Alkoholový výtažek

-Alkohol umožní rychleji účinné látce, aby pronikla na potřebné místo (pozor u poškození jater nebo slinivky a u zánětlivých procesů). Nemusí se připravovat vždy čerstvý (je po ruce, stačí jen nakapat). Některé účinné látky jsou rozpustné pouze v alkoholu (např. alkaloidy).

Kvalita tinktury závisí na kvalitě použitého alkoholu.

Ze starých pramenů i z energetického hlediska je nejvhodnější čistý obilní líh v co nejvyšší koncentraci. (Obilí je rostlina plná slunce, tinktura přebírá tuto energetickou kvalitu. Dnes se bohužel masivně vyrábí líh bramborový nebo řepný a ten má kvalitu podzemní, studené plodiny).

Slivovice nebo jiný alkohol z ovoce má též kvalitu slunce, ale charakteristické aroma a chuť mnohým není příjemná.

Nej….. je z hlediska energií brandy.

Tinktury se vyrábí z čerstvých nebo sušených bylinek.

Výroba tinktury z čerstvých bylinek:

1 díl pokrájených bylin se zalije 2 díly lihu (alespoň 60-80%)

(Počítejte s tím, že čerstvé bylinky obsahují cca 50-70% vody, výsledná tinktura bude cca  45-65%)

Já upřednostňuji tinktury z čerstvých bylinek – neboť do výsledného koncentrátu přejdou látky jak rozpustné ve vodě, tak látky rozpustné v alkoholu.

Vše se nechá tři týdny luhovat (obsahem každý den protřepeme), po třech týdnech přecedíme a uschováme v tmavé lahvičce. Výslednou tinkturu můžeme dle potřeby naředit na poloviční koncentraci čištěnou vodou z lékárny. Pokud tinktury vyrábíme pro sebe, můžeme nechat koncentrované a užívat poloviční množství (v literatuře se uvádí 1 díl rostliny zalít 5díly alkoholu).

Výroba tinktur ze sušených bylin:

Při výrobě ze sušených bylin pamatujte na to, že voda že sušených bylinek byla odstraněna, proto budou více sát – a hlavně – vyluhují se pouze látky rozpustné v alkoholu!

1 díl rozdrolené či rozmixované byliny zalijeme 5 díly lihu (alespoň 60-80%).

Vše se nechá tři týdny luhovat (obsahem každý den protřepeme), po třech týdnech přecedíme a uschováme v tmavé lahvičce. Výslednou tinkturu můžeme dle potřeby naředit na poloviční koncentraci čištěnou vodou z lékárny.

Já používám trochu jiný postup. Sušené bylinky nejprve zaliji studenou převařenou vodou tak, aby byly pod hladinou, nechám je 30min nasáknout a pak vše zaliji dle návodu.

Bylinky, ani preparáty z nich, nenahrazují kvalifikovanou léčbu lékaře, proto každý, kdo se rozhodne pro tuto metodu, činí tak sám, ze své svobodné vůle.

 

Napsat komentář

Aktuální akce

Bylinková škola

podzim 2019/léto 2020

Bližší info zde ....


Letní bylinkaření na Šumavě

19.7. – 21. 7.2019

Bližší info zde ....


Poznávání "po šamansku"

aneb bylinkaření trochu jinak

1. -5. 5.2019

Bližší info zde ....


Rozvíjení intuice a komunikace s rostlinou

25 - 26.5.2019

Bližší info zde ....


Připojte se k naší informačné diskuzní skupině na FB


Stránky plné astrologie a horoskopů mé kolegyně Efis


Inspirace na originální dárek

smiley


TOPlist