Kontakt

Lenka Martanová
mobil: +420 728 339 689 
email:bylinky@bylinkyproradost.cz

Pokud telefon nezvedám, pište prosím sms.


Osobní konzultace na adrese:
K Tužince 2357, Benešov

Arnika – Prha arnika

Arnika je léčitelským zázrakem horských luk a dnes již patří mezi chráněné rostliny. Historicky je pokládána za jednu z nejmocnějších evropských léčivek. Arniky chodím obdivovat na šumavské pláně, jsou to nenápadné a velmi skromné rostlinky. Pokoušela jsem se jejich seminka zaset o 300m níže, ale zřejmě potřebují k svému růstu chlad, vláhu a určitou drsnost Šumavy.

Arnika má spoustu lidových jmen – chlupáček, kořen kamzíkový, prhonina, konilék, smetanice, šlakové koření, vomanovej šafrán, závraťový kořen. Některé názvy dají tušit, že jde o velmi mocnou bylinku, se kterou je třeba umět nakládat. V dnešní podobě se užívá do antivirových čajů, homeopatická forma je výborná na rychlou pomoc po úrazových traumatech, tinktura je též vhodná při rychlém nástupu virózy a mast na revma a bolesti kloubů.

První písemné zmínky, které jsem objevila, spadají až do 12. Století. Hildegarda z Bingenu nechala svého písaře zaznamenat upozornění na jedovatost Arniky v případech špatného podání. V těchto dobách i vesnické báby kořenářky podávaly kořen ženám na podporu krvácení a vyvolání potratu.

V jiných textech uvádí, že se arnika používala jako silný prostředek k hojení vymknutých kotníků, různých pohmožděnin, při vyčerpání ale i při nemocech srdce a krevního oběhu. Dokonce prý uměla postavit na nohy ty, kteří již vyčerpali dvou energii.

Arniku můžeme brát jako kouzelnou Svatojánskou bylinu. Když je umírněné počasí, vykvétá na Svatého Jána. Chcete-li zažít pocit z louky plné arnik, vydejte se s batůžkem na šumavské louky. Určitě to stojí za to!

Když si přivoníte, arnika vydává příjemnou jemnou vůni – která ukazuje na přítomnost thymolu a terpenů, které zlepšují prokrvení, má antiseptické účinky, dále obsahuje helenaliny – což působí vysoce protizánětlivě a tiší bolesti. Tříslovina v bylině opět působí protizánětlivě a její barvivo, stejně jako u dalších žlutých a oranžových rostlin mírní otoky. Celkově arnika posiluje srdce, podporuje krevní oběh, upravuje tlak a urovnává menstruaci.

Protože vnitřní užívání bylo zakázáno, bylinka se používá jako součást mastí a rozšířeně v podobě homeopatické pod názvem arnica montana.

Přidejte se k nám na toulky Šumavou a společné bylinkaření.

 

Aktuální akce

Naše kniha

kniha

Putování do říše rostlin I.


Velké konstelace

4-5.4.2020

Bližší info zde ....


Šamanská pouť do vlastního nitra

8-10.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Jarní bylinkaření

15-17.5.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Slunovratové bylinkaření

19-21.6.2020 Šumava

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Vítám vás, kteří máte otevřené srdce a chcete svět učinit lepším.....


TOPlist