a ztráta tělesné váhy. Tuberkulóza, krátce označovaná TBC, je nebezpečná, nakažlivá nemoc. Může napadnout kterékoliv tělesné tkáně, nejčastěji to jsou plíce. První infekci obvykle tělo zvládne svými obrannými schopnostmi, zbude jen zjizvení napadeného místa. Nebezpečná je druhá infekce, kdy dojde k oživení nevyléčeného zajizveného ohniska. Pak se plicní tkáň rozpadá a odchází s kašlem z těla. Po rozpadlé tkáni vznikají prázdná místa, kaverny. Pokud se vykašlávají i bakterie, mluví se o otevřené (a v opačném případě o uzavřené) tuberkulóze.

Uzavřená tuberkulóza odpovídá sice stádiu uzdravování, může ale propuknout vždy znovu. Po otevření se bacily šíří krevními cestami po celém těle. Pokud je nezničíme, vyvolávají onemocnění stále nových orgánů. Na napadeném vazivu nacházíme také uzlíky velikosti prosa.

Pokud na sobě pozorujeme příznaky tuberkulózy, musíme jít v každém případě k lékaři. Jednoznačná diagnóza může být stanovena jen na základě rentgenového vyšetření. Tato nemoc podléhá povinné registraci. Pacient musí bezpodmínečně posilovat své obranné síly. K tomu doporučujeme mytí a střiky podle Kneippa, a ranní chůzi v rose. S každou námahou by se ale mělo začít s velkou opatrností a pod lékařskou kontrolou. Strava by měla obsahovat co nejvíce základních živin. Také rybí tuk, mléko a hroznový cukr posilující organismus.

Pacient by se měl co nejvíce zdržovat venku, ale ne vyhledávat sluneční záření. Kdo trpí vykašláváním krve, musí dodržovat absolutní klid. Nejlépe je trávit většinu dne, a to i v zimě, venku mimo dopad slunečních paprsků a být dobře tepelně zajištěn. Vleže na čerstvé m vzduchu se plicím nejvíce ulehčí.

Podběl

Na šálek čaje přijde vrchovatá lžička květů a listů podbělu, smíchaných spolu ve stejném množství. Bylinu přelijeme horkou vodou, necháme ji vyluhovat a pijeme 2-3x denně po šálku čaje tak horkého, jak vydržíme. Můžeme ho osladit medem.

Jitrocel kopinatý

Vrchovatou lžičku jitrocele kopinatého spaříme v šálku horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, přecedíme a pozvolna pijeme, dva až tři šálky denně.

Přeslička

Vrchovatou lžičku přesličky spaříme v šálku horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, přecedíme a pozvolna pijeme, dva až tři šálky denně.

Míchaný čaj

Následující míchaný čaj je výborným prostředkem na zmírnění kašle:

Směs sestává z 10g přesličky, 20g šalvěje, 20g lišejníku islandského, 20g listů podběle a 30g jalovcových bobulí.

Polévkovou lžíci této směsi dáme do ¼ litru vody a vaříme tak dlouho, až se svaří na 1l. jalovcové bobule musí být před přípravou rozmačkány. Tohoto čaje s trochou mléka pijeme čtyřikrát denně po jednom šálku.

Míchaný čaj

Při plicní tuberkulóze se doporučuje následující čaj: Směs semen kerblíku třebule, natě konopice, přesličky a řebříčku smícháme stejným dílem. Polévkovou lžíci směsi spaříme horkou vodou. Pijeme tři šálky denně.

 

 

VODA V PLICÍCH

(zdroj: Maria Treben – Onemocnění dýchacích cest)

 

Víno s medvědím česnekem

Při hromadění vody v plicích je ideálním prostředkem víno s česnekem medvědím.

Hrst nadrobno nakrájených česnekových listů krátce povaříme ve ¼ l bílého vína, přecedíme a podle chuti osladíme medem nebo sirupem. Vypijeme pozvolna během dne.

Malý švédský bitter

Podle stupně onemocnění užíváme denně na lačný žaludek čajovou lžičku nebo polévkovou lžíci Malého švédského bitteru zředěného vodou.

1 2 3 9
Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.

Novoroční triturace posvátného JMELÍ

10.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Koření v léčitelské praxi

23.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Poznávání rostlin vlastní zkušeností Triturace KŘIŠŤÁLU

24.1.2021 13.00 - 18.00 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola II. DIAGNOSTIKA

6-7.2.2021 Benešov u Prahy

Bližší info zde ....


Bylinková škola I.

Zahájení 27-28.2.2021

Bližší info zde ....


TOPlist