Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Babské rady

1 2 3 7

BABSKÉ RADY

Zde naleznete lidové, posbírané recepty, které po desetiletí pomáhaly při bolístkách nejen lidem, ale i zvířátkům.

Moderní bylinkaření se snažilo izolovat účinné látky, až nakonec „bylinkařinu“ nahradily chemické náhražky v pilulkách. Po těchto několetých zkušenostech, se většina z nás opět vrací tam, odkud jsme vyšli – k darům přírody a k tomu, co bylo po generace ověřeno a předáváno.

K mé vášni patří i  sbírání starých receptů. Mnohé nemám ověřené v praxi, a ty, které vím, že pomáhají, vám nabízím. Některé z uvedených jsou i mé vlastní, protože tak, jak se mění vše okolo nás, mění se podstata a příčiny některých neduhů. Při jejich aplikaci, prosím, používejte zdravý rozum.

S láskou Lenka Martanová

Bylinky nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

OPRUZENINY U MALÝCH DĚTÍ

Opruzeniny vznikají podrážděním kůže z potu, stolice a moči děťátka. (Pokud opruzeninami  vaše ratolest trpí, nejprve se podívejte do svého jídelníčku a odstraňte z něho vše, co by mohlo  působit dráždivě. Vaši stravu přebírá kojenec skrze mateřské mléko.

Opruzeniny se tvoří v kožních záhybech. Postižená kůže je červená, mokvá, pálí a bolí, někdy se objeví i drobné pupínky.

Některé opruzeniny vznikají i třením jednorázových plen, které spolu s potem, močí a stolicí bývají často napadány bakteriemi a plísněmi.

Číst dále

EKZÉM U MALÝCH DĚTÍ

Ekzém si u kojence můžeme lehce splést s opruzeninou nebo vyrážkou.

V případě ekzému je třeba učinit několik razantních opatření. Dětská pokožka může být citlivá na chemii – voda, ve které miminko myjeme, obsahuje dráždivý chlor, hygienické pomůcky a pleny bývají běleny chlorem. I dětská kosmetika obsahuje chemické látky a konzervanty, prací prostředky i materiál, ze kterého je vyrobeno oblečení.

Pokuste se tyto alergeny odstranit.

Např. Chlor z vody částečně vyprchá, když napustíte vodu před koupáním teplou a necháte ji 15 minut odstát. Do vody určené ke koupání můžete přidat odvar z řepíku, který má hojivé účinky.

Šampony i dětská kosmetika – i přes reklamy a upozorňování tyto přípravky obsahují chemické látky. Nejlepší pro citlivou dětskou pokožku je přírodní konopné mýdlo.

Ošetření dětí po koupeli může být další, zdrojem alergenů. Pozorně čtěte složení výrobků, pokožku může dráždit i minerální olej, nebo bylinný přídavek, který není 100% přírodního charakteru.

Můžete vyzkoušet promazávání pokožky čistým kokosovým olejem.  Při nákupu sledujte informace o výrobě – měl by být za studena lisovaný. Kokosový tuk má mnoho léčivých účinků na pokožku. Proto je vhodným základem pro výrobu mastí na ekzém.

Bylinková mast na ekzém:

Připravte si domácí mast, kterou se potírají postižená místa několikrát denně. Rozpusťte 250ml kokosového tuku, přidejte hrst čerstvých pokrájených listů jitrocele kopinatého, hrst svízele syřišťového a hrst měsíčkových květů. Bylinky by měly být pod hladinou tuku. Vše opatrně zahřívejte a při 80 stupních nechte 30 min. Poté odstavte, druhý den opět rozehřejte a sceďte přes plátěný hadřík. Přidejte 5g včelího vosku a míchejte do rozpuštění. Hotovou mast nalijte do kelímku a uskladněte v chladu.

Koloidní stříbro: Tento přípravek byl díky EU vyňat. a tudíž není schváleným léčivem ani potravinovým doplňkem. Lze ho používat pouze pro vnější použití. Oceníte jeho pomoc při jakýchkoli kožních projevech – od ekzémů po odřeniny.

Koloidní stříbro dostanete v lékárně nebo se poinformujte na internetu.

V případě ekzému se používá 3x denně. Tekutinu naneste na kosmetický tampón a postižená místa otřete, nebo tekutinu přelijte do nádobky s rozprašovačem a jemně nastříkejte. Koloidní stříbro působí dezinfekčně a má ochlazující kvalitu – to znamená, že zmírní svědivý a nepříjemný pocit.

Psychické příčiny:

Určitě jste slyšely, milé maminky, že jakákoliv nemoc vašeho děťátka, ukazuje na nějaké potíže v rodině. Ekzém je nejčastější ukazatel toho že až přespříliš žijeme podle pravidel, které nám někdo předepsal či vnukl. Přestali jsme být spontánní a uvolnění. Naše životy jedou ve vyjetých kolejích stereotypů, které nastavili naši předkové, a my neumíme, nebo nemáme sílu vystoupit. Je to i o tom, že žít ve stereotypu je pro nás svým způsobem bezpečné. Tyto stereotypy se týkají i funkčnosti vztahů v rodině a blízkém okolí.  Úzkost a strachy ze změny se odrážejí  na fyzické úrovni ve zdravotním stavu. Mimo jiné, s ekzémem souvisí i naše čistička – játra. Jsou tam ukryté naše nespokojenosti, zloby, zlosti a další emoce, které se bojíme vynést na světlo, pojmenovat, pochopit a vyřešit.

Zkuste prostě věci dělat jinak a přestaňte se vnitřně zlobit .

Bylinkový čaj na ekzém:

Jak jsem již uváděla, ekzém bývá spojem s játry, je vhodné léčbu ekzému podpořit čistícím čajem.

Bylinkový čaj bude opět pít kojící maminka 3x denně, aby si děťátko mohlo vše, co potřebuje vzít prostřednictvím mateřského mléka.

Smíchejte si bylinky: 10g květů sedmikrásky, 10g řepíku lékařského, 5g listů břízy, 5g tužebníku jilmového a 10g meduňky.

Příprava čaje: rovná čajová lžička směsi se přelije 250ml vroucí vody a nechá se 15 min luhovat. Popíjet 3x denně po dobu 3 týdnů. Poté udělejte týden přestávku a celou kůru zopakujte.

Bylinky nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

OŠETŘENÍ ROZPRASKANÝCH BRADAVEK

Během kojení se může zanítit bradavka nebo se na ní mohou objevit bolestivé trhlinky. Doporučuji ošetření esenciálním olejem, bylinkovou mastí, koloidním stříbrem, nebo kokosovým olejem.

Éterický olej: /pouze čistý EO, doporučuji od Young Living/ – Tea tree nebo Levanduli.

Připravte si do malého kelímku 1 lžičku roztátého kokosového tuku (roztaje vám cca při 28 stupních -ne více, aby se esence neznehodnotila) a vmíchejte 5 kapek esenciálních oleje. Uschovejte v chladu a v případě potřeby potírejte.

Měsíčková nebo bazalková mast:

Mast si můžete vyrobit z čerstvých nebo sušených bylinek. Jako základ použijte kokosový tuk /nebude děťátku vadit/. Rozehřejte trochu kokosového tuku a přidejte tolik bylinek, aby byly pod hladinou tuku. Udržujte při 80 stupních 15 minut, poté odstavte a nechejte do druhého dne. Druhý den rozehřejte a přeceďte přes plátěný hadřík, nalijte do kelímku a uschovejte v chladu. V případě potřeby potírejte.

Koloidní stříbro: Dezinfikuje (výborné při aftech, moučnivce) – koloidní stříbro naneste na kosmetický tampon a bolavé místo otírejte dle potřeby.

Kokosový olej: Samotný olej má antioxidační, antimykotické, antimikrobiální a antivirové působení.

V případě potřeby potírejte.

Homeopatika napomáhající hojení bradavek: Nitricum acidum 5CH (vhodné na popraskané, bolestivé a snadno krvácející bradavky) – 5 kuliček ráno, 5 kuliček večer

Ostatní babské rady:

Před kojením na vteřinku přiložit na bradavku kostičku ledu, chlad sníží citlivost.

Rozetřít mateřské mléko na bolestivé místo a nechat zaschnout.

Spařený sáček černého čaje nechejte vychladnout a vlažný přikládejte. Černý čaj obsahuje hojivou látku.

Bylinky nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

 

1 2 3 7
Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.


Bylinková škola

jaro 2020

Bližší info zde ....


Cesta k sebepoznání

26.1.2020

Bližší info zde ....


Triturace - Magnetit

1.2.2020

Bližší info zde ....


Konstelace

1.3.2020

Bližší info zde ....


Velké konstelace

4-5.4.2020

Bližší info zde ....


Šamanská pouť do vlastního nitra

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


TOPlist