Arnika – Prha arnika

Arnika je léčitelským zázrakem horských luk a dnes již patří mezi chráněné rostliny. Historicky je pokládána za jednu z nejmocnějších evropských léčivek.

Arnika má spoustu lidových jmen – chlupáček, kořen kamzíkový, prhonina, konilék, smetanice, šlakové koření, vomanovej šafrán, závraťový kořen.

Některé názvy dají tušit, že jde o velmi mocnou bylinku, se kterou je třeba umět nakládat.

První písemné zmínky, které jsem objevila, spadají až do 12. Století. Hildegarda z Bingenu nechala svého písaře zaznamenat upozornění na jedovatost Arniky v případech špatného podání. V těchto dobách i vesnické báby kořenářky podávaly kořen ženám na podporu krvácení a vyvolání potratu.

V jiných textech uvádí, že se arnika používala jako silný prostředek k hojení vymknutých kotníků, různých pohmožděnin, při vyčerpání ale i při nemocech srdce a krevního oběhu. Dokonce prý uměla postavit na nohy ty, kteří již vyčerpali dvou energii.

Arniku můžeme brát jako kouzelnou Svatojánskou bylinu. Když je umírněné počasí, vykvétá na Svatého Jána. Chcete-li zažít pocit z louky plné arnik, vydejte se s batůžkem na šumavské louky. Určitě to stojí za to!

Když si přivoníte, arnika vydává příjemnou jemnou vůni – která ukazuje na přítomnost thymolu a terpenů, které zlepšují prokrvení, má antiseptické účinky, dále obsahuje helenaliny – což působí vysoce protizánětlivě a tiší bolesti.

Arnika je vhodná pro výrobů olejů či mastí pro léčbu revmatismu a kloubních bolestí. Žluté barvivo (stejně tak jako u ostatních žlutých květů) mírní otoky.

Tříslovina v bylině opět působí protizánětlivě.

Arnika posiluje srdce, podporuje krevní oběh, upravuje tlak, urovnává menstruaci.

Protože vnitřní užívání bylo zakázáno, bylinka se používá jako součást mastí a rozšířeně v podobě homeopatické pod názvem arnica montana. 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Podzimní Šamanské poznávání rostlin na "Starém mlýně"

spojené s křtem naší první knihy (Šumava)

1.11. – 3.11. 2019


Jak zpracovávat bylinky

aneb ZDRAVÁ RODINA 

16.11. 2019

jednodenní setkání (Benešov)Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist